Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Otellerde çıkabilecek tehlikeli atıklar nelerdir? Aklımıza geldikçe yazalım..

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

1. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

Flüoresan lambalar
    Sprey kutular
    Kartuş ve tonerler
    Zirai kimyasallar
    Atık boya, vernik
    Atık motor, şanzıman ve yağlama yağları, atık hidrolik yağlar
    Elektronik atıklar
    Bitkisel atık yağlar
    Atık piller ve bataryalar

2. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

PCB’ler
    Kontemine ambalajlar
    Kontemine atıklar

3. WalkMan

WalkMan CMNet Üyesi

Can bey aslında bunların yanlarına nasıl giderilip, nereye ne zamana kadar bildirimi hangi yolla yapılmalı yazsak çok iyi olur.
    Bunlara ek olarak yüzey koruyucular var aklıma gelen.
    Zaten genel olarak otellerde çıkanlar yazdığınız tehlikeli atıklar. Hatta aralarında çıkmayanlar da var. Detaylı bir liste olmuş.

4. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

Bu kapsamda çıkabilecek atık türlerinin kapsamlı bir listesinin olmasını istiyorum.. yaptığım/yapacağım bildirimleri ilerleyen zamanlarda paylaşıcam..

5. WalkMan

WalkMan CMNet Üyesi

Tehlikeli atık değil ama aklıma gelmişken ekleyim. Tıbbi atıklar da dikkate alınmalı. Revirlerinde meydana gelen tıbbi atıklar için genelde oteller polikliniklerle anlaşmalı olur. Ya da doktorlarla. Bu konudaki yönetmelik gereği konteyner, torba vs gibi parametrelerin sağlanması gerekli.

6. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

evet tıbbi atıkda çıkmakta.. bu atıklar kırmızı tıbbi atık poşetinde saklanmalı...

7. hatice

hatice CMNet Üyesi

otellerde azımsanmayak miktarlarda ambalaj atığı oluşmaktadır kısacası tüm atık türlerini otellerde mevcuttur oteller kopmlike tesislerdir. kimyasal madde olarakta sizin söylediklerine ek aklıma kullanılan yakıt türevine göre atık variller gelmektedir.

8. Göksel Kurtuluş

Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

bir sorum olacak, bu sprey kutularının içi boşaltılıp delinerek ambalaj atığı olarak verilmesi söz konusu olabilir mi?

9. WalkMan

WalkMan CMNet Üyesi

Sanmıyorum. Sonuç itibariyle içinde kendi atığının bir kısmı mevcut olacaktır. Kontamine olmuş sayılıyor büyük ihtimalle.

10. Göksel Kurtuluş

Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

bu durumda oda spreyleri dahil hepsi tehlikeli atığa gidecektir ve bu da işletmelerin çok hoşuna gidecek birşey değil, işverenler direkt "evlerden çıkan deodorant spreylerini tehlikeli atığa mı atıyorlar yahu?" diye sorar :)
    kaldı ki bir çok TAT bunları alabiliriz diyor. Tehlikeli atıklar ile ilgili sınırların çizilmesi gereken pek çok konu var.

11. WalkMan

WalkMan CMNet Üyesi

Zaten açıkçası bir çok otel tehlikeli atık olarak atık yağ ve pilleri tutuyor. Genelde bunları veriyorlar. Bir çok yer bu tür boya kutusu olsun benzeri şeyleri hurdacılara veriyor veya bir şekilde (!) yok ediyor :D Tabi ki bu yanlış bir durum, biraz da otelin çevre politikasıyla ilgili.

12. Çiçek Su

Çiçek Su CMNet Üyesi

Cevap: Otellerde çıkabilecek tehlikeli atıklar nelerdir? Aklımıza geldikçe yazalım..

otellerde çıkan flüresan lambaları tehlikeli atık olarak değerlendirilmekte peki nasıl bertaraf etmek gerekir ayrı topladık ne yapmamız lazım atık kodu nedir yardımcı olabilirmisiniz

13. M. Hayri Cüneydi

M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

Cevap: Otellerde çıkabilecek tehlikeli atıklar nelerdir? Aklımıza geldikçe yazalım..

Atık flöresan lambalar için 20 01 21 kodu kullanılıyor yanılmıyorsam.Bunları bertaraaf etmek için alan firmalar var.Onlar ile anlaşma yapmanız gerekiyor.Devamında atık flöresanları verebilirsiniz.

14. Çiçek Su

Çiçek Su CMNet Üyesi

TeŞk ederİm buldum bİr fİrmayla gÖrÜŞtÜm kolay gelsİn

15. hakancihan

hakancihan CMNet Üyesi

Sprey kutuları tehlikeli atık kapsamında değerlendirilmelidir. Atık kodu olarakta 150111* kullanılabilir.

16. Serhat Güler

Serhat Güler CMNet Üyesi

otel temizliğinde kullanılan çamaşır suyu, tuz ruhu, ozon gibi maddelerin ambalajları

17. Ahmet Kalayoğlu

Ahmet Kalayoğlu CMNet Üyesi

Arkadaşlar, oteller için tehlikeli maddelerden birisi de Havuz Kimyasalları 'dır. Bana göre Bunların muhafaza edildiği ambalajlar da tehlikeli atık grubuna alınmalıdır.

18. İpekszksn

İpekszksn CMNet Üyesi

Tüketim tarihi geçmiş şampuan, sıvı sabun, vücut kremleri vb. de karşılaştıklarımızdan bazıları..

Otellerde çıkabilecek tehlikeli atıklar nelerdir? Aklımıza geldikçe yazalım.. konusuna benzer içeriklerimiz
  1. tehlikeli atıklar

tehlikeli atıklar beyanında bulunan kapasite raporuna nasıl ulaşabilirim bu raporun şablonunu nasıl ulaşabilirim....teşekkür ederim
  2. Nerde bu tehlikeli atıklar

Günaydın Arkadaşlar.. Tehlikeli atık kontrol yönetmeliğinde bir sürü kod var biliyorsunuz. Bu kodların üretildiği atıklar hangi sanayi tesislerinde oluşuyor.. Misal : 07 02 kod başlığı : plastik, sentetik kauçuğun ve yapay elyafların İFTKlarından kaynaklanan atıklar diyor arkadaşlar. Plastik PVC ile ilgili fabrikaları arıyorum atığımız oluşmuyor diyorlar.. nerede oluşuyor bu atıklar ?? 07 01,...
  3. Tehlikesiz atıklar nelerdir?

Selam Arkadaşlar, Ben sitenize yeni üye oldum ve bir konu hakkında yardımlarınıza ihtiyacım var. Firmamızda ki üretimden arta kalan (fire) Silisli Sac Hurdaları var. Bu silisli sac hurdaları Tehlikesiz Atık Kapsamında mı değerlendirmemiz gerekli? (sac hurdalarımız tamamen temiz olup herhangi bir kimyasal işleme maruz kalmamıştır.) Eğer ki; yukarıda bahsetmiş olduğum konu Tehlikesiz Atık...
  4. Tehlikeli atiklar (döküman)

merhaba arkadaşlar, Tehlikeli atıklar dersinde makale yazılacak.Benim konum ise ÖZEL ATIKLAR VE BERTARAFI ; Asbest atılar Boya atıkları filtre atıkları yağ atıklar çeşitli çözgenler sprey kutuları vb. gibi tehlikeli özel atık olarak değerlendirdiğiniz konularla ilgili eger elinizde döküman varsa paylasabilir misniz ?
  5. Süt endüstrisinde oluşan tehlikeli atıklar, kodları ve giderim yolları nelerdir ?

süt ve süt ürünleri endüstrisinde dezenfeksiyon ve yıkama sonucu oluşan deterjan kalıntıları hakkında bilgisi olan var mı ?