Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nükleer piller cebe giriyor

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

1. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

Nükleer piller cebe giriyor

Normal pillerden 1 milyon kat daha uzun dayanan nükleer pil üretimi başarıldı.

Büyük boyutları nedeniyle bugüne kadar sadece askeri operasyonlarda kullanılabilen nükleer piller sonunda cebe girecek kadar küçültülebildi. Missouri Üniversitesi araştırma ekibinin geliştirdiği nükleer pil, aynı boyutlardaki standart pillere göre 1 milyon kat daha fazla elektrik üretebiliyor.

Bu piller, çok kısa tanımıyla, içindeki radyoaktif maddenin bozunması esnasında ortaya çıkan elektrik yüklü parçacıkların toparlanıp akım halinde iletilmesi esasına dayanıyor. Savunma ve uzay uygulamalarında yıllardır kullanılan nükleer piller, besledikleri cihazları on yıllarca çalıştırabiliyor. Bu sayede uzayda yıllarca gidebilecek ve veri iletebilecek uzay araçları mümkün olabildi.

Ancak büyük boyutları yüzünden bugüne kadar bu pillerden küçük sistemlerde yararlanılamamıştı. Nükleer pillerden mikro ve nano boyutlardaki elektronik cihazlarda da yararlanmanın yolunu arayan Missouri Üniversitesi ekibi sonunda bu hedefine ulaştı ve dünyanın ilk minyatür nükleer pilini üretti.

Üretilen pilin bir özelliği de katı yarı-iletken yerine sıvı yarı-iletken kullanılarak dayanma ömrünün binlerce kat arttırılması.

Halen kullanılan nükleer pillerin çoğunda, izotoplardan yayılan elektrik yüklü parçacıkları yakalamak için katı yarı-iletkenler kullanılıyor. Ancak parçacıkların sahip olduğu çok yüksek enerji zamanla yarı-iletkende hasara yol açıyor ve pili öldürüyor. Yeni geliştirilen pildeyse sıvı kullanıldığı için parçacıkların çarpışı ve geçişi yarı-iletkene çok az hasar veriyor.

Ekibin lideri Prof. Dr. Jae Wan Kwon, neredeyse bozuk para büyüklüğündeki nükleer pilin gündelik hayatta kullandığımız standart kalem pillere kıyasla 1 milyon kat daha fazla elektrik temin edebileceğini belirtti.

Prof. Jae, adında “nükleer” sözcüğü geçtiği için pek çok insanın bu yeni teknolojiye şüpheyle bakacağını, ancak bu pillerdeki reaksiyonların hiç bir şekilde sağlığa zararlı olmadığını ifade etti.

11 Ekim 2009 Pazar, 11:45

Nükleer piller cebe giriyor konusuna benzer içeriklerimiz
  1. 14 soruda Nükleer Santral

Nükleer santraller riskli midir? Türkiye'de neden yapılıyor? Zararları nelerdir? Japonya'da yaşanan nükleer santral patlamasının ardından TAEK'e onlarca soru geldi. İşte o sorular ve cevapları... Türkiye'nin resmi nükleer ve radyasyon takip kurumu olan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'na (TAEK) hergün onlarca soru geliyor. TAEK'e sorulan bazı sorular ve yanıtlar şöyle; SORU: Atom...
  2. Nükleer Enerji

Nükleer enerji konusunda yoğun tartışmaların yapıldığı bugünlerde bende internetten bulup okuduğum bir makaleyi sizlerle paylaşmak istedim. Makale 2003 yılına ait fakat ben beğendim sizlerle de paylaşma gereksinimi duydum. Birazda uzun tabi umarım sıkılmadan okursunuz:) Ne kadar yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılması gerektiği üzerinde dursakta nükleer enerji kullanımının da...
  3. AB'nin nükleer santralleri testi

AB’deki tüm nükleer santraller ortak bir girişimle dayanıklılık testinden geçirilecek. AB Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Oettinger, testlerin 1 Haziran tarihinde başlatılacağını duyurdu. Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Enerji komiseri Günther Oettinger son haftalarda yoğun eleştirilere uğradı. Avrupa Birliği sınırları içindeki 143 nükleer santralin hangi tehlikelere...
  4. Ofis telefonlarından çıkan tekrar şarj edilebilir piller hakkında

Arkadaşlar merhaba; Hazırlamakta olduğum Endüstriyel Atık Yönetim Planına ofis telefonlarından çıkan tekrar şarj edilebilir pilleri de dahil edeceğim ama hangi kodu kullanmam lazım açıkçası biraz sıkıntıya düştüm,fikirlerinize müracat etmek istedim.Bana göre 16 06 02 (A) Nikel Kadmiyum Piller.Ama yanılıyor muyum diye sizlere sormak istedim.Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
  5. Atık piller

tat firması olarak elimize bir miktar atık pil geliyor daha önce hiç atık pil vermemişler internetten araştırma yaptım ve atık pillerin TAP a verildiğini öğrendim daha önce buraya pil veren oldu mu atık pil verirsek bizden bir masraf çıkacak mı