Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ortamda bulunan maddelerin oran ve miktarları

Konu, 'Mesleki Deneyimleriniz' kısmında cevreciyiz tarafından paylaşıldı.

 1. cevreciyiz

  cevreciyiz CMNet Üyesi

  Ortamda bulunan asit miktarı deneyin yürütülmesi açısından son derece önemlidir.Asit miktarınn ast ( numune + dikromat ) oranının 1:1 olacak şekilde ayarlanması gerekir .Bu oran küçülürse dikromatın şahit sarfiyatı artar ( sülfirik asit konsantrasyonunun artması ile karışımın kaynama noktası yükselir ,dikromat ise yüksek sıcaklıkta bozulur.)50 ml numune kullanıldığında ortama 1 gr HgSO4 ilave edilir.100 mg klorürü (2000 mg/lt CI- ) bağlar. HgSO4 : CI oranı 10:1 ağırlık oranı hesasından gidilerek hesaplayınız.Tabii orjinal numunede bulunan CI miktarından gidilerek hesaplayınız. Aynı işlemi şahit numunede de uygulayın
  Bu teknik kolaylıkla çürütülebilen uçucu bileşiklerin önemli bir miktarının kaybı sözkonusu olmaksızın konsantre etme avantajını sağlar .Uçcu asit bileşikleri gibi çürütülmesi güç bileşikler kaybolur fakat bilinen buharlaştırma konsantrasyon metodları üzerinden gelişme sağlanır.
   
 2. cevreciyiz

  cevreciyiz CMNet Üyesi

  ŞAHİT NUMUNE
  KOİ deneyinde deneyde kullanılan araç gereç ve ayıraçlardan gelebilen ve çevreden bulaşabilecek organik maddelerin getireceği hatayı hesaba katmak üzere bir şahit deney yürütülür.şahit deney numune ile aynı koşullarda ancak numune yerine saf su kullanılarak yapılır.
   
 3. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Mehmet Bey,

  Bilgi paylaşamınız için teşekkürler. Bence bu tür bilgileri ayrı ayrı yazmak yerine dilerseniz Laboratuvar Analizleri ile ilgili bir başlık açıp toptan şekilde paylaşabilirsiniz. Hepsini tek başlık altında bulması daha kolay olacaktır.
   
  cevreciyiz bunu beğendi.
Ortamda bulunan maddelerin oran ve miktarları konusuna benzer içeriklerimiz
 1. OSB'de Bulunan Fakat İzin ve Lisansa Girmeyen Tesisler

  "OSB'lerde bulunan atıksularını OSB'nin kanalizasyon sistemine veren (OSB deşarj izin belgesi bulunan), gürültüden, emisyondan muaf (kapsam dışı) olan, Lisans kapsamında olmayan tesisler çevre lisansına tabi değil fakat çevre görevlisi bulundurmak zorundadır." diyebilir miyiz? Bu zorunluluk hangi ilgili yönetmelikten kaynaklanmaktadır?
 2. ÇED raporları elektronik ortamda

  Bu yıl başlayacak ''e-ced'' projesiyle Çevresel Etki Değerlendirmesinin (ÇED) tamamı elektronik ortama aktarılacak. ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürü Mustafa Satılmış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, herkesin ortak değeri olan çevrenin artık uluslararası boyuta taşındığını vurguladı. Türkiye'de oy birliği ile karar alınan ÇED dışında başka bir mekanizmanın olmadığının altını çizen...
 3. Ankara'da bulunan CMNET üyeleri buluşuyor

  Arkadaşlar 7 Temmuz 2013 tarihi saat 19:00'da Ankara'da toplanıyoruz. "Ben de geliyorum bu buluşmaya" diyenler parmak kaldırsın :) Not: Buluşma tarihine yakın kişi sayısı belli olunca mekan bildirimi de buradan ilan edilecektir. Şimdilik Kızılay diyip bırakıyorum :)
 4. Hastanelerde oluşan tıbbi atık miktarları

  Arkadaşlar, Yapmış olduğumuz bir araştırma nedeni ile, hastanelerde oluşan yıllık tıbbi atık miktarları hakkında ortalama bir rakama ihtiyaç duyuyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ait 2010 Yılı Tıbbi Atık Durum Raporu nu inceledim, ancak daha güncel bilgilere ihtiyaç duyuyorum. Hastanelere Çevre Danışmanlığı yapan arkadaşların yardımcı olabileceğini düşündüm. Şimdiden teşekkürler.