Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ömrünü tamamlamış lastiklerin geri dönüşüm kazanımı (yardim)

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Numan Yılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Numan Yılmaz

Numan Yılmaz CMNet Üyesi

ÖTL Geri Dönüşüm (kırma) işi yapmak için araştırma yapıyoruz.Bu konuda bilgisi olan ve ya sektörün içerisinde yer alan arkadaşlar sorularımıza cevap verirseniz sevinirim.

1- Öncelikle almamız gereken lisans ÖTL geri dönüşüm lisansı mıdır?Araştırmalarımız sonuçu biz bu sonuca vardık fakat çeşitli forum ve kaynaklarda Tehlikesiz Atık lisansı olduğu da söyleniyor.
    2- Ömrünü Tamamlamış lastikleri LASDER , ÖTL GDT lisanslı firmalara ücretsiz temin ediyor mu?
    Ediyor ise miktarı ve temin sıklığını nasıl yapıyor?
    3- ÖTL Geri dönüşümün de ( Kırma İşlemin de) Elde edilen çıktıların piyasa değerlerindeki durumu nasıl ve nereden takip edip yardım alabiliriz?Bu işlemi yapan firmalar pek bu bilgileri vermek istemiyorlar.Piyasa araştırması için nerelerden bilgi almamızı yada hangi yöntemi izlememizi tavsiye edersiniz.
    4-ÖTL geri dönüşümü sonucunda elde edilen çıktının hangi ebatlarda (mm bazında) piyasası yüksek ve satımı kolaydır?
    5- ÖTL geri dönüşümü sisteminde Mekanik sistem le parçalama mı? Yoksa Nitrojenle parçalama yöntemimi daha avantajlıdır?

2. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Merhaba,
    Öncellikle, bilgi alabilmek açısından çok zor bir sektör:)
    Sorularınızı yanıtlamaya çalışacağım:
    1.Çevre izin lisans yönetmeliği kapsamında almanız gereken lisans; ÖTL Geri Kazanım Lisansı'dır.
    2.LASDER ocak ayı itibari ile kota uygulaması kapsamında ÖTL geri kazanım firmaları ile anlaşma yaparak yıl boyunca işlemleri yürütüyor.
    Sözleşme dışındaki firmaların LASDER'den faydalanma oranı çok az.
    4. Genel olarak piyasa nasıl bilmiyorum ama örneklerimde 0-1 mm ve 1-3 mm revaçta olan grup.
    Aktarabileceklerim bu kadar. İncelemeniz için bir dosya da ekliyorum.
    İyi çalışmalar

Ekli Dosyalar:

Ömrünü tamamlamış lastiklerin geri dönüşüm kazanımı (yardim) konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin Geri Kazanımı

İyi çalışmalar arkadaşlar. Ömrünü tamamlamış lastikleri geri kazanıma gönderirken bir ücret talep edebilirmiyiz yada firma bizden ücret talep edebilir mi. Saygılarımla. Özgür TIRINK C SInıfı İSG Uzmanı & Çevre Mühendisi
  2. Ömrünü Tamamlamış Araçlar Geri Dönüşüm Teknik Uygunluk Raporu

Ömrünü Tamamlamış Araçlar Geri Dönüşüm Teknik Uygunluk Raporu için elinizde örnekler varmıdır? Yardımcı olursanız sevinirim
  3. Ömrünü tamamlamış lastiklerin piroliz yöntemi ile geri dönüşümü

Arkadaşlar Piroliz sisteminde ÖTL'lerin bertarafı esnasında oluşan pirolitik yağların yakılması sonucunda baca gazları oluşmaktadır. Bu nedenle bana baca hesaplarının nasıl yapıldığına dair bilgi verirseniz sevinirim baca gazı yükseklikleri ile birlikte.
  4. Yürürlükte Ömrünü tamamlamış lastiklerin kontrolü yönetmeliği

ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ LASTİKLERİN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi: 25.11.2006 Resmi Gazete Sayısı: 26357 Amaç: MADDE 1– (1) Bu Yönetmeliğin amacı, ömrünü tamamlamış lastiklerin; a) Çevreye zarar verecek şekilde doğrudan veya dolaylı olarak alıcı ortama verilmesinin önlenmesine, b) Geri kazanım veya bertarafı için toplama ve taşıma sisteminin kurulması, yönetim planının oluşturulması...