Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Patronunuzun Gözüne Girmek İçin 10 Öneri

Konu, 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Eki Görüntüle 11650
  İdari pozisyonlarda çalışan kişilerin görevi nedir? Bazıları bu soruya patronlarının işlerini daha iyi yapması ve daha başarılı görünmesi için ellerinden geleni yapmaktır cevabını verir.

  Bu cevabı aklımızda tutarak bu ilişkinin iki tarafında da bulunmuş profesyonellere bir idarecinin patronunu nasıl daha ileriye götürebileceğini sorduk. Ve işte cevap olarak aldığımız 10 önemli ipucu:

  1-Patronunuz Ne İstediğine Karar Vermeden Önce Ne İstediğini Siz Bulun

  Patronlar bazen gelecekte ne yapmaları gerektiğine dair düşünmekle çok meşguldürler. Bu tip durumlarda idarecilerin patronlarını teşvik etmeleri gerekir.

  Örneğin patronlarınıza hiç beklemedikleri bir anda ertesi gün ne yapmaları gerektiğine dair bir dosya verin. Onların zihinlerini okuyamıyor olabilirsiniz, ancak ihtiyaçlarını tahmin etmek çok zor olmasa gerek.

  2- Faydalı Araştırmalarla Patronunuzun Bilgisini Arttırın

  Müdürler potansiyel müşterileriyle ve iş ortakları ile olan toplantılara hazırlıklı katılmak isterler, ancak bu hazırlığı yapmak için her zaman vakitleri olmayabilir.

  Birçok patron idarecilerinin müşterilere nasıl yaklaşılması gerektiğine dair tavsiyeler verdiğini ve çalıştıkları firmalarla ilgili araştırma yapıp kendilerine ilettiklerini belirtmiştir.

  3- Patronunuzun Büyük Resmi Görmesini Sağlayın

  Patronlar iş hayatının içindedirler, birçok insanla iletişim kurarlar ancak çok fazla belgeden, elektronik dokumandan veya detaydan haberdar değillerdir. Müdürünüzü detaylar hakkında ne kadar çok bilgilendirirseniz, onu o kadar çok başarıya yaklaştırırsınız.

  4- Patronunuzdan Kalan Boşlukları Doldurun

  Patronunuzu başarısını arttırmak için yapmanız gereken ön önemli şeylerden birinin onun zayıflıklarını örtmek olduğu gerçeğiyle yüzleşmek gerekir. Birçok patronun yapabilecekleri, ancak yapmak istemedikleri birkaç nokta olabilir. Sizin göreviniz ise patronunuzun eksiklik yaşadığı bu alanı tespit edip oradaki eksikliği doldurmaktır. Bu boşluklar geri dönüş telefonları, belge işleri veya patronunuzun öbür görevleri olabilir.

  5- Patronunuza Sözünü Tutması Konusunda Yardım Edin

  Uzun bir toplantı da, kısa bir telefon görüşmesi de olsa patronunuz ajandasına bakmadan ve not olmadan bu tip aktivitelere onay verebilir. Bu noktada sizin yardımınız gerekir. Patronunuzun birine bir söz verdiğini duyduğunuzda, bu sözünü tuttuğundan emin olun.

  6- Patronunuzun Zamanını Yönetin

  Çoğu patron toplantılarına ve randevularına zamanında katılmak ister, ancak bazı dış etkenler bu durumu zorlaştırabilir. Toplantı saati yaklaştığında patronunuzun ofisine gidin ve onu bu konuda uyarın.

  7- Patronunuzun Konuşma Tarzına Dikkat Edin

  Sektör ne olursa olsun çoğu idarecinin dil kabiliyetleri patronlarından daha iyidir. Ve zeki patronlar bunu fark eder ve idarecilerine kendisini düzeltme yetkisi verir. Örneğin edebiyat diplomasına sahip bir idareci bir dil polisi olabilir ve patronuna çok fayda sağlayabilir.

  8- Patronunuza Sunumlarında Yardımcı Olun

  PowerPoint’te hazırlanmış bir sunuma rötuş yaparak veya sunumun planını düzenleyerek patronunuzun başarılı sunumlar yapmasını sağlayın. Bazen idarecilerpatronlarından çok daha fazla sunum yeteneğine sahip olabilir.

  9- Çıkabilecek Problemleri Öngörmeye Çalışın


  Bir problemin ortaya çıkmasını engellemek patronunuzun başarısını arttırmak için yapabileceğiniz en önemli yardımlardan biridir. Ne gibi problemlerle karşılaşılabileceği ve nasıl çözülebilecekleri hakkında düşünün. Neyin yeterince iyi yapılmadığını belirleyin ve iyi olması için elinizden geleni yapın.

  10- Patronunuzun Firma İçersindeki Kültürünü Temsil Edin


  Müdürler firmaların kültürleri üzerinde önemli bir role sahiptir. Patronunuzun beklentilerinin ne olduğunu ve nasıl bir kültür yaratmaya çalıştığını bilin ve bu kültürün bir parçası olun .

  İdari kariyerinizi geliştirmenize yardımcı olacak daha fazla bilgi ve ipucuna ulaşmak için idari pozisyonlarda çalışanlar için yayınladığımız bütün önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

  Monster
   
Patronunuzun Gözüne Girmek İçin 10 Öneri konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Bir öneri

  Forum yeni açıldığı için bu öneriyi baştan yapmakta fayda var diye düşünüyorum, şu anda belki fazla üye yok ama zamanla üye sayısı çok fazla artacaktır ve üye sayısı arttığı arttığı zaman, sonradan üye olanların çoğu şimdi paylaşılan dökümanların bir çoğuna ulaşamayacak...Çünkü linkler rapidshare olduğu için belli bir sonra ölmüş olacak...Benim önerim linklerin kalıcı olmasıdır...
 2. Bir-iki öneri de benden.

  Öncelikle çok uzun zamandır haberim olmasa da bu siteden bu oluşum için fikir sahiplerine teşekkür etmek gerekir. Ancak malesef işlerin yoğunluğundan mıdır yoksa Çevre Mühendisi arkadaşların bilgisayar ve internet kullanımıyla pek haşır neşir olmadıklarından ya da zaman kaybı olarak mı gördüklerinden bilmem ama mesleğimiz adına açılan sitelere katılım bence olması gerekenden az. Burada yine...
 3. Excel kullanarak e izin sayfasına kullanıcı adı ve şifresini otomatik girmek

  öncelikle excelde araçlar makkro viisual basic düzenleyicisini açıyoruz daha sonra insert menüsünden userforma tıklıyoruz ve userformumuz geliyor bundan sonra ? işaretinin olduğu yerde toolbox dan bir tane commandbutton oluşturuyoruz. oluşan command buttona userformdayken çift tıklıyoruz ve kod kısmı geliyor . şimdi kodlarımızı yazıyoruz Private Sub CommandButton1_Click() Set evn =...
 4. Etkileyici Bir Özgeçmiş İçin 5 Öneri

  İş dünyası da, iş aramak da bundan beş yıl önceki hali gibi değil. En başarılı adaylar değişen iş dünyasına uyum sağlamaya hazır ve istekli olanlardır. Ama eğer iş başvurunuz 1994 ten beri güncellenmemişse, bu yeni iş dünyasına ne kadar hazır olduğunuzun hiçbir önemi yoktur. Ve bazen bütün farklılığı yaratan etkenler küçük detaylarda saklıdır. Özgeçmişiniz modern...
 5. Patronunuzun dikkatini çekmenin 4 yolu

  Herhalde artık, yetenekli ve çalışkan olduğunuz için insanların dikkatini çekeceğinizi ve hakkınız olan ödülleri alacağınızı hayal ediyorsunuz. Çevrenizde birçok ihmal edilmiş Sinderella, beyaz atlı terfiyi ya da zammı her geçen gün artan bir hayal kırıklığı ve karamsarlıkla bekliyor. Terfi etmek dikkatleri çekmek demektir ki bu da kendi kendine olmaz. Ama aşağıdaki dört taktiği sıklıkla...