• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Nükleer için kolları sıvadık

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
haber.jpg
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Türkiye ve Rusya ilişkilerini olumlu manada etkileyecek nükleer santral projesinin gerçekleştirilmesi için kolları sıvadık'' dedi.

ERHAN YILMAZ / İSTANBUL

Bakan Yıldız, nükleer enerji şirketi Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko ile gerçekleşen ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Kiriyenko ile olumlu bir görüşme yaptıklarını ifade eden Bakan Yıldız, 2 ülkenin stratejik işbirliğine en büyük katkıyı koyacak olan nükleer santral ile alakalı konuları ele aldıklarını belirtti.
Bakan Yıldız görüşmede, Türkiye'deki yerli sermayeyi tahrik edecek bir yatırımdan, nükleer santralden bahsettiklerini ve anlaşmada ne tür kolaylıklar sağlanabileceğinin konuşulduğunu anlattı.
Projenin gerçekleştirilmesi için kollarını sıvadıklarını belirten Bakan Yıldız, heyetler arası görüşmede bunların daha da güçleneceğine inandığını ifade ederek yarın yapılacak olan toplantıların Türkiye için iyi şeyler getireceğine inandığını söyledi.
Ardından söz alan Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko ise, Türkiye'de tesis edilecek ilk nükleer enerji santraline büyük önem verdiklerini, Türk Hükümeti'nin bu konuda kendilerine gösterdiği güvenden dolayıteşekkür etti. Kiriyenko projenin gidişatı hakkında Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı ile görüştüklerini ve projeyle ilgili çalışmaların kendilerinin öngördüğü zaman cetvelinde devam ettiğini belirtti. Sahadaki çalışmaların tamamlandığı bilgisini veren Kiriyenko, birkaç gün önce de taş ocağı ile ilgili lisansın alındığını dile getirdi.
Kiriyenko, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) ile ilgili çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini ve Haziran ayında sonuçlandırılarak ilgili bakanlığa sunulacağını belirten Kiriyenko, Türk şirketleri ile de müzakere halinde olduklarını aktardı. Kiriyenko, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Çünkü Türkiye'deki çalışmaların çoğunluğu, Türk şirketler tarafından yapılacak. Bu projenin hayata geçirilmesi için en az 15 bin kişilik istihdam gerekiyor. Bu şekilde sanayi ve inşaat sektöründeki müteahhitler için de milyarlarca dolarlık iş sağlanacak. Bu konuda personelin eğitilmesi önemli. Rusya aktif bir şekilde Türk öğrencilerin eğitimiyle ilgileniyor. Yaklaşık 100 Türk öğrenci Moskova Mühendislik ve FizikÜniversitesi'nde eğitim görüyor. Çünkü bizim buradaki hedefimiz sadece bir santrali inşa etmek değil, aynı zamanda bütün bu aşamalarda Türkiye'ye destek olmak, gerekli personeli de bu çerçevede eğitmek.”
Bakan Yıldız’ın katkılarından dolayı teşekkür eden Kiriyenko, “Sayın bakanın şahsi katkıları olmadan bu proje kesinlikle olmazdı. Çünkü ben o müzakerelerin nasıl geçtiğini hatırlıyorum. Çok yakın ilişkilerimiz ve işbirliğimiz sayesinde projeyi gerçekleştirirken karşılaştığımız tüm sorunları aşabiliyoruz. Bugün bazı konuları da çözüme bağlayabildik'' diye konuştu.

Kaynak :
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Kesinlikle mükemmel bir Münazaraydı. İndiriyorum az sonra sitede paylaşırım. Benim en çok ilgimi çeken ise çok profesyonelce bir tartışma ortamıydı. Bizde olsa çoktan kavga çıkmıştı :)