• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Neden Çevre Mühendisi?

alifırat ka

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar neden Çevre Mühendisliğini seçtiğimizi paylaşabilir miyiz? Kendimden başlıyorum, Mühendis olmak istiyordum, Mühendislikle ilgili ne varsa yazdım, Şansıma Çevre Mühendisliği geldi (not: 23. Tercihim)

Rehberlik öğretmenimin desteği ile EA tercihi yapacakken Sayısala a dönmek ve bu mesleği seçmek ,,, Evet okurken çok zevkliydi ama şahsi fikrim hiçbir zaman diğer mühendislikler kadar kıymetli - aranan olmayacağız ne yazık ki , itibar açısından ülkede alt sıralarda olduğumuzu söyleyebilirim. Şimdi ki aklım olsa seçmezdim.

Meslekte nereye gideceğine, ne olmak istediğine kişiler kendi çabaları ile karar verirler. Çevre mühendisiliği de kişinin kendi verdiği kıymet kadar kıymetlidir nazarında... İş hayatından şikayet ederken yer seçimlerinde çok fazla titiz davrandığımızı unutuyoruz, elinden gelse evinin arka sokağında bize iş ayarlasınlar diyecek durumda olanlar var. Ayrıca iki mevzuat iki tane de atık kodu bilmekle de iyi mühendis olunmuyor maalesef, bunu farklı tecrübelerle karşılaştıkça daha iyi anlıyorsunuz. Tecrübe para ile satın alınmıyor, süreç ve uğraş gerektiriyor . Bir stajyer bile ben bu işte tecrübeliyim ben biliyorum, beni neden tercih etmiyorlar diye gereksiz yere eleştirip firmaları suçluyorsa oturup düşünmemiz gereken çok detay var demektir ...

Bizler "Hamdım, Piştim" kısımlarını geçip hemen "Oldum" olmayı seven ve öyle gösteren bir bölüm olmuşuz maalesef. Başka alanlarla kıyaslamaya da gerek yok, herkesin işi ayrı firmalarında ihtiyacı ona göre değişkendir. Herhangi bir firmada daha teknik bir mühendislik çok fazla önemsenirken ve değerliyken , kurumsal firmalarda çevre konusu öncelikli konulardandır. Birde eleman yönetimi konusunuda atlıyoruz, çevre bölümü 2-3 kişi ile pek ala idare edilebilirken diğer alanların onlarca hatta belki yüzlerce alt personel sorumluluğu var.

Kişi önce kendisindeki eksikleri tespit etmeli ve bunların üzerine giderek kendisini geliştirmelidir. Birazda özeleştiriyi kendimizde yapmalıyız. Burada @Melih Coşar a katılıyorum.

Saygılar.

benimde anlamadığım bazı şeyler var. artık o kadar teknolojik bir çağda yaşıyoruz ki... özellikle yeni mezun olan arkadaşlar veya yeni tercih yapacak olan kişiler keşke azıcık bu teknolojiden yararlanıp, nedir bu çevre mühendisliği, ne iş yapar, getirisi nedir diye baksalar... bu işi yapan kişiler ile irtibata geçip bir mail yada telefon ile sormak çok zor olmasa gerek diye düşünüyorum...yada ülkemizdeki konumu nedir diye araştırılabilinir... hadi bunlar yapılmadı okulun ilk yıllarında bakıp, ben bu işi yaparım yada yapmam diye karar verip ona göre yol çizmelerinin daha sağlıklı olacağını düşünüyorum... bu bölümü okuduk diye bu işi yapmak zorunda değil kimse...zaten mecburiyetten yapan insanlarda bu meslekte olmasın, gerçekten mesleği sevenler yapsın...

evet ülkemizde mesleğimize verilmesi gereken değerler malesef verilmiyor.... ama bunun içinde meslekten vazgeçmeyi doğru bulmuyorum...özellikle de kişililerin işlerinde mesleğine saygı duyarak yapmaması bence daha vahim ve acı bir durum...bence birçok kişi mesleğe değer verilmiyor derken, otursun kendisi mesleğine ne kadar değer vererek yapıyor....mesleğimizi bilmeyen karşısındaki kişilere nasıl anlatıyor bu mesleği....

@e.engineer dediği gibi de herkes ben bildim havalarında....ama herkes hazır olan şeyleri biliyor...detayları bilmiyorlar ve sonrasında hep sorun hep sorun....

mezun olmana rağmen çevre görevlisi belgesi almak zorunda olduğumuz için
çevre görevlisi belgesi alamadığımdan işsiz olduğumuz için
mühendis olmamıza rağmen insanların bizi çokta iplemediği için
ne zaman bişi sölemeye kalksak siz zaten herşeye karşısınız mualifsiniz lafları duyduğumuz için
bu ve buna benzer sebepler için iyi ki çevre mühendisiyiz

@Burak Dumlu
çevre mühendisliğine giriş dersinin ilk dersinde 2000 yılında mezun olmuş hocamız aynen sunu sordu: sızede geleceği parlak dediler dimi? şu gelecek ne zaman gelecekse bi gelmedi gitti

Çevre mühendisliği işe özel çözüm sunan, proje geliştiren bir meslek. Ancak eğitim alınırken çok fazla konuda bilgi yüklemesi yapılıyor. Dolayısı ile okul bittiğinde nerede, neyin üzerine, nasıl çalışılacağını bilmeyen, iş hayatı içerisinde işi öğrenmeye çalışan bir meslek halindeyiz. Bu yüzden de fazla ilerleme olmuyor.

@yara_bandi
bence bunla hiç alakası yok.bu sölem tarzı sanki kendimizi avutmaya giriyor.mesleğin sorunu tamamen itibarsızlaştırma sorunu. itibarsız sözümüzün hiçbir yerde geçmeyen sölemlerimiz hep havada asılı kalan bir meslek haline geliyor.diplomamı aldım üzerinde yazıyor.başarı ile tamamlamış ve kanunların verdiği tüm yetkiyi kulanmak diye peki kullanabiliyoz mu?
yanı ben dıyorum kı ben yetkımı kullanamıyorum daha sen dıyorsunkı cok sey bıldıgımız ıcın aklımız karısıyor.benım aklım net yetkım yok
hangı cevre muh yetkısını tam kullanıyordur?

Olay itibarsızlaştırma sorunu değil. Diğer mühendislikler bizden önce bu alanda çalışmaya başladı. Kimya, İnşaat, Makine Mühendisleri... bizim işimizi yapıyorlardı. Şimdi ise bu işi yapan konu ile alakalı bir meslek var ve aynı zamanda bu işi yapanlarda kendilerini tanımıyorlar. Bu biraz zaman içerisinde oturacak olan bir olgu. Ama biz kendi mesleğimizin ne yaptığını ne kadar iyi bilir ve sahip çıkarsak o kadar hızlı bu problemler ortadan kalkacaktır. Şu gerçeği göz ardı etmemek lazım çevre konusu siyasi konuların içerisinde de yer alan bir konu. Birazda bunun ceremesi çekiliyor.

@yara_bandi
ıste dedıgımı dogruluyorsun bızım ısımızı butun bolumlere yaptırarak ıtıbarsızlastırıyolar.neden bır egıtımle ben veterıner olamıyorum ya da ınsaat muh olamıyorumda onlar olabılıyor.bızım meslegımızı kucumsuyolar.
siyasetle cevreyı ayırcaksın.maalesef bızım ulkemızde o kadar iç içeki. şimdi avrupada ve amerıkada çevre mühlere daha çok önem veriliyor. o zaman su soru geliyor aklıma orda siyasetle çevre iç içe değil mi onlar neden bu kadar tepki göstermiyorda bizim ülkemizde bu sorun var. bizim yapmamız gereken bu konuda bizden iyi ülkelerden örnek alıp demeliyiz ki biz bunu istemiyorz çunku çevre şöle şöle zararlı bizim amacımız siyasete mualif olmak değil ülkemiz için çalışmak. yoksa çevre mühendisleri partısı kuralım bundan daha ıyı durumda oluruz vala

Aşırı negatif bakıyorsunuz. Bu kadarda kötü bir durumumuz yok. Benim bahsettiğim siyaset daha farklı bir siyaset. Amerikadaki ya da Avrupadaki tepkilere göre aksine bizimkiler daha pasif, onlarınkinin yanında.

@yara_bandi
görünenleri söylüyorum ben.sizin hiç mi ağrınıza gitmiyor. ben 18 yıldır okumuşum. 4 yıllık lisans mezunu olmuşum bir belgem yok diye işe giremiyorum. bu benım agrıma gidiyor ya. yanı bu belge zırvalıgı kac yıldır var ama oda bunu bı hızaya sokamadı belgeyı bıze nıye verıyorsunuz bız buna tamamen karsıyız dıye tepkı mı koydu. sımdı bızede egıtım ve sınav sartı gelınce sesı cıktı. ya bu zaten baslı basına bır zırvalıktı yenı mı aklınıza geldı. belgeyı alıp calısanların tuzu kuru gıbı gorunuyor burda. ben alamadım alıp almamam onemlı degıl bu benım meslegıme yapılmış bır hakarettır. senın yaptıgın ısı aha bunlarda 3 gunluk egıtımle yapar dıyerek kufretmedıgı kalıyor sende dıyorsunkı cok negatıfsın. gorunen koy kılavuz ıstemez!!

Yeni yönetmelik yolda. oda baskısını yapıyor. Daha bugün yeni gelen bir tepki değil bu. Eğer sadece çevre görevlisi kavramı üzerinden mesleği ele alacaksak işin içinden çıkamayız. Proje firmasında çalışmak istediniz de çevre görevlisi belgesi mi istediler, atıksu arıtma tesisinde çalışmak istediniz de çevre görevlisi belgesi mi istediler, katı atık bertaraf ya da depolama tesisinde çalışmak istediniz de belge mi istediler. Piyasadaki işlerin tamamı çevre görevlisi belgesi ile yapılan işlerden ibaret değil. Sadece siz mağdur değilsiniz bu durumdan. Başkaları da mağdur ama aşılacak bu problem. Çokta uzun bir zamanda olmayacak bu olay.

Lise öğrencisiyken TRT 'de Yedi Numara Adlı bir dizi vardı.O dizide ki kızlardan biri Çevre Mühendisliği okuduğunu söyleyip duruyordu. ilk defa mesleğin adını burada duymuştum ve Çevre Mühendisliği o zaman bana çok karizmatik gelmişti. Çevre Mühendisliği Vaovvvvvvvvv ehe araştıralım bakalım dedim deyiş o değiş.............

Bence olay şu , herkes çalıştığı alana , yaptığı işin tatminine , gördüğü itibara göre mesleği değerlendiriyor olabilir . @yara_bandi bahsediyor ya; belki de sektör değiştirmek gerekir mesleğin farklı yönlerini görmek gerekir , aradığımızı bulduğumuzda daha mutlu çevre mühendisleri olabiliriz diye düşünmekteyim...

Her meslek için bu böyledir aslında sevdiğin alanda çalışınca mesleğini daha çok sever , benimser ve verimli olursun en önemlisi Mutlu bir birey olursun.

@Melih Coşar
haha ben lafımı ortaya koyarım beğenen alır diosunuz :) şahsen ben kişi olarak gördüğümüz itibardan bahsetmiyorum , mesleki açıdan diyorum çünkü ikisi farklı şeyler ;)

mesleki açıdan itibar görmenizde karşınızdakine mesleğinizi anlatmanıza bağlı...şununda farkındayım bazı insanlar var ki sen ne yapıyorsunda biz sana para ödüyoruz cümleleriyle karşılaştım çokça ama zamanla o yargıyı kırmak sizin elinizde ....dün öyle diyenler şimdi bizi arayıp sormadan işlem yapmıyorlar.... @Melih Coşar dediği gibide çoğu zaman bu itibarı oluşturmakta bizim elimizde....
@yara_bandi söylediği gibide mesleğimizin çeşitli alanları var ve illaki sevilebilecek biryer bulunabilir diye düşünüyorum...bu açıdanda çok zengin bir mesleğimiz aslında..

@Gülin Çağlıyan

Bu konuyu biraz daha açabilir misiniz? Benim savunduğum formul şu şekilde: Meslek kişinin yaptığı iştir. Nasıl yapıldığı biçimde itibarı artar. İşe gösterilen özveri, fedakarlık, işini severek yapma, etik kurallara uyma vb.. bunlardan bazıları

Çevre Mühendisleri bazında meslek itibarsız diyoruz çünkü hiç birimiz işimizi severek yapmıyoruz. Etik kurallara uymuyoruz. Birbirimizin rakibiyiz. Ama ne rakip! Birbirimizin fiyatını kırıyoruz hem işe girerken hem de işi alırken. Yapılan çalışmalarımıza saygımız yok en ufak bir teşekkürü bile çok görüyoruz. Ortada bir başarı varsa sahiplenmeye çalışıyoruz bir hata varsa yakar top gibi... Artık kimi vurursa.:) Kişisel sorumluluklarımızdan kaçıyoruz yetmezmiş gibi sorumluluklarını gerçekleştirmeye çalışanları da engellemeye çalışıyoruz. Bunu her gün Bakanlık'ta İl Çevrede, Oda Toplantılarında, iş hayatının her kademesinde ve forumlarda sıkça görüyorum. Çoğunluğumuz birbirimizi ortağımız, takım arkadaşımız olarak görmeye başladığımız zaman bütün bunlar düzelecektir.

@Emine Erdem
Zengin, çeşitli alanları var ama bunun yanında çokca paylaşılan bir meslek.
Kimi alanlarda kimya mühendisleri kimi alanlarda inşaat mühendisleri bizim işimizi yapıyorlar ; Biz onların işine bakamıyoruz. Bu durum benim kabullenemediğim bir durum.
Çevre mühendisliği yönetmelikte yapılacak bir kaç köklü değişiklikle en revaşta mühendislik dalı olabilir kanaatindeyim ama şuan öyle bir çalışma yok hatta öyle bir talepde yok, oyüzden diyorum herkesin bahsettiği o parlak günleri göreceğimize inanmıyorum. Belki bizden sonraki nesiller