• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Paket atıksu arıtma sistemlerinde blower ve difüzör hesabı nasıl yapılır

Nur Palak

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Fosfor Çevre Danışmanlık ve Arıtma Teknolojileri
Merhaba Paket Arıtma Sistemlerinde Blower ve difüzör adedi seçimi konusunda bir hesaplamaya ulaşamıyorum , bu konuda daha önce projelendirme yapmış olan , Blower ve Difüzörün adedinin nasıl belirlendiği konusunda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi ?

Merhaba Nur Hanım, size önceden yapmış olduğum bir projenin Havalandırma havuzun reaktör hacminden -difizör hesabına kadar olan kısmı ekte word dosyasında yolladım.difizör ve blower özelliğini katalogdan yada internet sayfalarından ulaşabilirsiniz.inşallah yardımcı olabilmişimdir.kolay gelsin

Ekli dosyalar

• difizöür hesabı.docx
    22.2 KB · Görüntüleme: 849
difüzör sayınız çok az geldi bana genelde 1 m2 ye 1 difüzör gelecek şekilde belirlenir uygulama sırasında sizin de alanınız 3,5*4,5 =15,75 m2 çıkıyor bence en az 16 adet difüzör kullanmanız gerekirdi diye düşünüyorum

38,42 m3 lük havayı karşılayabilecek en az difizör sayısını vermiştim.. Alana göre bakacak olursak sizin dediğiniz doğru. çünkü bu alana 8 adet difüzör karşılayamaz.teşekkür ederim :)

merhabalar bu konu ile ilgili bir dip not eklemekte fayda göryorum. difüzör sistemini önermiyorum kesinlikle bakım onarımı zor havuzu boşaltmak baya sıkıntı yaratıyor

difüzörün yerine ne öneriyorsunuz nasıl bi havalandırma fikriniz var verim hesabı ve maliyet hesabı kıyaslamasını yaptığınız bir fikriniz varsa öğrenebilir miyim dip not havuzu boşaltmadan da difüzörleri değiştirebiliyorsunuz maliyet ve verim hesabını yapmadım tabi ama sonuçta böyle bir yöntem var

@Gülce Somaklar raylı sistemler üzerine difüzörler yerleştiriliyor difüzör setlerini rayların üzerinde yürüterek dışarı çıkarıp değişim yapıyorsunuz ama maliyetleri diğer montaja göre çok pahalı olduğunu tahmin edersiniz pek kullanılmamakla beraber küçük hacimlerdeki havuzlarda kullanılabilir bir yöntemdir.

Difüzörle havalandırma en verimli havalandırma sistemleridir. Aeratörle havalandırma sistemini kullananlar difüzörle havalandırma sistemine geçiyorlar.

Doğru difizör ve doğru sayıda planlanırsa evet aeratöre göre daha verimlidir. Hatalı planlamalarda ne aeratörler, ne difizörler ne de raylı sistemlerin bir esprisi yok.

@emin2 mesajları okumadan soru sorunca böyle oluyor sanırım sorunuz daha önce sorulmuş bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalıştım bizzat denediğim birşey değil eğer sorunuzdaki kasıt buysa

Difüzör kaset sistemleri ile havuzu boşaltmadan kaset değişimi yapılıyor. Sızıntı suyu arıtma tesisinde bunu uyguluyoruz.