Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nüfus hesaplaması

Konu, 'Çevre Mühendisliği Dersleri' kısmında mehmet_3501 tarafından paylaşıldı.

1. mehmet_3501

mehmet_3501 CMNet Üyesi

mrb sayın meslektaşlarım,
    Evsel Atıksuların Arıtılmasında UZUN HAVALANDIRMALI AKTİF ÇAMUR SİSTEMİNİ tasarlamaya çalışıyorum. proje debisini belirlemek üzere öncelikle nüfusu İller Bankası Yöntemine göre hesapladım. Ve bulduğum minimum debiyi IZGARA tasarımında uyguladığımda;
    Izgara Yaklaşım Hızı > 0,45 m/sn (olması gereken standart)

bulduğum VmiN değeri 0,45 ten küçük çıkıyor.
    Buna göre debim küçük çıktı ne yapmalıyımki standart hızdan büyük olsun. şimdiden yorumlarınız bekliyorum .

2. Kadir Ünal

Kadir Ünal CMNet Üyesi

ızgaraların çapını yada genişliğini azaltmayı denedinizmi ?

3. mehmet_3501

mehmet_3501 CMNet Üyesi

hmin değerinin bulunması çok zor araya 2.dereceden birde üslü denklem olunca. başka bir örnektekini kabul ettim sorun yok. yorum için sağolun.

4. Özge Gökmen

Özge Gökmen CMNet Üyesi

Qmaks 'a göre hesap yapmanız gerekmiyor mu?

5. Kadir Ünal

Kadir Ünal CMNet Üyesi

Rica etsem ızgaralar için kullandığınız formülleri paylaşırmısınız?

6. mehmet_3501

mehmet_3501 CMNet Üyesi

kesinlikle.buna ek olarak minimum hasplamalarıda yapıyoruz

7. mehmet_3501

mehmet_3501 CMNet Üyesi

kadir bey; farklı kaynaklardan farklı hesaplamalarla karşılaşabilirsiniz. durum biraz karışık. benim kullandığım aşağıda paylaşıyorum.

Ekli Dosyalar:

8. mehmet_3501

mehmet_3501 CMNet Üyesi

ya arkadaşlar bunun üzerine birde excel üzerinde tasarımı yapmak çok zor. kaç gündür uğraşıyorum.

Nüfus hesaplaması konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Nüfus Hesabı 1.1

Çevre Mühendisliği ve İstatistik Bilimlerinde sık kullanılan nüfus hesap yöntemlerine göre gelecek yıllar için nüfus tahmini yapar.. İYİ ÇALIŞMALAR..
  2. Toplam kuru çamur hesaplaması

Toplam kuru çamur hesaplamasında kullanılan "M=Q[0,44A+AKM+DİĞERLERİ]*10-3" formülündeki 0,44 katsayısının nereden geldiğini bilen varsa bana yardımcı olabilir mi acaba ? *diğerleri: polielektrolit,kireç,aktif karbon vs. **10 üzeri -3
  3. Eşdeğer Nüfus ve Tablolar

Benim kafamda ikilem oluşturan bir durumu paylaşmak istedim. Bir arıtma tesisi düşünün. 1280 m3/gün kapasitede ve 1100 kişiye hizmet veriyor. Deşarj için izin alınacak ve tablo eşdeğer nüfusa göre oluşturuluyor biliyorsunuz. Burada Eşdeğer Nüfus = 6400 kişi çıkıyor q=200 L olursa Bu da tablo 21.2 ye isabet ediyor.( 2.000 - 10.000 EN aralığı ) Sorum şu, önceki izinde de bu şekilde tablo...
  4. Sera gazı emisyonları envanteri ve sera gazları emisyonları hesaplaması eğitimi

Sera Gazı Envanteri ve Sera Gazları Emisyonları Hesaplanması Eğitimi 18 - 19 Nisan / TITANIC BUSINESS HOTEL- Kartal /İSTANBUL Yoğun talep üzerine ISO 14064-KISIM 1 SERA GAZI EMİSYONLARI ENVANTERİ VE SERA GAZLARI EMİSYONLARI HESAPLANMASI uygulamalı eğitimi 18 - 19 Nisan tarihlerinde Kartal-Titanic HOTEL 'de düzenlenecektir. Eğitimin ilk günü; - Karbon Ayakizi nedir, firmalar neden karbon...