Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Periyodik Kontrol

Konu, 'CMNet Forum Arşivi' kısmında Tuğba Cabi tarafından paylaşıldı.

 1. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Günaydın,
  Periyodik kontrol yapacak bir firmanın akreditasyonu yoksa sadece mühendislerinin makine müh. odasına kayıtlı olmaları yeterli midir?Böyle bir firmanın yeterliliği ne kadardır?
   
 2. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  İş güvenliğini kapsayan iş makinelerinin ve cihazlarının periyodik kontrolünü yaptıracağımız firmanın akredite olması zorunlu mudur?
   
 3. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Ne tür cihazlar? Ölçüm cihazlarıysa evet akredite olması gerekiyor. Zaten akredite işlemini yapacak firmanın akredite olmamış olması kulağa garip geliyor :)
   
 4. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  iş makinelerinin bakımı akreditasyon konusu değil. 1 ay kadar önce isg uzmanlık eğitimi aldım böyle bişey anlatmadılar. bildiğim kadarıyla sadece bakım formlarını tutmanız yeterli.
   
 5. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  iş makinalarını siz kontrol edip kayıt altına alabilirsiniz yada tercihinize bağlı olarak profosyonel bir kontrolden geçirttirebilirsiniz. Bunun için akredite bir yer gerekmiyor. Akredite bir firma ölçüm gibi kanıtlamanız gereken aletler için gerekiyor.. Örneğin gürültü ölçümü yaptınız nasıl kanıtlayacaksınız? Akredite bir yer olunca yaptığım ölçüm doğruduru savunabilirsiniz..
   
 6. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Evet anlıyorum,periyodik kontrolü gerçekleştirilecek olanlar forklift,hidrofor,hidrolik asansör v.b...Bu işlemi dışardan bir firma ile gerçekleştireceğiz.Aklıma takılan husus firmanın akredite olmadığını söylemesiydi.
   
 7. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  Herhangi bir akreditasyon kuruluşundan (TÜRKAK gibi ) akredite olması gibi bi durum olamaz bu konuda. Belki makine mühendisleri odasının bu konuda verdiği yetkili kişi imzaları eksiktir, böyle firmalarda yetkilendirilmiş bir makine mühendisi olması gerekiyor galiba. ama bu sizi pek bağlamaz siz bakımınızı yaptırıp kayıtlarınızı tutun yeterli İSG için.
   
 8. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  Arkadaşlar basınçlı kaplar, kaldıraçlar, elektrik tesisatı örnek bir periyodik kontrol formu olan varsa paylaşabilir mi?
   
Periyodik Kontrol konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Ağı ve Teh. İşler Periyodik Sağlık Muayeneleri

  İSG konusunda da çalışan meslektaşlarım olduğunu bildiğim için Periyodik sağlık muayeneleri ile ilgili öğrenmek istediğim bir konu var. Ağır ve Tehlikeli işlerde çalışanların periyodik sağlık muayeneleri neleri içermelidir (odio, akçiğer, tam kan sayımı vb.)? Kimyasallarla çalışılan bölümlerde tam kan sayımı ve kanda ağır metal testleri sadece o bölümdeki personellere mi yapılmalıdır?...
 2. Periyodik Sağlık Muayenesi

  Arkadaşlar personelimizin yıllık sağlık kontrolünü işyeri hekimimiz yapıyor ancak odyometri ve göğüs grafisi gibi tetkikleri yaptırmak için belirli bir standart var mı? Biz daha önce mobil sağlık hizmeti veren hastanelere yaptırıyorduk ancak görüştüğüm bir iş güvenliği uzmanı OSGB'lere yaptırılması gerekiyor dedi. Konu hakkında bilgisi olan var mı?
 3. Transpalet periyodik kontrol

  Dün makine mühendisleri odasından bir yazı geldi elime. Geçen yıl aldığımız transpaletin periyodik kontrolü yapılması gerekiyormuş. Ben araştırdım ama kesin bir bilgiye ulaşamadım. Bu hangi mevzuatta geçmekte. Yardımcı olursanız sevinirim.
 4. Periyodik kontrol amaca uygun yapılmaz ise

  Periyodik kontrol deyip geçmeyin. İnsan sağlığında ve kaliteli yaşam için periyodik kontrol şart. Hep şu aranır hem ucuz olsun, hem de en kaliteli hizmeti alalım, bu durumda nerede o yoğurdun bolluğu derler. Basınçlı kapları tekniğine uygun olarak hidrolik ve hidrostatik teste tabi tutmadan rapor düzenlenirse kazalar kaçınılmaz olur. Kaldırma araçlarınızı işin ehli insanlara yine çalışma...
 5. Isg periyodik kontroller listesi

  arkadaşlar merhaba elinde isg için periyodik kontroller listesi adı altında bir kaynak var mı.?yardımlarınız için şimdiden teşekkürler