Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Pdf dosyalarının boyutunu küçültmek (resimli anlatım)

Konu, 'Diğer Mesleki Programlar' kısmında S.Gönenç Çalıcı tarafından paylaşıldı.

1. S.Gönenç Çalıcı

S.Gönenç Çalıcı CMNet Üyesi

Merhabalar,

Son dönemde dosyalarımızın dijital hallerini günlük hayatta sıkça kullanır olduk. Bunları gerek mail atıyoruz, gerek Çevre İzinleri için sisteme yüklüyoruz vs. Ancak çoğu şirket mail adreslerinde, Çevre izinlerinde dosya boyutu sınırlaması ile karşı karşıya kalıyoruz. İş hayatımızda karşımıza çıkan bu ufak sorunu gidermek için kullandığım yöntemi sizinle paylaşmak istedim.

Örnek :

Aşağıda gördüğünüz dosyayı tek bir mail ile atmanız ve ya sisteme yüklemeniz mümkün değil. Bunun için BullZip isimli programı bilgisayarımıza yüklüyoruz. Bu program yüklendikten sonra bilgisayarımızda sanal bir yazıcı oluşturuyor. Aşağıdaki adımları izleyerek dosya boyutunu küçültebilirsiniz. Hatırlatmalıyım ki, bu işlemleri yapmadan önce dosyayı yedeklemeniz yararınıza olacaktır.

Programı ekte bulabilir ve ya bağlantıyı takip ederek indirebilirsiniz.

http://www.bullzip.com/products/pdf/info.php

1.JPG

1. Söz konusu programı kurduktan sonra boyutunu azaltmak istediğimiz dosyayı bir Pdf görüntüleyicisinde açıyoruz ve Yazdır diyoruz. Yazıcı kısmından BullZip PDF Printer'ı seçiyor ve yazdır diyoruz.

2.JPG

3.JPG

2. İşlem tamamlandıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza çıkacaktır. Buradan dosya ismini değiştirebiliriz.

4.JPG

3. Belgeler sekmesinin altında Pdf imizin kalitesini belirleyebiliyoruz. Biz dosyalarımızı sadece bilgisayar üstünde görüntüleyeceğimiz için Ekran seçeneğini işaretlememiz yeterli. Bu seçeneği seçmemiz dosyada; yazılarda, resimlerde, imza ve mühürlerde gözle görünür herhangi bir değişiklik yapmayacaktır.

5.JPG

4. Kaydet dedikten sonra program işlem gerçekleştirecek, sistem çekmecenizde ufak bir ikon belirecektir. İşlem tamamlandıktan sonra dosyanızın boyutunun kalitesini kaybetmeden küçüldüğünü göreceksiniz.

6.JPG

Edit: Aradaki farkı görmeniz için resimli olan kısmından örnek görüntü ekliyorum

1.JPG

Ekli Dosyalar:

2. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Önceki ve sonraki olarak dosya görüntüsü de ekleyebilir misiniz? Kalitesini görmek açısından iyi olacaktır.

3. S.Gönenç Çalıcı

Ekledim. Teşekkürler. Programı burada paylaşabiliyor muyuz bilemedim. Bazı arkadaşlar indirirken sorun yaşamışlar da.

4. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Lisanssız bir programsa paylaşabiliriz.

5. Gökhan Bayrı

Gökhan Bayrı CMNet Üyesi

Çok teşekkürler, emeğine sağlık :)

6. Sedat Azizoğlu

Sedat Azizoğlu CMNet Üyesi

Arkadaşlar Apago.PDF.Shrink programını tavsiye edebilirim, pdf dosya boyutunu içeriğini ve görüntü kalitesini değiştirmeden tek tıklama ile yapabiliyor.

Tarık Can ve Fatih Özcan bunu beğendi.
  7. http://www.bullzip.com/products/pdf/info.php

proğramı indirdim ve kullanayım dedim ama dosya olarak eklediğim sonucu aldım bir yerde hata mı yaptım acaba yardımcı olurmusunuz. Bir de Sedat bey Apago.PDF.Shrink indirebileceğimiz link ekleyebilirmisiniz

Ekli Dosyalar:

8. Sedat Azizoğlu

Sedat Azizoğlu CMNet Üyesi

Ücretsiz olmadığı ve lisans gerektirdiği için paylaşmadım,deneme sürümünü http://www.apagoinc.com/downloads_pg.php?prod_id=36&supp_os=Windows&ed_id=1 sayfasını tıklayarak indirebilirsiniz. izinlisans2@csb.gov.tr adresine dosyanızı gönderirseniz boyut işleminizi halledebilirim.

fidem bunu beğendi.
  9. S.Gönenç Çalıcı

Kalitesini Ekran olarak değiştirdiniz mi?

10. hayır değiştirmedim o yüzden mi böyle oldu. değiştiririm sonucu paylaşırım

11. Savaş Arslan

Savaş Arslan CMNet Üyesi

paylaşım için teşekkürler

12. Samet Şen

Samet Şen CMNet Üyesi

Çok teşekkür ederim hocam. Çok işime yaradı.

13. İrem Bengisu Erol

İrem Bengisu Erol CMNet Üyesi

Bir hata oluştu

Error 1008: Ghostscript timed out

Source: GUI

Internal hint: Run converter to create PDF file

Bu şekilde hata verdi. Birkaç kez denedim ama boyutta maalesef hiç bir değişiklik olmadı. Nerede hata yapıyorum ben? :(

14. hata oluşup belgeniz oluştumu peki

İrem Bengisu Erol bunu beğendi.
  15. İrem Bengisu Erol

Belirtildiği gibi pdf biçimindeki raporumu açıp yazdır diyorum.
    Yazıcı için de bullzipi seçerek yapıyorum işlemi.
    Ardından yazdırma işlemi bitiyor.
    Önüme çıkan ekrandan belgeler sekmesine tıklayıp "ekranı"ı seçiyorum.
    Sağ altta bullzipin simgesi çıkıyor ve dönüşüm yapılıyor tarzında birşey söylüyor.
    İşlem tamamlandığında yeni bir ekran çıkıyor karşıma ve "zaten boyle bir dosya var üzerine yazılsın" mı diyor.
    Hayır ı da denedim eveti de.
    Yeni bir dosya oluşmadı, eski dosyada aynı büyüklükte. Değişiklik yok.

Teşekkürler yardımcı olduğunuz için.. :(

16. e kitap seçip denermisiniz.

İrem Bengisu Erol bunu beğendi.
  17. İrem Bengisu Erol

E-kitap seçtim. Yine aynı uyarı.

PDF dosyası zaten mevcut. Üzerine yazmak ister misiniz? Evet -Hayır

Maalesef olmuyor..

18. Şeyma Huyut Eyigün

Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi

Program için teşekkürler, elinize, emeğinize sağlık.

19. M.Berber

M.Berber CMNet Üyesi

Bende programı yükledim. Tüm adımları yaptım. Fakat mb düşürmüyor tam tersi yükseltiyor. Böyle bir durumla karşılaşan var mı?

20. morgul

morgul CMNet Üyesi

Engin Bircan bunu beğendi.
Pdf dosyalarının boyutunu küçültmek (resimli anlatım) konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Word CV sihirbazıyla etkili cv'ler oluşturma ( Resimli Anlatım )

İş arıyorsunuz, çok acele bir CV hazırlamanız gerekiyor. Firmaların eleman almak için çok önemli gördüğü bu belgeyi hemen birkaç dakikada hazırlamaya ne dersiniz? Microsoft Office içinde yer alan çok sayıdaki CV, özgeçmiş örneği işte burada yardımınıza koşuyor. Yapmanız gereken çok basit, aşağıda anlattığımız yolu takip ederek kendinize bir çok hazır CV taslağı arasından birini seçerek...
  2. Word CV sihirbazıyla etkili cv'ler oluşturma ( Resimli Anlatım )

Arkadaşlar aşağıda şablon olarak kullanabileceğiniz CV örneklerini sizlerle paylaşmak istedim.. Teşekküre gerek yok ama bir borç bilirim diyorsanız. Teşşekkür butonuna tıklayınız ;) Alıntıdır.... İYİ ÇALIŞMALAR emegine saglık kardesim eyvALLAH. Murat teşekkürler güzel bilgiler. Bilmiyordum bunu açıkçası.. Rica ederim kardeşim.. Çoğu kişinin de bilmediğine eminim.. Ama...
  3. Aktif çamur mikroorganizmaları(resimli)

Aktif çamur emekçileri mikroorganizmalar(resimli);)
  4. Çed yönetmeliği kapsamında hazırlanan proje tanıtım dosyalarının değerlendirme aşamaları

Bakanlık tarafından Hazırlanan Güzel bir anismayon ÇED Yönetmeliği EK-II kapsamındaki projeler için yapılması gereken iş ve işlemler hakkında bilgiye ulaşmak için Çed eğitimi. http://www.csb.gov.tr/db/ced/ced_egitim/player.html Not:Flash Player 11.0.0 gerekmektedir.
  5. Dissolved air flotation (daf) video anlatım

5wACfCLwltQ W9XIcc49XVs Yq5YJuTJ5do Birçoğumuz doğru düzgün arıtma tesisi göremeden mezun olduk. Mezun olmayı geçtim okulda tüm ünitelerin ne işe yaradığını öğrenirken neyin ne olduğunu bilemedik. Bu yüzden elimden geldiğince seçtiğim videoları paylaşıyorum.