• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Nükleere İnat Yaşasın Hayat - Gökkuşağı... (Taksim - Kadıköy - Beşiktaş)

Göksel Kurtuluş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Sağlık Kurumu
Çalışma planı doğrultusunda, gerek tanıtım masalarında gerekse konser organizasyonunda görev almak isteyen, tanıtım malzemeleri talep eden kişiler Çevre Mühendisleri Odası ile iletişime geçebilirler. El ilanlarının dağıtılması ve 21-22-23 Nisan tarihlerinde Taksim, Beşiktaş, Kadıköy'de kurulacak standlarda görev alacak arkadaşlara ihtiyaç vardır.

nkpafişsonhali.jpg

Ekli dosyalar

• NKP Etkinlik Programı.pdf
    357.4 KB · Görüntüleme: 3
alternatif enerji kaynağı sunun o zaman? var mı çevreye zararı olmayan ve üst düzey verim sağlayan bir enerji kaynağı? türk mühendislerini küçümsemeyin gerçekten çok iyi mühendislerimiz var bugünün şartlarında nükleer kaza tekrar neden olsun ki

Zarar ile Kalıcı Zararı aynı kefeye koymamak gerekiyor bence. Nükleer enerji diyoruz iyi mühendislerimiz var diyoruz. Peki nükleer tesisi işlemek için ne kadar rezervimiz var ne kadar yetecek? Atıklar ne şekilde bertaraf edilecek? Kim işletecek? Sorular bu şekilde uzayıp giderken sağlıklı karar vermek oldukça güç olacaktır. Ama genel fikrimi soruyorsanız arıtma tesisleri, katı atık toplama sistemlerini doğru şekilde yapıp işletemiyorsak nükleer enerjiden şimdilik uzak duralım derim.

@CMNet Okuru
Bu cümlenizde bir hata buluyor musunuz? Daha farklı olarak "düzeltme yapmanızı gerektirecek kadar yanlış" kısmı bir mantık hatası ürünümüdür yada farklı bir sebepmi içerir...
Soğutma suları hakkındaki girdimi yazma amacım düzeltmeden uzak, gündelik hayatta ve eğitim hayatımda da karşılaştığım eksik bilinen bir konu yada sizin deyişinizle "düzelt yapılmasını gerektirecek kadar yanlış olmayan" olduğundan ötürüydü.
Size ait aşikarlara gelirsek konu bütün olarak işlenmemiş gibi görünüyor. 20 milyar dolara kurulacak ve 10000 MW getirisi olacak bir tesisi 3 pompa yerine 10 pompa koymak yada et kalınlığı yüksek hertürlü tahribata dirençli malzeme kullanmak daha fazla mühendis veya iş bilen çalıştırmak bu sistemin karını aşırı düşürmez, maliyetini 1/4 oranında arttırmaz.
İnsana verilen değer konusunda gerçekten haklısınız. Bu konuda cevap vermek vurdumduymazlık olur. Ama işin şu kısmı varki ben hiç bir firmanın 20 milyar dolarlık yatırımının basit hatalara kurban edeceğini tahmin etmiyorum. Yazıları yazarken Türkiye ye kurulacak tesislerin (emin olmamakla birlikte) Rus ve Japon firmalara yaptırılıcağının bilindiğini varsayıyorum.
Domates meselesi gelince kültürler arasında yada farklı diller arasında zorla benzeşim yapmak pek mantık hatası olarak algılanmıyor galiba. Eğer domatesle alakalı girdimi bir ingiliz okumuş olsaydı, bu örneklemyi red herring sınıfına koysaydı hak verirdim. Fakat türkçe yazılmış yazıyı direk tercümeymiş gibi dil bilgisi kurallarına göre yorumlamak google translate işi. Bana red herring yazan birisinin olaydan çok olguya odaklanmasını beklerdim. Yazıyı okuyan Türk yada türkçeyi çok iyi bilen birinin yazıdan yada yazının sonundaki gülücükten domates meselesinin bir ironiden ibaret olduğunu anlamasını sağlayamamışım galiba. Bu yüzden domatesin nükleer sızıntı cinsinden ekivaleni hesaplanması gerekmeyecek :)

Bence Nükleer gerektiği gibi ve kesinlikle yapılmalı...Ülkemizin enerji fakiri olduğunu görmek istemem ama bunun yanında yerel yenilenebilir enerji uygulamaları da devam etmeli...özellikle konut bölgeleri için...Şahsen TAEK 'ten aldığım eğitim sonrası nükleer konusunda çok geride bir ülke olduğumuzu düşünmüyorum...ancak yetişmiş insan çok az o bir gerçek

Olası rus ve japon ortaklarla kurulacak nükleer santral belki sağlam temellere oturtulabilir ama sonrasında nükleer enerji konusunda ihtisas sahibi ne kadar mühendisimiz var onuda göz önünde bulundurmak lazım.

Nükleere karşı değilim ancak ülke olarak en iyi bildiğimiz şey KÖPRÜ ve BARAJ yapmak. Ancak son zamanlarda görülüyor ki onu bile yüzümüze gözümüze bulaştırıyoruz. Bir de nükleer santral yapmaya kalksak hem yapım aşamasında hem de işletmesinde doğabilecek sonuçları düşünmek bile istemiyorum. Nükleer değil bizim insanımız tehlikeli...

@CMNet Okuru

Teşekkür ediyorum... Daha fazla yazmayacagım ama son olarak şunu söyleyecegim hani diyorsunuz ya Almanya'daki vatandaşlarımız bilmem kaçıncı sınıf isg önlemleriyle çalışıyor... Ben bu cümlenin arkasından şunu sorgulardım benim vatandaşlarım neden o ülkede, acaba bu kahrolası nükleeri kullandıkları için olabilir mi bence olabilir evet hiç sevmiyoruz kötülükleri konusunda hemfikiriz ama hayata google penceresinden bakmadığım zamanlarda bu kötü illeti kullanan ülkelerin refah seyilerini görüyorum....
Saygılarımla
Bencil Dünyanın Bencil İnsanı...:)