Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Otellerde tıbbi atık yönetimi

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında tuba-ak tarafından paylaşıldı.

 1. tuba-ak

  tuba-ak CMNet Üyesi

  Bildiğiniz üzere otellerde tıbbi atık oluşan birim doktor ofisleridir. Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğinde tıbbi atıkların ünitelerde 48 saatten fazla depolanamayacağını ifade edilmekte. Fakat birçok yerde tıbbi atıklar için tanınan süre aşılmakta. Ayrıca atık gönderimi sırasında herhangibir evrak atık üreticisine bırakılmamakta. Eğer atık üreticisi tutanak isterse doktorlar ile karşılıklı tutanak tutulmakta. Eğer aranızda otel danışmanlığı yapan var ise tıbbi atıkların kimin tarafından taşındığı, taşınırken UATF benzeri bir form doldurulup doldurulmadığı hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler...
   
 2. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Enfekte atık kodu ile taşıtabilirsiniz, ayrıca max. +4 C de depolarsanız, süre 1 haftaya kadar uzamaktadır.. bunun yanında bulunduğunuz belediye de toplama yapıyordur mutlaka, onlara da vermeniz mümkün ve daha doğru bir yöntem olur, onlardan da bir makbuz alabilirsiniz.. Yönetmeliklerde sadecekendi yükümlülüklerinizedeğil belediyelerin yükümlülüklerine de dikkat edin, onların yaoması gerekenler doğrultusunda plan yapabilirsiniz..
   
 3. gülnuraydın

  gülnuraydın CMNet Üyesi

  Yönetmelıkte 48 saat sure ıcerısınde tıbbı atıkların toplanması gerektıgı soylensede uygulamada bu pekde mümkün olmuyor. Tıbbi atıklarınızı toplayan firma ya da Belediye tıbbi atık alındı makbuzu vermek zorundadır atık üreticisine. Sunuda belirtmek isterimki eğer belediye yükümlülüklerini bir firmaya devretmiş ise tıbbi atıklarınızı ancak bu firma toplayabilir belediye toplayamaz.
   
 4. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Oteller genelde poliklinik veya hastanelerle anlaşmalı olur. Kendi istihdam ettiği sağlık personeli ya da doktor olmuyor. Atıyorum A oteli B polikliniği ile anlaşmalı. Gün içinde oluşan tıbbi atığını poliklinik personeli zaten alıp götürüyor. Normalde de bir hastane ile anlaşıp atıkları verebiliyorsunuz.
   
 5. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Çevre danışmanlığı kapsamında oteldeki tıbbı atık için yapılabilecek tek ve en kolay yöntem anlaşmalı olduğu hastane veya polikliniğin kendi atıklarını kendi hastanesi veya polikliniğindeki atıklarla birlikte bertaraf etmesidir. Bu durum zaten yıllardır bu şekilde. Yapmamız gereken tek şey anlaşmalı poliklinik ile bu atıkların alımı konusunda protokol yapmak ve sonrasında hastanenin bu atıkları nereye ne şekilde ve hangi periyotlarla bertaf için verdiğini öğrenmek belgelemek hepsi bu..
   
 6. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  Merhaba herkese,
  oteller ÇKAGİLHY 'de ek - 2 10.9 kentlerin dışında yer alan tatil koylerı ve otel kompleksleri ve entegre tesisler' başlığında geçiyor. Peki çevre izni kapsamında hangi sorumlulukları var. Çevre izni kapsamında atık su izni ve diğer denetlemelere tabi olması düşünülecek bir durum peki atık yönetim planlarının hazırlanması, atık beyanlarının yapılması (atıklar doğru yerlere mi gönderiliyor?) ve ilgii mercilere sunulması konusunda çalışıyorlarmı yani danışmanlık veren varsa bilgilerini rica edicem acil olarak:)
  yasal ne gibi zorunlulukları var acaba.
   
 7. Selçuk Kılınç

  Selçuk Kılınç CMNet Üyesi

  merhabalar,
  bahsettiğiniz atık yönetim planı hazırlanması, atık beyanlarının yapılması,eğitimler, SEVESO bildirimleri kısacası çevre ile ilgili bütün hizmetler danışmanlık hizmeti olarak verilmektedir.
   
  Yasemin Aslantürk Çebi bunu beğendi.
 8. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  Sağolun Selçuk Bey. beyan ve atık yönetimi için kapasiteye bakılıyor mu? çok büyük oteller bile elektronik atıklarını hurdacılara, atık yağlarınıda yetkisiz yerlere satıyolar beyanlarda nasıl belgeleme yapıyorlar şaşırdım. Otellerin sorumluluklarını hangi yömetmelik kapsamında sınırlayabiliriz örn. çevre denetimi yönetmeliği diyebilir miyiz?
  Tekrar teşeşkkür ediyorum
   
 9. Selçuk Kılınç

  Selçuk Kılınç CMNet Üyesi

  önemli olan ortaya çıkan tehlikeli atıklar o yüzden sizin kapasitenizle pek alakası yok,
  otellerin sorumluluklarına gelirsek tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliği madde 9 a bakabilirsiniz
   
 10. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  Teşekkür ediyorum..
   
Otellerde tıbbi atık yönetimi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Atık yönetimi dairesi başkanlığı lisanslı atık madeni yağ geri kazanım firmaları

  foruma baktım ama daha önceden yüklenmiş mi bulamadım varsa silebilirsiniz zaten :)
 2. tıbbi atık

  arkadaşlar merhaba; hastanelerden çıkan antibiyotik,serum veya diğer ilaç türü malzemlerin şişeleri veya ambalajları tıbbi atıklar dahilinde mi yoksa tehlikeli atık sınıfında mı değerledirilir?
 3. Tıbbi Atık Yönetimi - Belediye

  arkadaşlar hepinize merhaba ben yeni üye oldum ve yeni belediyede göreve başladım sizlere ilk etapta birşey sormak istiyorum tıbbı atık yönetim planı yok belediyenin tıbbı atıklar lisanslı bir firma tarafından alınıyor şimdi bakanlıkta bu yıl sonu atık rapor hakkında tablo doldurulması gerekiyor acaba bu tıbbı atık yönetim planı nasıl hazırlanır nette araştırdım bu tıbbı atık sorumlusu...
 4. Tibbi atik

  arkadaşlar merhaba hastanelerden çıkan flakonlar tehlikeli atık olarakmı değerlendirilmelidir?
 5. Tıbbi atık

  Merhabalar, Tıbbi atıklar kapsamında bulunan içerisinde sıvı ilaç barındıran özellikle tentürdiyot / alkol türevi ilaçların bulunduğu plastik / cam şişelerin nasıl uzaklaştırılması gerektiği konusunda bilgi verebilir misiniz ? İyi günler..