• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ömrünü tamamlamış lastik (acilll)

Celalettin TÜRKMEN

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
KMK PAPER
Herkese merhaba. ömrünü tamamlamış lastik tesisimiz için geçici faliyet belgesi almak istiyoruz. bunun için yapmamız gereken işlemler ve izlememiz gereken adımlar nelerdir.tesisimiz mekanik kırma işlemi ile ÖTL parçalayıp granül haline dönüştürecek. şu an için başka bir faliyetimiz olmayacak. tesisimizde havalandırma sistemi yapıldı. makinalar kuruldu. bunlar dışında ne yapmamız lazım? atık kabul ünitesi ve ötl depo alanı özellikleri nasıl ve nerede olmalı (kapalı veya tesis içinde, üretim yapılan kısımda vs gibi), akustik raporu hazırlatmamız lazımmı? eğer lazımsa bunu nereden yaptıracağız? konuya hakim arkadaşlar bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Ekte belirtilen hususları sağlayıp, İl Müdürlüğü uygunluk yazısı başvurusu yaparak işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• OTAGeriKazanim.pdf
    131.6 KB · Görüntüleme: 48
@Melis Kara

Bununla beraber Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin Kontrolü Yönetmeliğinde belirtilen fiziksel şartlara da göz atın. Geçici depolama sahasında paratoner isteniyor. Tesisin en yakın yerleşim yerine uzaklığı 500 metreden az ise gürültü konulu izin de alacağınız için, gürültü ölçümlerini de yaptırmanız gerekecektir.

Merhaba. ÖTL taşıyan araçlar için Taşıma Lisansı başvuru aşamaları ve başvuru sırasında istenen evraklar hakkında acil dönüş yapabilir misiniz? Yıl sonuna kadar başvuru yapmamız gerekiyor galiba??

Aynı konuda bende sıkıntı yaşıyorum. ATIK TAŞIMA LİSANSLI araçlarımız var bizde ötl kodu ekletmek için bakanlığa başvurmuştuk haziran ayında ama eklememişlerdi. Gerekçeleri ise tehlikeli atık taşıyan araçlar tehlikesiz atık kodu taşıyamaz.Bunu söyleyen adana il çevre fakat mersin il çevre, hatay il çevre müdürlüğü atık taşıyan araçlar için lisans belgesinde hem tehlikeli hem tehlikesiz atık kodlarını eklemişler aynı lisansa. Garip gelende bu oldu bana. Bir ilin il çevre ve şehircilik müdürlüğünün yapamadığı bi işlemi farklı illerin çevre şehircilik müdürülükleri nasıl yapabilmekte? 1 aydır araçlarımıza ötl kodunu aylar öncesinde başvurmamıza rağmen eklemedikleri için uğraşıp duruyorum. Sizede şöyle yardımcı olayım ÖTL kodu ekletmek için Atıkların karayolunda taşınmasına dair tebliğde madde 20 de belirtiliyor. İl çevreyle yaptığım görüşmede ÖTL nin özel atık katagorisinde olduğu ve lisans başvurusu için aşağıdaki belgelerin hazırlanması gerektiğini söylediler.

MADDE 20 – (1) Araç lisansı için il müdürlüklerine yapılacak başvurularda aşağıdaki bilgi ve belgeler bulundurulur.

a) Aracın ait olduğu firmanın/şahsın adı, adresi ve telefon numarası.

b) Araç ruhsat fotokopisi.

c) Taşınacak atıkların, Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin EK-IV’üne göre atık kodları listesi.

ç) Aracın Taşıyabileceği Tehlikeli Atık Sınıfları (Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin Ek-III’ünde yer alan A-Tehlikeli Kabul Edilen Atıkların Özellikleri-H kodları).

d) Atığın taşınacağı ambalaj türü.

e) Taşınacak atığın her biri için ayrı ayrı fiziksel ve kimyasal özelliği.

f) Olabilecek kazalara karşı ilk müdahale ve ilk yardımda kullanılacak malzemeler listesi ve acil müdahale planı.

g) Araçlara monte edilmiş mobil cihaza ilişkin satış sözleşmesi, çalışır durumda olduğunu gösterir test sonuçlarıve kullanıcı eğitim belgeleri.

ğ) Atık taşıyacak her bir araç için aracın trafiğe çıkma ve tehlikeli madde taşıması konusunda uygunluğunu gösteren, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca yetkilendirilmiş periyodik araç muayenesi ve yola elverişlilik muayene hizmeti veren kurum/kuruluşlarca düzenlenen uygunluk belgesi.

h) Araç sürücülerinin ad-soyadı, TC kimlik numarası, SRC5 türü mesleki yeterlilik belgesi, sürücü ehliyet fotokopisi, telefonu ve e-posta adresi.

ı) Sürücülerin, aracın bağlı bulunduğu firmada çalıştığını gösterir sigorta kayıtları.

i) Tıbbi atık taşıma aracının bu tebliğin Ek-V’inde belirtilen teknik özelliklere sahip olduğunu gösteren teknik rapor.

j) İl müdürlüğü gerekli görmesi durumunda bu belgelere ilaveten istenecek bilgi ve belgeler.

Merhabalar. Bakanlıkla yaptığım görüşmede ÖTL taşıyan araçların taşıma lisansı almasına gerek olmadığı söylendi. Şimdi mail attım. Net bir cevap gelmesi durumunda onuda paylaşacağım.Bilgilerinize...

2014 sonuna kadar (1 hafta daha yani) ÖTL taşımak için lisansa gerek yok ama yönetmeliğe göre 01.01.2015 ten itibaren ÖTL taşımak için lisans şart.Çünkü ÖTL yi özel atık katagorisine almışlar. Bakanlık bunu kastetmiştir diye düşünüyorum. Umarım o süreyi uzatırlar.Gelecek cevabı paylaşmanızı bekliyorum.