Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nötralizasyon sorunu

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Fatih D. tarafından paylaşıldı.

1. Fatih D.

Fatih D. CMNet Üyesi

Merhaba,

ph'ı 11 olan ve 100 m3 dengeleme havuzunda ph'ı 7'ye düşürülmesi gerek bir atıksuyum var.

1- Nötralizasyon için % 50'lik H2SO4 kullanılacak d= 1,4 g/ml
    2- Seçilen karıştırıcının özellikleri,

Nötralizasyon hesabında ve karıştırıcı özelliklerinde yardımcı olursanız sevinirim.

2. MÇK

MÇK CMNet Üyesi

Nötralizasyon işlemini dengeleme havuzunda yapacaksan,dengeleme havuzundan önce türbülansı bol bir noktadan dozlama yapabilirsin.Zaten dengeleme havuzunun maksatlarından birisi homojen karışımı sağlamak.O noktada %100 karışım sağlanmasa bile dengeleme havuzundaki karıştırımı sağlayan ekipman kalanını halledecektir.İlla sağlıklı bir karışım istiyorsan dengeleme havuzuna girişe bir hızlı karıştırma ünitesi koyarsın.Nötralizasyon hesabınıda deneme yanılmayla tespit edeceksin.Lab. ölçekli pH'ı 11 den 7'ye çekerek asit tüketimini tespit edeceksin.İyi çalışmalar.

3. Fatih D.

Fatih D. CMNet Üyesi

Teşkkür ederim hocam mantıken dediğiniz gibi yaklaşıyorum ancak Normalite, Molarite hesabından işin içinden çıkamıyorum. Sembolik bir hesap gösterme şansınız var mı ? M1 x V1 = M2 x V2 gibi ?

Arkadaşlar ben sorunumu çözdüm, sizinle de resimler halinde paylaşıyorum;
    çözüm 1.png çözüm 2.jpg çözüm 3.jpg

meltemkuvvet bunu beğendi.
  4. meltemkuvvet

meltemkuvvet CMNet Üyesi

pH düşürücü olarak HCl asit kullanmayı düşünüyorum dengeleme havuzuna mekanik karıştırıcı koyacağım. Burada kimyasalın su ile temas süresi önemli midir yani karıştırma süresi ?

Nötralizasyon sorunu konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Deneyimsizlik sorunu.

Selam arkadaşlar ben 2007 sakarya üniversitesi çevre mühendisliği bölümü mezunuyum.bu zamana kadar görüşmeye gittiğim her işvern her i.k. Yetkilisi deneyimsizsiniz üzgünüp deyip kapıları kapatıyorlar.işe alınmayarak nasıl deneyimli hale gelebilirim gerçekten merak ediyorum.görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim...
  2. Kapasite sorunu

Arkadaşlar merhaba , öncelikle yeni katıldım hepinize kolay gelsin diyorum. benim bir sorunum var bi maden firmasında işe girdim ve dosyalarını inceliyorum şimdilik. Proje tanıtım dosyalarında verilen üretim miktarları ile MİGEM'e gönderilen üretim raporları arasında büyük farklar var. Yani yıllık bi ocaktan 20.000 ton üretim olcak diye gösterilmiş fakat 70.000 ton üretilmiş ve devlet hakkı...
  3. Nötralizasyon ünitesinde türbin tip karıştırıcı

Ünite hesabı yaparken Türbin tip karıştıcı kullanmak istiyorum .. Hangi değerlerde değişiklik yapmalıyım ? Örn : Gradyan'da mı ? Bekletme süresinde mi ?
  4. Nötralizasyon ünitesi karıştırıcısı

Ünitede Türbin tip karıştırcı kullanmak istiyorum. Hız gradyan'ını kaç seçmeliyim ?
  5. Çbs sorunu

merhabalar; Danışmanlık firması olarak hizmet veriyoruz. ÇBS'de sorunumuz var. İl müdürlüğünün ÇBS'de kayıtlı değiliz. Ancak ''yeni kayıt'' deyip bizi eklediklerinde firma bilgilerimiz çıkıyor. o yüzden bizi silip tekrar kayıt da yapamıyorlar;zira kayıtlıyız. ama memur ÇBS'yi açıyor bizim firma yine yok. sorun nedir anlamadılar. bakanlık da telefonları açmıyor. biz kendimiz ÇBSye giriyoruz....