Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Okulda çevre eğitimi

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında gkckrbs tarafından paylaşıldı.

1. gkckrbs

gkckrbs CMNet Üyesi

Merhaba arkadaşlar,
    Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firmamızın sosyal sorumluluk projesi kapsamında yakın köylerimizde bulunan okullara çevre eğitimi vermeyi planlıyoruz.ilköğretim seviyesindeki çocuklarımızda çevre bilincini arttırmayı planlıyoruz.. İlköğretim seviyesi olduğundan dolayı ilgi çekmek gerekli diye düşünüyorum atıklar ile yapılabilecek uygulamalı çalışmalara örnek verebilir misiniz? Basit ama eğlenceli uygulama örnekleri ile ilgi çekilebilir.

Çevre konuları ile ilgili özellikle geri dönüşüm konusunda durmayı düşünüyorum. Çevre Eğitimi örnekleri olan arkadaşlarım varsa paylaşabilirlerse memnun olurum.

İyi çalışmalar...

Funda Saltık ve Can Avşar bunu beğendi.
  2. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

merhabalar kolay gelsin öncelikle sosyal sorumluluk projenizde başarılar diliyorum.Minik arkadslarımıza öncelikle kağıt atıklarını geri dönüşüm kutularına atmayı öğretmekten başlayabilirsiniz.şirin sevimli kağıt atık kutuları oluşturabilirsiniz.Kalem pillerle mutlaka tanışıyorlar bu yaş grubu çocuklar oyun çocuğu olduklarından dolayı bu pillerin atık kutularınıda düzenleyebilirsiniz ... kolay gelsin

3. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

gkckrbs bunu beğendi.
  4. Gülin Ç.

Gülin Ç. CMNet Üyesi

Merhaba , kolay gelsin.Öğrencilere eğitim verirken en önemli şey görselliktir . Bu sebeple yanınıza geri dönüşüm kutusu ve geri dönüştürülebilecek malzemeler almayı unutmayın.Vurgulayacağınız da atıkların geri dönüşüm aşamasından sonra neye dönüştüğü , resimlerle desteklerseniz faydalı olacaktır.

gkckrbs bunu beğendi.
  5. Gülce Somaklar

Gülce Somaklar CMNet Üyesi

Atık piller için TAP derneğinden CD isteyin. Çocuklar için görsel videolar var. Ambalaj atıkları için de ÇEVKO'dan bulabilirsiniz sanırım.

Can Avşar ve gkckrbs bunu beğendi.
  6. E.İ.İNCİ

E.İ.İNCİ CMNet Üyesi

Bu yaş grubunun hayal gücü çok yüksek olduğundan, atölye çalışması yapılabilir. Kendi biriktirdikleri atıklardan ( kağıt, karton , plastik şişe, plastik kapak vb. ) çeşitli maketler yapabilirler ( Robot, ev, televizyon...) sonrada çocukların yaptığı bu maketler sergilenebilir.

gkckrbs bunu beğendi.
  7. İ.Ercan

İ.Ercan CMNet Üyesi

Şu videoyu bi izleyin ve izletin derim. Ama orta okulu seviyesinde çocuklara daha uygun. Atıkların çevreye ve canlılara verdiği zararı çok güzel anlatıyor.

Hoşunuza giderse yüksek çözünürlüklü paylaşırım.

Liselere verdiğim eğitimlerde kullanmıştım.. ilgi çekiyor. Videoyu yorumlamalarını istedim sorular sordum meraklarını uyandırmıştı..
    Ayrıca Home'nin belgeselinden alıntılar yaparak izlettim. Sizinde mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum mükemmel bir çalışma olmuş hakikaten.

8. Göksel Kurtuluş

Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

Ben de sosyal sorumluluk kapsaminda ilkogretime egitimler vermistim. Sunumlarda geri donusumle ilgili 20-30 sn lik birkac cizgi film izletiyodum (youtube da animal planet recycle diye aratin cikar, cok guzeller) konulari bu videolarla bagliyordum (su, enerji tasarrufu, geri donusum, kirliligi onleme vs.) Cok kalabalik gruplara egitim verdigimden ve zaman kisitindan dolayi atolye calismasi olamiyor ama yanimda atik cesitleri goturerek sunum sonunda bunlarin ne tur atiklar oldugunu, nerelere atacaklarini sorarak, soyleyerek gercek hayatla pekistirmelerini saglamaya yonelik calisma yapiyordum. Sunum sonunda da TAP tan aldigim ufak pil kutularini dagitiyordum (TAP bunlari ucretsiz olarak veriyordu sagolsunlar). Bu arada nelirtiyim sunum video ve fotograflardan olusuyordu bir yandan konusarak resim ve video yu acikliyordum, yazi kullanmayin sunumlarda.

İpekszksn, gkckrbs ve ayşegülik bunu beğendi.
  9. gkckrbs

gkckrbs CMNet Üyesi

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim. Sunumu tamamladıktan sonra sizlerle paylaşacağın. Son yorumunuzu da almış olurum. Sağolun.

mervedağhan bunu beğendi.
  10. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Sunumunuzu bekliyoruz:)

mervedağhan bunu beğendi.
Okulda çevre eğitimi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çevre Eğitimi ve Kimyasal Çevre Kirliliği

İlgili döküman ektedir.. İYİ ÇALIŞMALAR
  2. Çevre ve Orman Bakanlığı çevre izin ve lisans eğitimi

Antalyada önümüzdeki günlerde yapılacak olan Çevre İzni ve Lisansı Eğitimine dair; Eğitim Programları Eğitim Ücretleri Konaklama Bilgileri Katılımcı listeleri vb. dökümanlar ektedir.
  3. "Çevre Mevzuatı" ve "Çevre İzin/Lisans" Eğitimi

Merhabalar; UENCO Uluslararası Enerji ve Çevre Teknolojileri Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş. olarak; 08 Mart Perşembe (09:00 - 17:00) : "Çevre Mevzuatları Kapsamında Yer Alan Yükümlülükler ve 16 Mart Cuma (09:00 - 17:00) : "Çevre İzinleri ve Çevre Bilgi Sistemi Kullanımı ve Uygulama Eğitimi" düzenlenecektir. Eğitimlerden herhangi birine katılmak isteyenlerin; ilgili eğitime...
  4. Tse çevre yönetim sistemi dokümantasyon eğitimi ve çevresel risk değerlendirme eğitimi

Çevre Yönetim Sistemi Dokümantasyon Eğitimi Eğitim Amacı Çevre Yönetim Sistemleri Dokümantasyonu içinde yer alan Çevre Politikası ve Çevre Hedefleri, Çevre El Kitabı, standardın öngördüğü Prosedürleri, Acil Eylem Planları, Çevre Boyutları ve Etkileri Tablosu, proseslerin etkin planlanması, uygulanması ve kontrolünü sağlamak için kuruluşun ihtiyaç duyduğu dokümanları kuruluşun büyüklüğü ve...
  5. Çevre görevlisi ve danişmanliği için çevre mevzuat eğitimi

Çevre danışmanlığı firması yada çalıştığınız firmada çevre görevlisi olarak görev alacağınız konularda nelere dikkat etmeniz gerektiği, çevre görevlisi olarak çevre ve şehircilik bakanlığına yapacağınız yasal bildirimlerde hangi yönetmeliklere tabii olduğunuzla ilgili bilgilerin yer alacağı bir eğitim düzenlenecektir. Eğitimlerimiz hafta içi gurubumuz ve hafta sonu grubumuz olacak şekilde...