Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ön arıtma ünitelerinin yağ ve gres atığı

Konu, 'ARŞİV' kısmında Bahadır Gül tarafından paylaşıldı.

 1. Bahadır Gül

  Bahadır Gül CMNet Üyesi

  Merhaba

  Evsel Atıksu Arıtma Tesislerinde ön arıtma ünitelerinden yüzeyden sıyrılarak alınan yağ ve gres atıklarının bertarafı konusunda nasıl bir yöntem izlenmekte ve bu atıklar yönetmeliklere tabi midir.Bertarafı öncesinde herhangi bir analiz yapılmakta mı ?

  Lisans tezim kapsamında bu konuları araştırıyorum yardımlarınız için teşekkür ederim.
   
 2. Onur Altun

  Onur Altun CMNet Üyesi

  Ön Arıtma ünitesinden çıkan atıklar organik atık sınıfına girdiği için bu tür atıkların bertarafına yönelik işlemlerde bu şekilde olmaktadır. katı atıklar kısmına girdiği için katı atıkların depolanmasına dair yönetmelik uygulanır. ancak ön arıtma ünitesinde yüzeyden sıyrılarak ayrılan yağ ve gres için analiz yapılr ve bu analiz sonucunda hangi tehlike sınıfına gireceği öğrenilebilir. ama yönetmelik kapsamında nasıl bir yol izleneceği konusunda pek bir bilgim yok. bende merak ettim açıkçası...
   
 3. Bahadır Gül

  Bahadır Gül CMNet Üyesi

  Benimde yaptığım araştırmalar sonucunda yönetmeliklerde bu konunun açık bir şekilde geçmediğini gözlemledim. Genellikle arıtma çamurlarından bahsediliyor yönetmeliklerde. Bu atıkların analizinin yaptırılması gibi bir zorunluluk yok anladığım kadarıyla ama yapılan analizde hangi analiz yönteminin kullanıldığını ve hangi parametrelere bakıldığını tam olarak öğrenemedim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
   
 4. Onur Altun

  Onur Altun CMNet Üyesi

  yönetmelik kısmında bahsedilmemiş ise zaten bu konun detayını oluşturamazsınız. yani sıvı bir oluşum ise yağ ve gres analizi yapılabilir.