Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Onlar için bir kap su

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  birkapsu.png

  Bir Kap Su Kampanyası;
  Hiç düşündünüz mü? Diğer canlılar kedi ve köpekler, kuşlar ve diğer hayvan dostlarımız acaba sıcak aylarda su ihtiyaçlarını nasıl gideriyor? Açlıklarını çöplerden, oraya buraya atılan yiyeceklerden giderdiler diyelim, peki ya susuzlukları? Susuzluklarını nasıl giderecekler? Bu sıcak yaz günlerinde kapılarımızın önüne ya da sokakların bir kenarına su dolu kaplar bırakalım. Bu görevimizi bir kere değil, her gün yerine getirelim. Onların açlıklarını ve susuzluklarını giderelim. Bir kap su o canların susuzluktan ölmelerini engelleyecektir. İhtiyaçları sadece bir kap su.

  Hadi üşenmeyelim şimdi bir kap su da biz koyalım !!!
   
 2. Hakan Nizamogullari

  Hakan Nizamogullari CMNet Üyesi

  [​IMG]
  Yaşam demek ben demek değil biz demek. İnsan olmanın farkı sadece düşünebilmek ve konuşabilmek olmamalı. Gittikçe bencilleşen şehir yaşamında bir bencillik daha yapıp sokak hayvanlarını kendi hallerine terketmeyelim. Şehir ekolojisinin ayrılmaz birer parçası olan kuşlara ve evcil hayvanlara kapımızda penceremizde ve gönlümüzde bir yer açalım.
  Penceremize konan bir kuş, bahçemize atlayan bir kedi bir damla suya, birkaç ekmek kırıntısına muhtaç olabilir. Dostlarımızı kucaklayan şefkat ve merhamet duygularımız şehrimize emanet edilen dilsiz hemşehrilerimize de kucak açmalı. Sokak hayvanları ve kuşları yemlemek ve tedavi etmek için vakıflar kurmuş, hastaneler açmış bir medeniyetin devamıyız. Kuş evleri, sadaka taşları kalmadı ama bir yudum su, bir lokma ekmekle bu adeti devam ettirmek mümkün. Bu sıcak yaz günlerinde kapımızın önüne koyacağımız bir su kabı ya da penceremizin önüne koyacağımız bir yemek kabı bizim de sadaka taşımız olabilir. Tabii ki çevreyi kirletmeden, tabii ki nimete saygısızlık etmeden.
  Hayat denge olursa güzeldir. İnsan denen varlık tek düzelikten, tek seslilikten rahatsız olmaktadır. Makine ve araç gürültüsünden başka ses olmayan şehirlerde psikolojik rahatsızlıklar daha fazla olmaktadır. Monoton renkler insan ruhunu daraltmakta, kuş sesleri, doğa renkleriyle bezeli çevrede yaşayan insanlık daha dingin ve uyumlu bir yaşam göstermektedir. Zor durumda kalmış yaşamlara yardım etmek, bizlerin olduğu kadar çocuklarımız için de terapi olacak, onların kişisel gelişimine destek ve katkı verecektir. Sokak hayvanlarına bu açıdan verilecek destek, geleceğimize, insanlığımıza destek demektir. Az sadakanın çok belayı defedeceğini unutmayan nesillerin çocukları olarak, sofra kırıntılarının dahi bazı canlılara hayat verebileceğini göz önünde tutarak herkesin yapabileceği ufacık da olsa bir şeyler olabileceğini göstermemiz gerek.
   
  Burcu Yıldırım ve Fatih Özcan bunu beğendi.
 3. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Özellikle her yaz gündeme gelmesi gerekir. Bu yüzden hatırlayalım.
   
  Burcu Yıldırım ve Fatih Özcan bunu beğendi.
Onlar için bir kap su konusuna benzer içeriklerimiz
 1. "Su" için

  Artık "Su"yu dikkatli kullanmanın zamanı geldi... İşte birkaç öneri... Hızla tükenen su kaynakları...Su savaşları tehlikesi... Tüm bunlara karşı bugün "su"yu akıllı kullanmak için bir başlangıç yapabilirsiniz... İşte birkaç öneri: Damlayan musluklar günde 4 litre kadar suyun boşa gitmesine neden olur. Damlayan musluklarını tamir ettirmeyi ihmal etme. Banyo...
 2. Kısa bilimkurgu: onlar etten yapılmışlar

  Kaynak: http://istifhane.files.wordpress.com/2010/04/meat.pdf veya http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=9450173 "onlar etten yapılmışlar". eğlenceli bir terry bisson bilimkurgu öyküsü. ... "onlar etten yapılmışlar." "etten mi?" "etten. bildiğin etten yapılmışlar." "etten mi?" "şüphesiz. gezegenin farklı bölgelerinden bir kaç tane...
 3. Res için çed

  Merhabalar, Bir rüzgar enerjisi santrali kurulumu sırasında gerekli olan ÇED raporu ortalama ne kadar fiyata yapılıyor? Teşekkürler..
 4. Eda yüksel halk için bilim, halk için mühendislik, halk için mimarlik sempozyumu 14-15 aralik 2013

  Halk İçin Bilim, Halk İçin Mühendislik Mimarlık Sempozyumunu yapmaktaki amacımız; ülkemizde sistemin, bilim ve tekniğe nasıl baktığını, nasıl uyguladığını, ne için kim için kullandığını gözler önüne sermek ve ortaya çıkan sonuçların ışığında “Halk İçin Bilim, Halk İçin Mühendislik Mimarlık” kavramının temel ilkelerini ortaya koymak ve bu gerçeğe göre verilecek mücadeleyi halkımızla birlikte...
 5. Bizim için küçük, doğa için büyük şeyler...

  Çevremize duyarlı olalım... [MEDIA]