Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ön arıtma ünitelerinin yağ ve gres atığı

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Bahadır Gül tarafından paylaşıldı.

1. Bahadır Gül

Bahadır Gül CMNet Üyesi

Merhaba

Evsel Atıksu Arıtma Tesislerinde ön arıtma ünitelerinden yüzeyden sıyrılarak alınan yağ ve gres atıklarının bertarafı konusunda nasıl bir yöntem izlenmekte ve bu atıklar yönetmeliklere tabi midir.Bertarafı öncesinde herhangi bir analiz yapılmakta mı ?

Lisans tezim kapsamında bu konuları araştırıyorum yardımlarınız için teşekkür ederim.

2. Onur Altun

Onur Altun CMNet Üyesi

Ön Arıtma ünitesinden çıkan atıklar organik atık sınıfına girdiği için bu tür atıkların bertarafına yönelik işlemlerde bu şekilde olmaktadır. katı atıklar kısmına girdiği için katı atıkların depolanmasına dair yönetmelik uygulanır. ancak ön arıtma ünitesinde yüzeyden sıyrılarak ayrılan yağ ve gres için analiz yapılr ve bu analiz sonucunda hangi tehlike sınıfına gireceği öğrenilebilir. ama yönetmelik kapsamında nasıl bir yol izleneceği konusunda pek bir bilgim yok. bende merak ettim açıkçası...

3. Bahadır Gül

Bahadır Gül CMNet Üyesi

Benimde yaptığım araştırmalar sonucunda yönetmeliklerde bu konunun açık bir şekilde geçmediğini gözlemledim. Genellikle arıtma çamurlarından bahsediliyor yönetmeliklerde. Bu atıkların analizinin yaptırılması gibi bir zorunluluk yok anladığım kadarıyla ama yapılan analizde hangi analiz yönteminin kullanıldığını ve hangi parametrelere bakıldığını tam olarak öğrenemedim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

4. Onur Altun

Onur Altun CMNet Üyesi

yönetmelik kısmında bahsedilmemiş ise zaten bu konun detayını oluşturamazsınız. yani sıvı bir oluşum ise yağ ve gres analizi yapılabilir.

Ön arıtma ünitelerinin yağ ve gres atığı konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Yağ-gres

merhaba arkadaşlar yağ gres analizi için gerekli bütün ekipmanlar ve özellikleri nelerdir? şimdiden teşekürler
  2. yağ-gres

Arkadaşlar yağ-gres analizinde tartımda sorun yaşıyorum, desikatörden çıktıktan sonra tartımı yapıyorum ardından hiç dokunmadan beklettikten sonra tekrar tartımı yaptığımda yine tartım değişiyor, bekledikçe tartım değişiyor, yardımcı olursanız sevinirim.....
  3. Kojenerasyon ünitelerinin kapsamının belirlenmesi hk.

Merhaba Arkadaşlar, 2 Jeneratör bacası, 3 Isınma kaynaklı bacası, (1950kw*3) 1 Kojenerasyon bacası bulunan bir tesisimin, (1950kw) EK 1 ve EK 2 kapsamlarında yerini, EK 2 1.2.2 ve 1.3 olarak düşünmekteyim. Aceba daha önceden kojenerasyon ve trijenerasyon üniteleri olan tesisi bulunan arkadaşlar var mıdır? Kapsam olarak daha farklı düşünmem gereken noktalar var mıdır? Eklemem gereken maddeler??...
  4. Ters osmoz ünitelerinin kimyasal yıkanması (cip)

[FONT=Georgia]Ters Osmoz (RO) Membranlarının Yıkanması [FONT=Georgia] [FONT=Georgia]Ters osmoz membranlarının,bu işlem için tasarlanmış özel su kimyasalları ile yıkanarak, sağlıklı görev yapması sağlanır.Ancak bu membranların sınırlı bir ömrü olduğu unutulmamalıdır. [FONT=Georgia]Membranların tıkanması sorununun giderilmesi bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekir. [FONT=Symbol]·...
  5. Yağ- gres giderimi

Yağ- gres giderimiyle ilgili bilgilere ekten ulaşabilirsiniz.