Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nükleer için kolları sıvadık

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  haber.jpg
  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Türkiye ve Rusya ilişkilerini olumlu manada etkileyecek nükleer santral projesinin gerçekleştirilmesi için kolları sıvadık'' dedi.

  ERHAN YILMAZ / İSTANBUL

  Bakan Yıldız, nükleer enerji şirketi Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko ile gerçekleşen ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Kiriyenko ile olumlu bir görüşme yaptıklarını ifade eden Bakan Yıldız, 2 ülkenin stratejik işbirliğine en büyük katkıyı koyacak olan nükleer santral ile alakalı konuları ele aldıklarını belirtti.
  Bakan Yıldız görüşmede, Türkiye'deki yerli sermayeyi tahrik edecek bir yatırımdan, nükleer santralden bahsettiklerini ve anlaşmada ne tür kolaylıklar sağlanabileceğinin konuşulduğunu anlattı.
  Projenin gerçekleştirilmesi için kollarını sıvadıklarını belirten Bakan Yıldız, heyetler arası görüşmede bunların daha da güçleneceğine inandığını ifade ederek yarın yapılacak olan toplantıların Türkiye için iyi şeyler getireceğine inandığını söyledi.
  Ardından söz alan Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko ise, Türkiye'de tesis edilecek ilk nükleer enerji santraline büyük önem verdiklerini, Türk Hükümeti'nin bu konuda kendilerine gösterdiği güvenden dolayıteşekkür etti. Kiriyenko projenin gidişatı hakkında Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı ile görüştüklerini ve projeyle ilgili çalışmaların kendilerinin öngördüğü zaman cetvelinde devam ettiğini belirtti. Sahadaki çalışmaların tamamlandığı bilgisini veren Kiriyenko, birkaç gün önce de taş ocağı ile ilgili lisansın alındığını dile getirdi.
  Kiriyenko, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) ile ilgili çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini ve Haziran ayında sonuçlandırılarak ilgili bakanlığa sunulacağını belirten Kiriyenko, Türk şirketleri ile de müzakere halinde olduklarını aktardı. Kiriyenko, sözlerini şöyle sürdürdü:
  "Çünkü Türkiye'deki çalışmaların çoğunluğu, Türk şirketler tarafından yapılacak. Bu projenin hayata geçirilmesi için en az 15 bin kişilik istihdam gerekiyor. Bu şekilde sanayi ve inşaat sektöründeki müteahhitler için de milyarlarca dolarlık iş sağlanacak. Bu konuda personelin eğitilmesi önemli. Rusya aktif bir şekilde Türk öğrencilerin eğitimiyle ilgileniyor. Yaklaşık 100 Türk öğrenci Moskova Mühendislik ve FizikÜniversitesi'nde eğitim görüyor. Çünkü bizim buradaki hedefimiz sadece bir santrali inşa etmek değil, aynı zamanda bütün bu aşamalarda Türkiye'ye destek olmak, gerekli personeli de bu çerçevede eğitmek.”
  Bakan Yıldız’ın katkılarından dolayı teşekkür eden Kiriyenko, “Sayın bakanın şahsi katkıları olmadan bu proje kesinlikle olmazdı. Çünkü ben o müzakerelerin nasıl geçtiğini hatırlıyorum. Çok yakın ilişkilerimiz ve işbirliğimiz sayesinde projeyi gerçekleştirirken karşılaştığımız tüm [U]soru[/U]nları aşabiliyoruz. [COLOR=#3b5998][U]Bugün[/U] bazı konuları da [COLOR=#3b5998][U]çözüm[/U]e bağlayabildik'' diye konuştu.

  Kaynak : [URL='http://www.iha.com.tr/nukleer-icin-kollari-sivadik-252861-haber']IHA[/URL][/COLOR][/COLOR]
   
 2. Kadir Ünal

  Kadir Ünal CMNet Üyesi

  Projenin başlangıç tarihi bitiş tarihi belirlenmedimi? Yada başlaması için tahmini bir süresi yokmu?
   
 3. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

 4. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Kesinlikle mükemmel bir Münazaraydı. İndiriyorum az sonra sitede paylaşırım. Benim en çok ilgimi çeken ise çok profesyonelce bir tartışma ortamıydı. Bizde olsa çoktan kavga çıkmıştı :)
   
 5. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Ben indiremedim :)
  Kesinlikle kavga, dövüş, yumruklar havada uçuşuyor olabilirdi.
  Henüz muasır medeniyetler seviyesine çıkamadık galiba..
   
Nükleer için kolları sıvadık konusuna benzer içeriklerimiz
 1. 14 soruda Nükleer Santral

  Nükleer santraller riskli midir? Türkiye'de neden yapılıyor? Zararları nelerdir? Japonya'da yaşanan nükleer santral patlamasının ardından TAEK'e onlarca soru geldi. İşte o sorular ve cevapları... Türkiye'nin resmi nükleer ve radyasyon takip kurumu olan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'na (TAEK) hergün onlarca soru geliyor. TAEK'e sorulan bazı sorular ve yanıtlar şöyle; SORU: Atom...
 2. Nükleer Enerji

  Nükleer enerji konusunda yoğun tartışmaların yapıldığı bugünlerde bende internetten bulup okuduğum bir makaleyi sizlerle paylaşmak istedim. Makale 2003 yılına ait fakat ben beğendim sizlerle de paylaşma gereksinimi duydum. Birazda uzun tabi umarım sıkılmadan okursunuz:) Ne kadar yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılması gerektiği üzerinde dursakta nükleer enerji kullanımının da...
 3. Nükleer atıksuların arıtılması

  Nükleer atıksuların arıtılması ile ilgili bilgilere ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim..
 4. Eda yüksel halk için bilim, halk için mühendislik, halk için mimarlik sempozyumu 14-15 aralik 2013

  Halk İçin Bilim, Halk İçin Mühendislik Mimarlık Sempozyumunu yapmaktaki amacımız; ülkemizde sistemin, bilim ve tekniğe nasıl baktığını, nasıl uyguladığını, ne için kim için kullandığını gözler önüne sermek ve ortaya çıkan sonuçların ışığında “Halk İçin Bilim, Halk İçin Mühendislik Mimarlık” kavramının temel ilkelerini ortaya koymak ve bu gerçeğe göre verilecek mücadeleyi halkımızla birlikte...
 5. Bizim için küçük, doğa için büyük şeyler...

  Çevremize duyarlı olalım... [MEDIA]