Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Neydi bu GDO? Üretimi artırırken bunun yanında zararları neler? Bir hatırlayalım...

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

1. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

square-watermelons.hlarge.jpg

Genetiği değiştirilmiş organizmalar... Bu tanım son dönemde hayatımıza girdi... Peki ama nedir bu GDO'lar?

Genetiği değiştirilmiş gıdalara "hayır" diyenler, bunun nedenlerini şöyle anlatıyor:Önce tanımını ortaya koyalım. Kendi türünden ya da kendi türü dışındaki bir canlıdan gen aktarılarak bazı özellikleri değiştirilen bitki, hayvan ya da mikroorganizmalara "Genetiği değiştirilmiş organizma" (GDO) deniyor. Ticari kaygılar yüzünden tarım ürünlerinde ilk olarak domates genleriyle oynandı. Bioteknoloji şirketleri tarım ilacı azalacak, üretim maliyeti düşecek yüksek verim küçük çiftçiyi zengin edecek söylemleriyle, genleriyle oynadıkları tohumları 1990'lı yılların ortasında ülkelere soktular.
    1996'da 6 ülkede 1.7 milyon hektarlık bir alanda başlayan GDO'lu ekim, günümüzde 25 ülkede 125 milyon hektarlık alanda yapılıyor. En son Mısır bu ülkelere katılırken, Tazmanya GDO'lu üretim projesini erteledi, Yunanistan ise GDO'lu mısır ithalatı yasağını 2 yıl uzattı.

GDO'LAR NEDEN ZARARLI?

1. İnsan sağlığı
    Alerjik reaksiyona neden oluyor.
    Antibiyotik direncini zayıflatıyor.
    Toksik etki yaratıyor.

2. Ekosistem
    Normal ve organik tarımı tehdit ediyor.
    Ne kadar uzak alanda olursa olsun rüzgar ve arılar yoluyla organik ürünlere de bulaşıyor.
    GDO'lu tarım yapılan alanlardaki haşereleri yiyen kuşların türü tükeniyor. Canlı türleri açısından tehdit.
    Bioçeşitliliği yok ediyor. GDO'lu ekinler, tozlaşma yoluyla aynı türden akrabalarının da genlerini değiştirebiliyor.

EN BÜYÜK AVANTAJI ÜRETİMİN ARTMASI

Tarıma uygun olmayan alanlarda tarım yapılabilmesini sağlaması.
    Tarımsal verimi artırması.
    Tarım ilacı kullanılmasına ihtiyaç duymaması.
    Gıdanın besleyiciliğini artırması.
    Üretim verimliliğini 10 kata kadar artırması.

square-watermelons.hlarge.jpg

Neydi bu GDO? Üretimi artırırken bunun yanında zararları neler? Bir hatırlayalım... konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Asbestin zararları ve tazminat hakkı

ASBEST TAZMİNAT VE HUKUKİ SORUNLAR ABD YAPIMCI ŞİRKET; ASBEST MAĞDURU TÜRK DENİZ KUVVETLERİ MENSUPLARINA TAZMİNAT ÖDEMEYE BAŞLADI. ABD YAPIMCIŞİRKET; ASBEST MAĞDURU TÜRK DENİZ KUVVETLERİ MENSUPLARINA TAZMİNAT ÖDEMEYE BAŞLADI. ABD’li bir yapımcı tarafından üretilip, TürkDenizKuvvetleri’ne ve diğer ülkeler deniz...
  2. Televizyonlarda neler oluyor!

Arkadaşlar neler olduğunu nasıl olduğunu bilmiyorum. Sizlerde biliyorsunuz ki tvlerde garip garip yarışma programları her zamankinden daha fazla baş göstermeye başladı. Merak ettiğim bu programlara katılan insanlar gerçekten normal hayattan mı alınma? Bunu düşünmemin sebebini sizlerde tahmin edebilirsiniz. Öyle insanlar öyle davranışlar öyle sözler duyuyoruzki nasıl olurda bunu söyleyebilirler...
  3. Birşey ancak değer bilenlerin yanında kıymetlidir...

Vaktiyle ergin bir meslek erbabı, yıllarca yanında yetiştirdiği çırağını imtihan etmek ister. Onun eline iri bir pırlanta verip: “Oğlum” der “Bunu al, önüne gelen esnafa göster, kaç para verdiklerini sor, en sonra da kuyumcuya göster. Hiç kimseye satmadan sadece fiyatlarını ve ne dediklerini öğren, gel bana bildir.” Çırak, elinde pırlanta bir bakkal dükkanına girer ve “Şunu alır mısınız?” diye...
  4. Paket arıtma sisteminde kullanılan kimyasallar ve zararları

Merhaba arkadaşlar, Kuyu suyunu ters ozmoz yöntemiyle paket arıtmada arıtılarak bir kısmı içme suyu kalan kısmı ise kullanma suyu olarak kullanılmakta. Sülfürik asit ve soydum metabisülfit gibi kimyasalların fazlalığı durumunda insan sağlığına olan zararları nelerdir? Bi sorum daha olacak, bu kimyasallar hangi standartlara göre dozaj ayarlaması yapılmaktadır? Teşekkürler...
  5. Bitkisel atık yağların zararları

Bitkisel atık yağların zararları Ülkemizde patates ve diğer yemeklerde kullanmış olduğumuz yağlar gün geçtikçe kullanım miktarı artmaktadır. bu yağları dökmek çevremize çok fazla zarar vermektedir. 1 litre atık yağ, 1 milyon litre suyu kullanılamaz, 5 milyon litre suyu içilemez duruma getirir. Atık yağlar, suya döküldüğü zaman suya zarar verir, havadan gelen havayı atık yağ su yüzeyini...