• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Pcb tayin cihazı

PCB arındırma lisans koşullarında "Tesiste PCB tayini için uygun laboratuar kurulmalıdır" ifadesi yer almaktadır. Laboratuvarda ne gibi cihazlar bulunmalıdır.

Analizini yapacağınız matrikse göre alacağınız cihaz ve ekipman sayısı değişir ancak asıl analizi yapacağınız cihaz "Gaz Kromatografisi + EDC dedektör (GC-ECD)" olacaktır.

PCB tayin için 50 ppm üstü yada altı oldugunu belirleyecek test kitlerini dexsil markasının Clor-n-oil 50 adi altinda alabilirsiniz.2 adet tüp içinde deneyin nasıl yapılacağına dair türkçe kullanım klavuzuyla geliyor .Test yaklaşık 10 dakika sürüyor belirli aşamalardan sonra renk değişimine göre belirleyebiliyorsunuz 50 ppm altı yada üstü oldugunu,Türkiyede ürünü biolab satıyor.

@Aydın Yalçın

aydın bey merhaba bende pcb arındırma hakkında araştırma yapıyorum sanırım siz bu konuda bilgilisiniz. nerden başlayacağım hakkında hiç bir fikrim yok yardımcı olmanızı rica edecektim.

@Yasemin Karadiş
@Yasemin Karadiş
Merhaba Yasemin Hanım PCB analizi konusunda çalışmalarım var fakat arındırma konusunda pek yardımcı olabileceğimiz sanmıyorum, arındırma anlamında nasıl bir çalışma yapmayı planlıyorsunuz?

şu anki mevcut tesisimiz ambalaj atığı ve tehlikesiz atık toplama ayıma. bu tesisin içinde yapabilrmiyim mesela en basiti yapacaksam nasıl bir sistem olmalı. yani araştırmaya nereden başlamalıyım