• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ön arıtma ünitelerinin yağ ve gres atığı

Bahadır Gül

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba

Evsel Atıksu Arıtma Tesislerinde ön arıtma ünitelerinden yüzeyden sıyrılarak alınan yağ ve gres atıklarının bertarafı konusunda nasıl bir yöntem izlenmekte ve bu atıklar yönetmeliklere tabi midir.Bertarafı öncesinde herhangi bir analiz yapılmakta mı ?

Lisans tezim kapsamında bu konuları araştırıyorum yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ön Arıtma ünitesinden çıkan atıklar organik atık sınıfına girdiği için bu tür atıkların bertarafına yönelik işlemlerde bu şekilde olmaktadır. katı atıklar kısmına girdiği için katı atıkların depolanmasına dair yönetmelik uygulanır. ancak ön arıtma ünitesinde yüzeyden sıyrılarak ayrılan yağ ve gres için analiz yapılr ve bu analiz sonucunda hangi tehlike sınıfına gireceği öğrenilebilir. ama yönetmelik kapsamında nasıl bir yol izleneceği konusunda pek bir bilgim yok. bende merak ettim açıkçası...

Benimde yaptığım araştırmalar sonucunda yönetmeliklerde bu konunun açık bir şekilde geçmediğini gözlemledim. Genellikle arıtma çamurlarından bahsediliyor yönetmeliklerde. Bu atıkların analizinin yaptırılması gibi bir zorunluluk yok anladığım kadarıyla ama yapılan analizde hangi analiz yönteminin kullanıldığını ve hangi parametrelere bakıldığını tam olarak öğrenemedim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

yönetmelik kısmında bahsedilmemiş ise zaten bu konun detayını oluşturamazsınız. yani sıvı bir oluşum ise yağ ve gres analizi yapılabilir.