Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Patronları çileden çıkaran 10 neden

Konu, 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  1-Geç Kalmak:

  Sular taştı, çocuğunuzun midesi bozuldu ve bütün gece hastane kapıları aşındırıldı, saatin alarmı çalmadı, trafik inanılmaz boyuttaydı… Patronların duyduğu geç kalma bahanelerinden sadece birkaçı bunlar. Bütün bu bahaneler yerine ’sabah uyanıp yataktan kalkmak o kadar zor geldi ki!’ gibi dürüst bir cümleyi duymak için çok şey verebilecek işverenler de varmış. Sizinki onlardan biri mi acaba?

  2-İnisiyatif Eksikliği

  “Bugün toplantı için müşteriler gelecekse, onlar için öğle yemeği hazırlatayım mı diye soru sormayın!” Bu cümle işverenin; inisiyatif kullanmadığınız için dile getirdiği serzeniş olabilir gayet tabii! Bu gibi basit durumlarda inisiyatif kullanamamak da kızgınlık maddelerinin içinde ilk sıralarda!

  3-Aşırı İnisiyatif

  Patronlar için bir önceki maddenin tam tersi durumlar da kızgınlık yaratabiliyor! Yani kendilerini aşacak durumlarda inisiyatiflerine yüklenip; durumu çığırından çıkarmaları.

  4-Gerginlik ve Sızlanmak

  İş arkadaşınızla aranızdaki gerginlik; işi olumsuz etkilemediği sürece patronunuzu ilgilendirmek zorunda mı? İş yerinde huzursuzluk yaratmanız kötü ama bu konu hakkında patrona gidip sızlanmanız daha da kötü.

  5-Sadakatsizlik

  Patronunuz sizi korusun ve hatta savunsun istersiniz. Ne var ki aynı sektörde yer alan diğer şirketlerden arkadaşlarınızla kendi firmanızı çekiştirmekten, olumsuz yanlarını anlatmaktan da geri kalmazsınız. Ve bunu normal olarak algılarsınız. O halde, patronun sizi kollamasını beklerken bir kere daha düşünün.

  6-Şevksizlik

  Size şaşırtıcı gelebilir ama patronunuzun da dışarıda bir hayatı var. Sizin gibi o da; bol alkol tüketilen bir gecenin sabahında yataktan kalkmakta zorlanabilir, aynı sıkıcı toplantılara katılmak zorunda kalabiliyor. Ama her halükarda motive olmak durumunda, çünkü patron değil mi? Sırf yönetiniz oldukları için hem kendilerin motive etmek hem de sizin arkanızı toplamak zorundalar. İşte böyle düşünmek de bir hata.

  7-Samimiyet

  Patronunuzla bütün gün birliktesiniz diye; sizinle iş çıkışı bira içmek, sevgilinizle kavga nedeninizi dinlemek ya da iş arkadaşınızın kılık kıyafetini sizinle çekiştirip fazlasıyla samimi olmak zorunda değil! Tamam aranız iyi olabilir ama onun da daha önceden edindiği ve patron-çalışan arkadaşlığının sarpa sarabileceğine dair deneyimleri olabilir.

  8-Beyaz Yalanlar

  İşe gitmemek için; uydurduğunuz arkadaşım evleniyor, hastayım ya da dişçim ancak bugüne randevu verebiliyor gibi bahaneler karşısında patronunuz da ’tamam o zaman işe gelme’ dedi. Siz günü kurtardığınızı düşünüyor olabilirsiniz ama onun bunlara inandığına adınız kadar emin olmayın!

  9-Çocuksu Tavırlar

  İş arkadaşınızla tartıştığınızda ağlamanız ya da tuttuğunuz takımın maç kaybetmesi onu, sizi avutmak durumunda bırakmamalı. Patronların genel kanısı; ’burada iş yapıyoruz ve ben çalışanların annesi değilim!’ yönünde.

  10-Yerlerine Göz Dikme

  Onlar hiyerarşik düzeni korumak ve sizin de bu dengedeki yerinizi tutmak için çabalasınlar sizinse gözünüz onun yerinde olsun; asla affedilemez!

  Kaynak : patronlardunyasi.com
   
  Sibel Açık ve Uğur B. bunu beğendi.
 2. Uğur B.

  Uğur B. CMNet Üyesi

  Durumu çok iyi anlatmış.
   
Patronları çileden çıkaran 10 neden konusuna benzer içeriklerimiz
 1. bizim neden yok...?

  Bazı mühendislik odaları (makine,gıda vb.) mühendis çalıştırabilmek için alt limit maaş uygulaması yapıyor.Örneğin Gıda Müh.odası 1.200 TL (miktar yanlış olabilir...) civarı maaşın altına yetki vermiyor.Bizim oda neden böyle bir uygulamaya gitmiyor acaba....yada biz bu konuda ne yapabiliriz
 2. Çalışanlarımız neden iş arıyor?

  Türkiye'de resmi olarak 2.5 milyon kişi işsiz. Ve çalışan nüfusun yaklaşık % 40'ı da başka bir iş arıyor. Çalışan kişiler neden iş arıyor. Sebepler çeşitli. * Niteliklerinin altında bir iş yapıyor olmaları * Patron/ direkt amiri ile anlaşamamak * Düşük ücret * Özellikle İstanbul'da yaşayanlar için işin eve uzak olması * Kendini geliştirme/ eğitim imkanlarının olmaması * Fazla çalışmak,...
 3. Yunuslar neden ölüyor?

  [SIZE=16px]ki yıl önce Meksika Körfezi'nde meydana gelen petrol sızıntısı, bugün yunusların ölümüne mi neden oluyor? [SIZE=16px][FONT=inherit][FONT=inherit][FONT=inherit][FONT=inherit][COLOR=#336699][FONT=inherit] [FONT=inherit] [SIZE=16px][FONT=inherit] [FONT=inherit] [FONT=inherit][FONT=inherit][FONT=Verdana][FONT=inherit]Güncelleme: [FONT=inherit]12:44 TSİ [FONT=inherit]24 Temmuz. 2012...
 4. Isg ölçümleri neden yapılır?

  İSG ölçümleri (gürültü, aydınlatma, toz, termal konfor vs.) biz bunları neden yapıyoruz? Yani bir denetim, cezai sistem mevcut ama onun dışında yaptırımı nedir, neye dayanır, niye yapılır bu konudaki görüşlerinizi duymak istiyorum.
 5. Neden Çevre Mühendisi?

  Merhaba arkadaşlar neden Çevre Mühendisliğini seçtiğimizi paylaşabilir miyiz? Kendimden başlıyorum, Mühendis olmak istiyordum, Mühendislikle ilgili ne varsa yazdım, Şansıma Çevre Mühendisliği geldi (not: 23. Tercihim)