• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Özel sektörde mühendislerin asgari maaşları belli oldu

@Hakan Bedel

hakan bey bu bilgiyi sgk sayfasında göremiyorum.Bugun şirket sahibine bu durumu anlattım tartıştık baya ama bu yasa eskiden beri var vermek zorunda değiliz dedi.Odaların sayfalarında duyuru tarihi 29.11.2012 tarihinde bu konuda bilgi geçilmiş

Vermek zorunda değiliz diye bir durum yok.Bu protokol resmi kurumlar arasında imzalanmıştır.sizin yapacağınız 1 şubatta hizmet dökümünü alıp SGK'ya gidip dilekçe doldurmak.Tabi ki mutlaka işe girişinizde yapılan sigorta bildirim kağıdınızda meslek bölümünde 2128 (Çevre Mühendisi) yazdığına emin olun.Eğer ki sigorta bedeli 2700 brütten yazmıyorsa dilekçe ile bildirip hakkımızı arayacağız SGK bu konuda bir şey yapmaz ise daha farklı YASAL yollara başvurmamız gerekmektedir.Bizim hakkımızı bizden başka savunamaz.

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI İLE TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Taraflar
MADDE 1- T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği aşağıda yazılı şartlar dahilinde bu Protokolü imzalama konusunda anlaşmaya varmışlardır. Protokolün bundan sonraki maddelerinde T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu “SGK”, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği de “TMMOB” olarak anılacaktır.

Amaç ve kapsam
MADDE 2- Bu protokolün amacı; sosyal güvenliğin toplumun tüm bireyleri için temel bir hak olduğu gerçeğinden hareketle, sosyal güvenlik hakkından yoksun bırakan kayıt dışı istihdam ve emeklilik haklarının eksik tesisine etki eden ücretlerin SGK’ya eksik bildirimini önlemek, sosyal güvenlik kavramının temel bir hak olduğunu toplumumun tüm bireyleri tarafından bilinmesini ve bu hakkı koruyan kurumların tanıtılmasını sağlamak, vatandaşlarımızı yeni düzenlemeler ile ortaya çıkan hak ve yükümlülükler konusunda bilgilendirmek, toplumda sosyal güvenlik bilincinin oluşmasını sağlamak amacıyla işbirliği yapılmasıdır. Bu Protokol, TMMOB faaliyet alanıyla ilgili meslekleri icra eden kişilerle ilgili olarak asgari ücret seviyeleri belirlenmesini ve TMMOB tarafından gerçekleştirilen faaliyetler ile hazırlanan görsel materyallerde sosyal güvenlik bilinci ile ilgili bölümlere ve dokümanlara yer verilmesini içermektedir.

Dayanak
MADDE 3- Bu protokol; 31/05/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 100 üncü maddesi ile 16/05/2006 tarihli ve 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanununun 13 üncü maddesinin (g) bendi ve 14 üncü maddesinin (d) bendine dayanılarak düzenlenmiştir.

TMMOB’nin yükümlülükleri
MADDE 4- TMMOB, ücretlerin eksik bildirilmesini önlemek amacıyla mühendislik, mimarlık ve şehir planlama alanlarında meslek icra eden disiplinlere ilişkin olarak yıllık bazda asgari ücret seviyeleri belirleyerek SGK’ya iletecektir. Ayrıca TMMOB sosyal güvenlik bilincinin arttırılması ve sigortalı çalışmanın ve çalıştırmanın önemini vurgulamaya yönelik olarak; üyelerine yönelik gerçekleştirdiği faaliyetlerde ve yayınlanan bültenlerde bilgilendirici dokümanlara ve yazılara yer vermeyi ve kendi görev/yetki alanına giren diğer faaliyetlere ilişkin SGK ile iyi niyet ve uyum içinde işbirliği yapmayı kabul ve taahhüt eder.

SGK’nın yükümlülükleri
MADDE 5- SGK; sosyal güvenlik bilincinin artırılması amacıyla TMMOB tarafından dağıtımı sağlanacak dokümanların hazırlanmasına yardımcı olmayı, mühendis ve mimarların ücretlerinin, TMMOB tarafından belirlenerek kuruma iletilen asgari ücretlerin altında olmaması için gerekli tedbirleri almayı diğer konularla ilgili olarak teknik destek sağlamayı ve TMMOB ile iyi niyet ve uyum içinde işbirliği yapmayı kabul ve taahhüt eder.

Protokolün feshi
MADDE 6- İş bu Protokol maddelerinde belirtilen hükümleri, yasal ve idari işleri düzenleme gerekçesiyle yeni bir protokol yürürlüğe girdiğinde kendiliğinden feshedilmiş sayılacaktır. Ancak taraflar anlaşarak da bu protokolü feshedebilirler.

Yürürlük
MADDE 7- İş bu Protokol, tarafların imzaladığı tarihten itibaren yürürlüğe girer.

İmza
MADDE 8- 8 (sekiz) madde ve 2 (iki) sayfadan ibaret bu protokol 2 (iki) nüsha olarak düzenlenmiş olup, bir nüshası TMMOB’ye, bir nüshası da SGK’ ya verilmiştir. İş bu Protokolün her iki nüshası da asıl niteliğinde olup, aşağıda adları yazılı bulunan taraflarca .../ .../2012 tarihinde imzalanmıştır.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ
Cüneyt OLGAÇ
Sigorta Primleri Genel Müdür V.
Mehmet SOĞANCI
Yönetim Kurulu Başkanı

teşekkürler hakan bey.Birde anlayamadığım bir nokta da bizim firma ced yeterlilik ve danışmanlık için yeterlilik belgesini ÇMO dan almamış.Ziraat mühendisleri odasıından nasıl almış olabilir ? 2005 yılında almışlar çed yeterliliği 2011 de de danışmanlığı almışlar ikiside ÇMO dan değil nasıl yapmış olabilirler ?

Yenilenmiş yeterlilik belgesi 2014te bitiyor.ÇMO nun yaptırımı buro tescil belgesi ne mi dayanıyor.Oda bugun bana btb yi bizden almamıssa bzim yaptırımız yok diyor

@CMNet Okuru

bende çok gereksiz olarak görüyorum. zaten internetin en güzel yanı sanal bir kimlik oluşturup içinden geldiği gibi yazabilmektir. ha sitenin zorlama yaptığını düşünmüyorum.

@sefertunca

Cevre muhendisleri odasi olmaz ziraat muhendisleri odasi ilur.bu protokol tum muhendisleri kapaiyor.siz diger actigim konudaki dilekceyi TMMOB Ankara genel merkeze gonderin oradan bir yaptirim bekleyelim ilk etapta.

Çevre Mühendisi meslek kodu 2143.01 olması lâzım arkadaşlar. 2128 yazılmış yukarıda ama netten araştırınca 2143.01 yazıyor. Bizim şirkette de geçenlerde Muhasebeci istedi meslekleri ve kodları girdi. Hizmet listesinde geçiyor size verilen kod. Oradan bakabilirsiniz. Veya SGK ya sorup hangi meslek kodunda göründüğünüzü sorabilirsiniz sanırım.

@ersoy
Odayi kayirmak yada korumak anlaminda asla bu mesaji yazmiyorum. Kisisel fikrinize kesinlikle saygi duyuyorum fakat oda kisisel bazda yada sadece yönetimde faaliyet gösteren kişilerin değil tüm çevre mühendislerinindir. O yüzden yapilan faaliyetlerde yada yapilmasini düsündüğünüz tavsiyeleri odaya katilim sağlayarak uygulamaya geçirebilirsiniz. Unutmayin çevre mühendisleri odasi bizim,çevre mühendislerinindir bizim hak ve hukukumuzu her anlamda korumakla mükelleftir. Bu yüzden sizden ricam şikayetlerimizi ve taleplerimizi hayiflanmadan bildirelim, elimizi taşin altina sokmayi bilelim.

TMMOB’nin yükümlülükleri
MADDE 4- TMMOB, ücretlerin eksik bildirilmesini önlemek amacıyla mühendislik, mimarlık ve şehir planlama alanlarında meslek icra eden disiplinlere ilişkin olarak yıllık bazda asgari ücret seviyeleri belirleyerek SGK’ya iletecektir. Ayrıca TMMOB sosyal güvenlik bilincinin arttırılması ve sigortalı çalışmanın ve çalıştırmanın önemini vurgulamaya yönelik olarak; üyelerine yönelik gerçekleştirdiği faaliyetlerde ve yayınlanan bültenlerde bilgilendirici dokümanlara ve yazılara yer vermeyi ve kendi görev/yetki alanına giren diğer faaliyetlere ilişkin SGK ile iyi niyet ve uyum içinde işbirliği yapmayı kabul ve taahhüt eder.

SGK’nın yükümlülükleri
MADDE 5- SGK; sosyal güvenlik bilincinin artırılması amacıyla TMMOB tarafından dağıtımı sağlanacak dokümanların hazırlanmasına yardımcı olmayı, mühendis ve mimarların ücretlerinin, TMMOB tarafından belirlenerek kuruma iletilen asgari ücretlerin altında olmaması için gerekli tedbirleri almayı diğer konularla ilgili olarak teknik destek sağlamayı ve TMMOB ile iyi niyet ve uyum içinde işbirliği yapmayı kabul ve taahhüt eder.

Bu ülkede neyin denetimi yapılıp neyin yaptırımları uygulanıyor ki bu uygulansın!!! Çevre Mühendislerini bir de Çevre Görevlisi Belgesi ile ezdiler... Çoğu işverenin gözünde Çevre Mühendislerinin hiçbir saygınlığı yok! Ama bence Çevre Mühendisleri olarak kendi aramızda da bu bütünlüğü sağlayacak bir birlik yok!

Bence odaların da en az Baro lar kadar etkin olması gerekli!!! Kendi kendimizi koruyalım ama bize de destek verecek güçlü temsilcilerimiz olsun! Oda ya ödediğim aidatlarla şimdi bir arabam olurdu heralde! Karşılığında ise hiçbir istihdam ya da benzer fayda göremedim!

@nskathome

oda bunu denetlemiyor çünkü oda yetkilileride çalıştırdığı mühendislerin sigortasını asgariden yatırıyor bu konu hakkında mail attım bana firmanın adını ver uyarı yazalım dediler tam bir saçmalık her yıl büro tescil belgesiniyeniliyorsunuz çalışanların sgk dökümlerinide isteyin çok mu zor yani

Aslında olayın özü belli, İSG uzmanlığı ve Çevre Görevliliği Devletin kendi denetçilerini, özel sektöre maaşlarını ödettirerek çalıştırmasından başka birşey değil!

Sanırım ülkemizdeki yetersiz istihdam koşullarından kaynaklı çaresizliğimizin sonucunu ve bedelini bu şekilde ödüyoruz.

Ne yapmak lazım!

TMMOB Yönetim Kurulu ücretli çalışan mühendis mimar ve şehir plancıları için 2015 yılı ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari brüt ücreti 3.000 TL olarak belirledi.

Yönetim Kurulumuz ayrıca; odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu uzmanlık alanlarında, mesleki deneyimin arandığı alanlarda, şantiye şefliği, sorumlu müdürlük, iş güvenliği uzmanlığı, yapı denetim elemanı, teknik nezaretçi, uzak yol kaptanlığı gibi hizmetlerde asgari ücret uygulanmayacağını, bu durumda olan mühendis, mimar, şehir plancılarının ücretlerinin alınan sorumluluk gereği belirlenen asgari ücretinin üzerinde olmak zorunda olduğunu da karar altına aldı.

Hatırlatmamız gerekirse:

31 Temmuz 2012 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurulu ile Birliğe bağlı odalarımızın üyelerine yönelik bir protokol imzaladık.

Karşılıklı mutabakata vararak imzalanan bu protokolün amacı: "Sosyal güvenliğin toplumun tüm bireyleri için temel bir hak olduğu gerçeğinden hareketle, sosyal güvenlik hakkından yoksun bırakan kayıt dışı istihdam ve emeklilik haklarının eksik tesisine etki eden ücretlerin SGK`ya eksik bildirimini önlemek, sosyal güvenlik kavramının temel bir hak olduğunun toplumumun tüm bireyleri tarafından bilinmesini ve bu hakkı koruyan kurumların tanıtılmasını sağlamak, vatandaşlarımızı yeni düzenlemeler ile ortaya çıkan hak ve yükümlülükler konusunda bilgilendirmek, toplumda sosyal güvenlik bilincinin oluşmasını sağlamak amacıyla işbirliği yapılması"dır.

Bu protokolün dayanağı; 31.05.2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu`nun 100. maddesi ile 16.05.2006 tarihli ve 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu`nun 13. maddesinin (g) bendi ve 14. maddesinin (d) bendidir.

Bu protokole göre Birliğimiz "ücretlerinin eksik bildirilmesini önlemek amacıyla mühendislik, mimarlık ve şehir planlama alanlarında meslek icra eden disiplinlere ilişkin olarak yıllık bazda asgari ücret seviyeleri belirleyerek SGK`ya iletecektir".

Yine bu protokole göre SGK; "Sosyal güvenlik bilincinin artırılması amacıyla TMMOB tarafından dağıtımı sağlanacak dokümanların hazırlanmasına yardımcı olmayı, mühendis ve mimarların ücretlerinin, TMMOB tarafından belirlenerek kuruma iletilen asgari ücretlerin altında olmaması için gerekli tedbirleri almayı, diğer konularla ilgili olarak teknik destek sağlamayı ve TMMOB ile iyi niyet ve uyum içinde işbirliği yapmayı kabul ve taahhüt etmektedir".

Birliğimiz açısından bu protokolü imzalanmasının dayanağı ise 24-25 Eylül 2010 tarihlerinde gerçekleştirilen TMMOB 41. Dönem Olağanüstü Genel Kurulu`nun aldığı karardır:

"Mühendis, mimar ve şehir plancıları meslek örgütleri ile birlikte tüm emekçilerin insanca yaşamaya yetecek asgari ücret hakkı mücadelesine katılırlar. TMMOB, üyeleri olan emekçi mühendis, mimar ve şehir plancıların da aralarında bulunduğu tüm işçi sınıfı için insanca yaşam ücretinin belirlenmesi mücadelesini diğer emek ve demokratik kitle örgütleri ile birlikte verir. TMMOB ve bağlı odalar yasa ve yönetmeliklerden aldıkları yetkiyi emekten yana değerlendirerek, insanca yaşanılacak ücreti mühendis, mimar, şehir plancıları için asgari ücret olarak ilan eder ve uygulanmasını sağlar.

"Biz biliyoruz:

İlk işe girişte TMMOB tarafından belirlenmiş asgari ücretin altında ücret alan meslektaşlarımızın durumları örgütümüzün bu çabayı güçlendirmesi ile düzelebilecektir.

Birliğe bağlı Odalarımızın Yönetim Kurulları, olası yanlış uygulamaların düzeltilmesi için yoğun çaba sarf etmektedir, sarf edecektir.

"Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz" sözümüzden hareketle; sorunu olan üyelerimizin başvuracağı yer başta Odası olmak üzere TMMOB‘dir. Açık deyimiyle örgütlülüğümüzdür.

Mehmet Soğancı

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

TMMOB Yönetim Kurulu ücretli çalışan mühendis mimar ve şehir plancıları için 2015 yılı ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari brüt ücreti 3.000 TL olarak belirledi.

Yönetim Kurulumuz ayrıca; odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu uzmanlık alanlarında, mesleki deneyimin arandığı alanlarda, şantiye şefliği, sorumlu müdürlük, iş güvenliği uzmanlığı, yapı denetim elemanı, teknik nezaretçi, uzak yol kaptanlığı gibi hizmetlerde asgari ücret uygulanmayacağını, bu durumda olan mühendis, mimar, şehir plancılarının ücretlerinin alınan sorumluluk gereği belirlenen asgari ücretinin üzerinde olmak zorunda olduğunu da karar altına aldı.

Hatırlatmamız gerekirse:

31 Temmuz 2012 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurulu ile Birliğe bağlı odalarımızın üyelerine yönelik bir protokol imzaladık.

Karşılıklı mutabakata vararak imzalanan bu protokolün amacı: "Sosyal güvenliğin toplumun tüm bireyleri için temel bir hak olduğu gerçeğinden hareketle, sosyal güvenlik hakkından yoksun bırakan kayıt dışı istihdam ve emeklilik haklarının eksik tesisine etki eden ücretlerin SGK`ya eksik bildirimini önlemek, sosyal güvenlik kavramının temel bir hak olduğunun toplumumun tüm bireyleri tarafından bilinmesini ve bu hakkı koruyan kurumların tanıtılmasını sağlamak, vatandaşlarımızı yeni düzenlemeler ile ortaya çıkan hak ve yükümlülükler konusunda bilgilendirmek, toplumda sosyal güvenlik bilincinin oluşmasını sağlamak amacıyla işbirliği yapılması"dır.

Bu protokolün dayanağı; 31.05.2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu`nun 100. maddesi ile 16.05.2006 tarihli ve 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu`nun 13. maddesinin (g) bendi ve 14. maddesinin (d) bendidir.

Bu protokole göre Birliğimiz "ücretlerinin eksik bildirilmesini önlemek amacıyla mühendislik, mimarlık ve şehir planlama alanlarında meslek icra eden disiplinlere ilişkin olarak yıllık bazda asgari ücret seviyeleri belirleyerek SGK`ya iletecektir".

Yine bu protokole göre SGK; "Sosyal güvenlik bilincinin artırılması amacıyla TMMOB tarafından dağıtımı sağlanacak dokümanların hazırlanmasına yardımcı olmayı, mühendis ve mimarların ücretlerinin, TMMOB tarafından belirlenerek kuruma iletilen asgari ücretlerin altında olmaması için gerekli tedbirleri almayı, diğer konularla ilgili olarak teknik destek sağlamayı ve TMMOB ile iyi niyet ve uyum içinde işbirliği yapmayı kabul ve taahhüt etmektedir".

Birliğimiz açısından bu protokolü imzalanmasının dayanağı ise 24-25 Eylül 2010 tarihlerinde gerçekleştirilen TMMOB 41. Dönem Olağanüstü Genel Kurulu`nun aldığı karardır:

"Mühendis, mimar ve şehir plancıları meslek örgütleri ile birlikte tüm emekçilerin insanca yaşamaya yetecek asgari ücret hakkı mücadelesine katılırlar. TMMOB, üyeleri olan emekçi mühendis, mimar ve şehir plancıların da aralarında bulunduğu tüm işçi sınıfı için insanca yaşam ücretinin belirlenmesi mücadelesini diğer emek ve demokratik kitle örgütleri ile birlikte verir. TMMOB ve bağlı odalar yasa ve yönetmeliklerden aldıkları yetkiyi emekten yana değerlendirerek, insanca yaşanılacak ücreti mühendis, mimar, şehir plancıları için asgari ücret olarak ilan eder ve uygulanmasını sağlar.

"Biz biliyoruz:

İlk işe girişte TMMOB tarafından belirlenmiş asgari ücretin altında ücret alan meslektaşlarımızın durumları örgütümüzün bu çabayı güçlendirmesi ile düzelebilecektir.

Birliğe bağlı Odalarımızın Yönetim Kurulları, olası yanlış uygulamaların düzeltilmesi için yoğun çaba sarf etmektedir, sarf edecektir.

"Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz" sözümüzden hareketle; sorunu olan üyelerimizin başvuracağı yer başta Odası olmak üzere TMMOB‘dir. Açık deyimiyle örgütlülüğümüzdür.

Mehmet Soğancı

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı