• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Patlamadan Korunma Dokümanı ve Akaryakıt Boşaltma Talimatı Hk.

Gürhan Kula

Kayıtlı Kullanıcı
Herkese Merhaba,

Örnek ya da taslak olabilecek şekilde elinde "patlamadan korunma dokümanı (özellikler un siloları hk.) ve akaryakıt boşaltma talimatı" olan arkadaşlar paylaşımda bulunabilir mi?

Şimdiden herkese teşekkürler.

@Faruk Far
Faruk Bey,

Sözkonusu dokümanları işletmeler kendileri de hazırlamak zorunda.....aramızda bu konularla ilgili evrak hazırlayan hiç yok mu?

Bizim insaat santiyesinde bu dokumani gormedim. Duyudugum ilk asamada "patlayıcı madde"lerin listesi ve malzemelerin patlama dereceleri vb. bilgilerin hazirlanmasi gerektigini biliyorum. Sonrasinda uzman olan kimse degerlendirip altina imza atacak diye biliyorum.

Evet,çok kapsamlı bir döküman aslında gizlilik te içeriyor,çünkü sabotaj vb. gibi bilgilerde içerir ve isg uzmanları tarafından hazırlanır.

Elimde bir tane var işinize yararmı bilmiyorum.Fikir vermesi açısından ekliyorum.Kazasız günler dilerim.

Ekli dosyalar

• Patlamadan Korunma Dökümanı-Örnek.doc
    73 KB · Görüntüleme: 284
Ali Osman Bey,
Patlamadan korunma dökümanın da "yapılmıştır,sağlanmıştır" yerine ne, nasıl, ne için yapıldı ise o yazılmalı,yerleşim planında "zone" lar belirtilmeli, Acil durum planına benzer ancak daha spesifik ve ayrıntılıdır.Tanımlar belirtilmelidir.Risk analizi prosedüründen ziyade,net bir şekilde güvenlik patlama,önlemleri,yetkilileri belirtilmelidir.
Paylaştığınız örnek üzerinden bahsettiğim konularda eklenerek geliştirilebilir..Kolay gelsin

@Tuğba COŞKUN

Paylaştığım döküman patlamadan korunma dökümanı olarak direk kullanılacak bir döküman değildir.Önemli olan kısımlar boş bırakılmıştır.İlaveleriniz için Teşekkür ederim Tuğba Hanım.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan ''Patlamadan Korunma Dökümanı'' word haline sahip olanlar paylaşımda bulunabilir mi