Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ömrünü tamamlamamış ambalajların tekrar kullanımı

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Ümit Mert tarafından paylaşıldı.

 1. Ümit Mert

  Ümit Mert CMNet Üyesi

  Bazı amlabajlar birden çok kez kullanılabilir. IBC ler, FIBC ler, su damacanaları, cam şişeler vb. gibi. (Multi trip özelliğindeki ambalajlar)

  İlk kullanımdan sonra tekrar kullanılmaları için bu ambalajların temizlenmesi, kalite kontrolden geçirilmesi ve istiflenmesi gerekir. İlk kullanım ile son kullanıma kadar olan süreci işletme kendisi yapabilir mi?

  Tekrar kullanılacak ambalajın içinde hangi maddenin sevk edildiğinin önemi var mıdır?(Tehlikeli madde tehlikesiz madde gibi) Bu madde ayrımını ambalajı kullanan firmalar mı beyan ediyor?

  Sorumu örneklendirme ile kısaca açıklayayım;
  A firması IBC ile veya FIBC ile tehlikesiz bir madde sevkiyatı B firmasına yapıyor. Sevkiyat sonrasında A firması kendi IBC tanklarını veya FIBC bag lerini B firmasından geriye alıp tekrar kullanıyor. Kullanılamayacak, ömrünü tamanlamış olan IBC ve FIBC leri TAT belgeli geri dönüşüm firmasına veriyor.

  Bu durumda A firmasının tat veya gdt belgesi almasına gerek var mıdır?

  Bu konuda yardım, bilgi, fikir alabilirsem çok sevineceğim.  Örnek olarak;
  A firması IBC kullanarak B firmasına su gönderiyor. B firması IBC leri boşaltıp A firmasına tekrar kullanılmak üzere geri gönderecek. IBC lerin B firmasından alınıp tekrar kullanıma hazırlanması ve A firmasına ulaştırılması için verilecek hizmet için izne gerek olmadığını düşünüyorum. A firması IBC ler ile tehlikeli madde taşısaydı bu işlemler izinsiz olmazdı. Doğru mudur?

  Sorularım;
  1- IBC'de taşınan su'yun tehlikeli mi tehlikesiz mi olduğu hangi yönetmelikte, nerede yazıyor?
  Atık Kod Listesin de belirtilen maddelere göre mi? Atık Kod Listesi
  2- A firmasına ait IBC'lerin son kullanımlarında ki atık kodu nedir? 15 01 02 midir?
  3- IBC atığı piyasaya süren firma A firması mıdır, B firması mıdır?
  4- IBC'nin tekrar kullanılabilmesi için A veya B firmalarının bir beyanda bulunması gerekiyor mu? Ambalaj Atıkları Kontrol Yönetmeliğinde EK-5 C 'de belirtilen depozutolu

  Not: IBC ile su taşınmaz demeyelim. Örnek olarak verdim.
   
 2. Tutku Alper

  Tutku Alper CMNet Üyesi

  1. sorunuzun cevabı evet atık kod listesine göre belirlemeniz gerekmektedir bunu tesisin hangi kapsama girerken çkagilhy'ye bakmanız gibi düşünebilirsiniz
  2. '15 01 10' koduna girmektedir.
  3. A firmasıdır çünkü kullanan firma.
  4. için bende emin olamadım açıkçası
   
 3. Ümit Mert

  Ümit Mert CMNet Üyesi

  Taşınan madde tehlikesiz madde olsa bile 15 01 10 mu olur? Tehlikesiz madde olduğu için 15 01 02 olmaz mı?

  A firmasının beyanını bir çevre mühendisi ve yetkilisimi vermek zorunda. Firma kendisi verebilir mi?
   
 4. Tutku Alper

  Tutku Alper CMNet Üyesi

  tehlikesiz kısmını gözden kaçırmışım ben, direk boş IBC ve FIBC olarak düşündüm ben. Eğer içindeki madde tehlikesizse atık kod listesi bunun için geçerli değildir. İçinde tehlikesiz madde taşınmış IBC'leri 2.el fiyatından geri dönüşüm firmalarına satabilirsiniz de aklınızda bulunsun. Bunun için size bir ambalaj alındı belgesi gibi bir şey doldururlar bu yeterli olur. Beyan kısmına gelirsek sistem üzerinden işlemleri genelde çevre görevlileri yaparlar ama tesis kendini portala kaydetmişse yapabilir
   
Ömrünü tamamlamamış ambalajların tekrar kullanımı konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Tekrar tekrar tekrar staj :(

  bu yaz işletme stajı yapmam gerekiyor bu konuda yardım edebilicek olursa çok sevinirim.gebzede ikamet etmekteyim.
 2. Kağıt endüstrisi atıksularının arıtımı ve tekrar kullanımı

  meraba arkadaşlar bitirme tezim için kağıt endüstrisi atıksularının arıtımmı ve membran prosesler ile geri kazanımı hakkında bilgi veya kaynağı olan varsa paylaşabilir mi?
 3. Ambalajların Piyasaya sürenler tarafından işaretlenmesi

  Arkadaşlar piyasaya verdiğimiz ürünleri karton kolilerde üzerlerine streçler sarılı olarak veriyoruz. Sorularım şunlar; 1- Bu ambalajlarımıza işaretlemeyi nasıl yaptırıyoruz? (yetkili kuruluşla çalışan veya çalışmayan) 2- Yurt dışına gönderilen ürünlerin ambalajlarını da piyasaya süren olarak bildiriyor muyuz?
 4. Ambalajların geri dönüşümüyle 21 milyon ağaç kurtarıldı

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2012 yılında 1 milyon 252 bin 117 ton kâğıt ambalaj atığını geri dönüştürdü. Sağlanan geri dönüşüm ile 21 milyon ağaç kesilmekten kurtarıldı. Kâğıt, önceleri yazı yazmak için kullanılırken günümüzde ambalaj malzemesi olarak da yaygın bir şekilde kullanılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu kullanımdan kaynaklanan ambalaj atığının önüne geçmek için çalışma...
 5. Ambalajlarin işaretlenmesi ve etiketlenmesi ile ilgili tebliğ

  Arkadaşlar, TS 4331 kapsamında Ambalaj satan ve üreten yerleri ilgilendiren bir konu. Ambalaj tedarik ettiğimiz firmalardan bu hususu talep etmemiz gerekiyor. Tebliğ 3 ay sonra yürürlüğe girecekmiş.Etiketle ilgili fazla detay verilmemiş. Atık kodu, geri dönüşüm tekniği yazılmalıdır diye düşünüyorum. Bilgilerinize.