Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Özgeçmişimi Nasıl Daha Etkili Hale Getiririm?

Konu, 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Becerilerinizle ilgili temel unsurları özgeçmişinize yazdınız. Artık özgeçmişinizin, firmaların vereceğiniz servislerden yararlanmak için sıraya girmelerini sağlayacak özelliklere sahip olmasını sağlayabilirsiniz.


  Hitap edeceğiniz kitleyi anlayın


  Kişisel pazarlama kampanyanızda olduğu gibi, özgeçmişinizi okuyan kişinin de sizin değerli bir ürün olduğunuza inanması gerekir. İş adamlarının hedefleri genelde aynıdır; kar, daha büyük pazar payı, işlerini geliştirmek ve müşterileri için yeni ürünler yaratmak. Bu hedeflerini gerçekleştirmelerini sağlayacak kişiler seçeceklerdir.

  İster iki aylık, ister yirmi yıllık deneyiminiz olsun kurallar aynıdır. Neler yaptığınızı ve neler yapma potansiyeline sahip olduğunuzu gösterin.


  Başarınızı tanımlayın


  Başarı kendini değişik şekillerde gösterebilir ve her işe göre farklılık gösterir. Bazı işler için satış departmanında yüzde artışı ya da yapılan düzenleme sonucu tasarruf yapmış olmak gibi somut örnekler göstermeniz gerekir. Diğerleri için daha çok çalışmalısınız. Örnek olarak bir proje ya da görevde yer almış olmanızın o proje ya da göreve olan katkılarını göstermeniz gerekir.

  “İngiltere dışında Pazar payını arttırmak için yeni satış kanaları kullandım ve bu %25 artışla sonuçlandı.” gibi ifadeler, yaratıcılık, insiyatif alma ve amaçlarınıza ulaşma özelliklerine sahip olduğunuzu gösterir.

  Çalıştığınız her iş için elinizde belli bir örnek bulundurun ve bu örneklerin şirkete katkılarını kısaca açıklayın. Özgeçmişiniz mülakata girebilmeniz için dizayn edilmiştir, işe girmeniz için değil. Bu yüzden ayrıntılara girmeyin. Potansiyel firmalarınızın sizi mülakata çağırmalarına yetecek kadar bilgi kullanın. Böylece mülakatta aldığınız işleri, öğrendiğiniz becerileri ayrıntılarıyla yüz yüze anlatabilirsiniz.

  İş arayan pek çok kişi kendi başarılarını ve işe olan katkılarını hafife alır. Yalnızca “kırtasiye malzemesi sipariş ettiğinizi” söylemeyin, “şirketin gerektiği gibi işlemesi için gerekli kaynakları sağlamaktan sorumlu” olduğunuzu söyleyin. Aklınızda her zaman başvurduğunuz işe uygun örnekler bulundurun.

  Kişisel başarılar önemlidir çünkü bağlı olduğunuzu ve odaklanabildiğinizi gösterir ve bu da işe alım yapan kişilerin takdir edeceği bir özelliktir. Fakat özgeçmişinizi önemsiz başarılarla doldurmamaya dikkat edin. Özgeçmişinizi kontrol ederken, sizi doğru şekilde satmayacak her türlü içeriği çıkarın.


  Klişelerden ve belirsiz kısaltmalardan kaçının


  Yönetici dilinden belirsiz kısaltmalara, iş dünyası klişelerle doludur ve çoğumuz bundan nefret ederiz. Özgeçmişinizde aşağıda örneği verilen şekillerde hatalar olmamasına dikkat edin:

  1. Takım oyuncusu kim aksini iddia eder ki?

  2. Proje yönetim becerileri bir örnekle desteklemediğiniz sürece bu ifade yalnızca organize olduğunuzu söylemenin havalı bir yoludur.

  3. Sonuç odaklı olmak neye karşı?

  4. İyi iletişim kurmak telefonda mı, yüz yüze mi, email’le mi? İletişim kurmanın pek çok yolu vardır ve diğer becerileriniz, başarılarınız bunu yapabildiğinizi zaten gösterir.

  Kısaltmaları kullanırken dikkatli olun, özellikle de sektör değiştiriyorsanız. Özgeçmişinizi ilk değerlendirecek kişi genelde İnsan Kaynakları’ndan olacaktır ve bu kişi sizin alanınızda uzman olmayabilir. Bu kişilere içinde iş için gerekli kriterlerin olduğu bir liste verilir ve yalnızca listede yazılı kriterlere uygun kişileri tercih ederler. Örnek olarak “K.K. departmanıyla çalışma konusunda geniş deneyim” açıklaması onlara hiçbir şey ifade etmeyebilir fakat aslında son derece etkileyici bir beceridir ve işi elleriniz arkanızdan bağlı olsa bile yapabileceğinizi anlatmaktadır.


  Her türlü durum için uygun beceriler


  Pek çok firmada, pek çok iş için kullanılabilecek beceriler vardır. Eğer sektör değiştirecekseniz, aslında firmaların belli bir IT paketi içinde becerilerinize ihtiyacı olmasa da, yeni yazılımı kolayca öğrenmeniz onlar için etkileyici olabilir.


  Özgeçmişinizdeki boşlukları açıklayın


  Özgeçmişinizde boşluklar olmasının pek çok sebebi olabilir ve işe alım yapan kişiler böyle adayları anlayışla karşılayabilir. Fakat bu boşluklar net bir şekilde belirtilmediğinde şüphe duyabilirler. Bu yüzden özgeçmişinizdeki boşlukları pozitif bir tavırla açıkladığınızdan emin olun.

  Aşağıda, genelde boş bırakılan yerler ve bunları nasıl pozitif gösterebileceğinize dair örnekler bulabilirsiniz:


  • Uzun tatiller İletişim ve organizasyonel beceriler her zaman önemlidir, bu yüzden verdiğiniz aranın bu unsurları nasıl iyi yönde etkilediğini açıklayın. Öğrendiğiniz herhangi bir ek dil sizin için büyük bir bonus olacaktır.

  • Aileyle ilgili konular kişisel konulardan bahsederek çalışma zamanını daraltmak için herhangi bir sebep yoktur. Üç dört kelimelik bir tanım yeterli olacaktır.

  • Hapishanede geçirilen zaman bunu pozitif gösterebilmek zordur. Günümüzde hapiste bulunmuş insanlara ayrım yapılmasına yönelik herhangi bir yasa yoktur. Eğer içerde geçirdiğiniz zamanı yeni bir beceri edinmek için kullanırsanız daha anlayışlı olacaklardır.

  • Çalışmadan geçirilmiş zaman bunu saklamayın çünkü olabiliyor. Doğru fırsatın gelmesini beklediğinizi söylemeyi deneyin, böylelikle firmalar aslında sizi arayan başka firmalar olduğunu ama sizin bunları kabul etmediğinizi düşünebilirler.
  Kaynak
   
Özgeçmişimi Nasıl Daha Etkili Hale Getiririm? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. ADR Amerikada zorunlu hale gececek...

  Tehlikeli maddelerin karayolu ile tasinmasini duzenleyen EU direktifi ADR, Amerikada 2012 yilinda zorunlu hale gececekmis, ozellikle isartelemeler, siniflandirmalar bu direktife uygun yapilacakmis, tahminim 2012ye bu degisimin yetismeyecegi 2013 en iyi ihtimal diye dusunuyorum. Cok yerinde bir yaklasim olacak, cunku isaretlemeler arap saci vaziyette Amerikada.
 2. Etkili iletişim süreci!

  BAŞARILI DİNLEME Konuşana bakın ve ilgili görünün. Konuşanı rahatlatın. Dikkatle konuşulanları takip edin. Yargılamayı konuşmanın sonuna bırakın. Duygusal davranmayın. Eleştiriye açık olun. Anlayıp anlamadığınızı kontrol edin. ÖVGÜ Olabildiğince sık yapılmalı. Başkalarının duyması sağlanmalı. Mümkünse bir ödülle sunulmalı. İçten duygular belirtilmeli. Uygun bir beden dili seçilmeli....
 3. Odamız artık daha kurumsal ve daha bilim-teknik odaklı

  Öncelikle Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu 'na röportaj talebimizi kabul ettiği için teşekkür ediyoruz. Merhaba, www.cevremuhendisleri.net internet sitesinin ben de bir üyesiyim. Oldukça önemli bir platform ve geniş bir yelpazade faaliyet yürütüyorsunuz. Meslektaşlarımızı, öğrencileri bir araya getirmeniz çok kıymetli. Uzun zamandır mesleğimize ve Odamıza verdiğiniz katkılardan...
 4. Linkedin profilinizi nasıl vurucu hale getirirsiniz?

  Linkedin, son yılların en önemli sosyal ağlarından biri. Profesyonel olun ya da olmayın, çoğu kişi, yeni insanlar tanımak, şirketleri takip etmek, fikir gruplarından bir şeyler öğrenebilmek veya bildiği şeyleri paylaşabilmek için Linkedin’i kullanıyor. Şu an 280 milyona yakın aktif üyesi olan Linkedin’de, bu üyelerin neredeyse %80’i 35 yaş ve üzeri, yani çoğu profesyonel. Her saniye 2 yeni...