Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ön çökeltim tankı ve çamur çürütücü tasarımı

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında melike sinem tarafından paylaşıldı.

1. melike sinem

melike sinem CMNet Üyesi

Merhaba,

Ben Çevre Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim ve bitirme projesi kapsamında nüfusu 32000 olan bir yerleşim yerine atıksu arıtma tesisi tasarlıyorum.

Sorum şu; bu nüfusta, aşağıda verdiğim debi ve kirletici konsantrasyonlarına sahip bir yer için ön çökeltim tankı ve dolayısıyla çamur çürütücü yapılabilir mi yoksa uzun havalandırmalı açs ile çamur tank içinde mi çürütülür? Ön çökeltim tankı yapmak için minimum nüfus/debi mevcut mu?

Qmax: 0,128 lt/sn
    Qort
    KOİ: 447 mg/lt
    BOİ5:306mg/lt
    AKM:278mg/lt
    TN:45 mg/lt
    TP:7,2 mg/lt

Teşekkürler

Ön çökeltim tankı ve çamur çürütücü tasarımı konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Aktif çamur sürecinin tasarımı

AKTİF ÇAMUR SÜRECİNİN TASARIMI Prof.Dr.Hikmet TOPRAK Dokuz Eylül Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü BİYOLOJİK ARITMA BİYOLOJİK ARITIM GEREKSİNİMİ Atıksu Arıtımı Arıtılmış su bir üründür. Bu ürün ya fiziksel-kimyasal ya da biyolojik arıtım sonucu oluşur. Bu iki yöntemin arasındaki fark, belirli oranda organik madde giderme yetenekleridir....
  2. Son çökeltim

Son çökeltim havuzlarındaki çamur şişmesi,yüzücü çamur oluşumu ve gaz çıkışlarının neden ve nasıl çözümleyebiliriz.
  3. Aktif çamur proseslerinde çamur köpürmesi sorunu ve çözüm yolları

AKTİF ÇAMUR PROSESLERİNDE ÇAMUR KÖPÜRMESİ (KABARMASI) SORUNU VE ÇÖZÜM YOLLARI Aktif çamur prosesine dayalı biyolojik arıtmalarda yetişen mikroorganizmalar tipik olarak, % 95 bakteri ve % 5 ise yüksek mertebeli canlılardan (protozoa, rotifer, vb.) meydana gelir. Biyolojik arıtma tesislerinde en sık yaşanılan problemler ağırlıklı olarak Çamur Kabarması ve Köpürmedir. Çamur kabarması...
  4. Hazır beton tesisi için çamur kurutma yatağı tasarımı

arkadaşlar merhaba...danışmanlığına yeni başladığım bir hazır beton tesisinden çamur kurutma yatağı yapması istenmiş..bununla ilgi proje çizilmiş ancak tasarım boyutları oldukça yüksek..tesiste fiziksel arıtma yapılıyor ve günlük su tüketimi 5m3..yeniden tasarım yapmak gerekiyor, bununla ilgili çalışma yapan var mı acaba?
  5. Çökeltim havuzu

Arkadaşlar yer altı kömür madeni ocağından yer altından su çıkıyor . Şimdi bu çıkan suda bulunan askıda katı maddeleri çökertmek için nasıl bir havuz tasarlamam lazım. kaç tane havuz yapmam lazım .havuzların hacimlerini nasıl belirlemem lazım bunun hesabını nasıl yapıyoruz.