• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Özel sektörde mühendislerin asgari maaşları belli oldu

bende anlamam canım %70 i alınıyor brüt maaşın ben öyle biliyorum daha iyi sizinki:)

Ya ben bu nettten hesaplamalar var ya orada yaptım işin acayibi 6. aydan sonra gelir vergisinden dolayı 18.. lere kadar düşüyor muhasebeye daldık sanırsam ::))) bir bilene sormak lazım :p

Biri CMO yu uyarsa kendileride yayınlayıp firmalara faks çekse bakanlıkta yeterlilik sahibi olan firmaların iletişim adres tel herşeyi yazıyor.

@ersoy

tmmob farklılıklardan oluşan (yine de) yekpare bir yapı. çmo tmmob bünyesinde yirmi küsur odadan biri. ve evet, tmmob içinde ortak karar alınan durumlarda her oda aynı sürede tepki gösterecek değil. oda bünyesinde çalışanlarla alakalı bir durum. odanın iletişimde olduğu firmalara ulaşım kolaylığına bağlı. çalışılan firmalarda 20 farklı branş mühendis varsa 20 farklı zamanda yazı gelmesi son derece muhtemel. bunun haricinde...
bakanlığa karşı gelinecek durumlarda bile ısrarla odayı kötülemek, aynı örgütlenme içinde bulunduğu, eylem birliği yaptığı başka odalarla tuhaf mukayeselere sokup hakir görmek, hatta olumlu gelişmeye bile odası aleyhine kulp takmak ise çevre mühendisliğinin ata sporu sanırım. bi bitmediniz..

@CMNet Okuru
biz bitersek sizler neler yapacağınızı çok merak ediyorum ? sadece çevre mühendisleri odası değil bu türlü oluşumların hepsi eleştirilere ve fikirlere saygı duyup olgunlukla cevaplamaları gerekiyor. bence bu tarz konuları sürekli oda takip edip bizleri sürüklemeleri gerekirken nedense her defasında bunun tersi oluyor.biz kendi içimizde odamızı eleştirsekte emin olun farklı ortamlarda sizlerin sahip çıkmadığı kadar odamıza sahip çıkıp gereken cevapları vermekteyiz. BANA BİR TANE HELAL OLSUN ODA FARKINI GÖSTERDİ DİYEBİLECEĞİMİZ BİR KONU SÖYLEYİN? veya diğer odalardan pozitif anlamda farkınızı söyleyin ?

hala mukayese..
şimdi ben anlamadım, eleştiri denen şeyden kasıt bu mu?;
@ersoy
bana pek ince zeka ürünü bir eleştiri gibi gelmedi. konudaki ilk mesajı "komik" diye niteleyen bile olmuş. nedir komik olan? izahı yok.
siz farklı ortamlarda bu "adamlık kriterleri" ayarında "cinsiyetçi dille" savunmalar yapıyorsanız, tavsiyem yapmayınız, böylesi daha hayırlı.

bu haber eski bir haber olmakla birlikte çevre mühendisleri odası bu haberi web sayfasında yayınlamıştı. resmiyete dökülüp firmalara gönderimi de yeni başlamış sanırım. yalnız benim anlayamadığım bir konu şu ki; rakam brüt rakam 2700 TL net olarak da yaklaşık %70 i hesaplanır. bu da 1890 TL ye denk geliyor. özelde çalışan arkadaşlar maaşlarını net maaş üzerinden alıp sigortası brütten mi yatacak? ya da sigortası brütten yatacak ama eline net ne kadar geçeceği patron -işçi arasında mı belirlenecek? sgk mühendislerin sigortasını inceleyecek maaşına müdahale edemez sanırım. birzamanlar bir firmada çalışırken başıma gelmişti. sigortanı tamdan yatıralım. ama maaşını düşük verelim. dolambaçlı yoldan sigortanın bir kısmını sen öde demişlerdi. emeklilik hayal iken mezarda emekli olacağımıza göre gerek yok .ben net elime geçenle ilgilenirim. gerisi boş. anı yaşa diye boşuna dememişler. sonuç? bir bilen varsa anlatsa güzel olur değil mi?

Çevre Mühendisleri odası danışmanlık asgari fiyat tarifesini yayınlıyor ve eğer mühendislerin asgari ücret tarifesini yayınlamıyorsa bu eleştirilir. Ben ÇMO üyesi değilim ama günümüzde kokoreççi bile telefonuma mesaj gönderip bayramımı kutluyor ardından da sipariş vermek isterseniz numaramız bu.... diye mesaj atıyor. Yani iletişim olayını çözmüş bir Mühendislik Odası beklemek üyelerinin hakkı. Kendim, Çevre Bakanlığı ve taşra teşkilatının ilgili bildirimlerin vb. işlerin yapılması, gerçekleştirilmesi için gönderdikleri yazıların istenen son bildirim sürelerinden çok sonra firmalara ulaştığına çok şahit oldum ve bu çağda nasıl bir sistem diye serzenişte bulundum. Ama şimdi görüyorum ki ben de öyleyim benim odam da. Ama oda danışmanlık firmalarında çalışan Çevre Görevlisi zaten mühendislik hizmeti vermiyor derse o başka. Firmalara ilgili yazıyı gönderen TÜM ODA ŞUBELERİNİ ve meslektaşlarımı kutluyorum, teşekkür ediyorum.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .