Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Piyasaya süren bildirimi nasıl yapılır?

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Aysun Kurt tarafından paylaşıldı.

1. Aysun Kurt

Aysun Kurt CMNet Üyesi

Arkadaşlar merhaba,

Ben bu yıl ilk kez bildirim yapıcam baya stres yapmıştım araştırdım internetten bulduugm kılavuzu sizlerle paylaşmak istedim. Umarım işinize yarar.

Sevgiler :)

Ekli Dosyalar:

2. unsalll

unsalll CMNet Üyesi

Aysun Hn. teşekkürler, bu kılavuz oldukça yararlı olacağa benziyor.

3. coccinella

coccinella CMNet Üyesi

Arkadaşlar Ek 5 B2 ile ilgili bilginiz var mı?

4. Mustafa Demir

Mustafa Demir CMNet Üyesi

ne gibi bir bilgi lazım?

5. Sedat Güven

Sedat Güven CMNet Üyesi

Yapacağınız işlemler ve elinizdeki doneler nedir acaba? Bu hafta içinde ben gerekli hesaplamaları yapıp sisteme bilgi girişi yapacağım. Yaklaşık 3 yıldır bu işlemleri yapıyorum. Yardımcı olabilirim...

6. coccinella

coccinella CMNet Üyesi

Ben ilk defa bu bildirimi yapacağım. Yönetmeliğin değişmesiyle bildirim formları da değişti ve bu form yeni eklendi. Bir önceki yıl piyasaya sürülen ve geri kazanım/bertarafı bu yönetmelik kapsamı dışında yapılacak ambalajların toplam miktarını zaten tehlikeli atık beyanında bildirmiştik. Burda yine mi bildirmeliyiz? Yönetmelikte "geri kazanımı ve bertarafı Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği, Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği ve Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği hükümlerine göre yapılan ambalaj atıkları belgelendirmede kullanılmaz. Bu ambalajları piyasaya süren işletmeler belgeleme yükümlülüğünden muaf tutulur." deniyor. Bu formda istenen bildirim bu cümleyle çelişmiyor mu? Aynı zamanda "GEÇİCİ MADDE 4 – (1) Kullanımları sonrasında toplanması, taşınması, ayrılması, geri dönüşümü, geri kazanımı ve bertarafı 22/7/2005 tarihli ve 25883 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği, 14/3/2005 tarihli ve 25755 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği ve 30/7/2008 tarihli ve 26952 sayılı Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında yer alan ambalajların ekonomik işletmeler tarafından bildirimleri 1/1/2013 tarihinden itibaren yapılır" diye de bir madde var. Kafam karıştı emin olamadım sormak istedim.

7. coccinella

coccinella CMNet Üyesi

Arkadaşlar bugün il müdürlüğüyle görüştüm doldurmamıza gerek olmadığını söylediler...

8. Teklikeli maddelerin ambalajları bildirimi yapılır ek 5 -b formuna yanlız belgelendirmesi yapılmaz yani bu ambaljlar tehlikeli maddeler ile kontamine olmuş atıklardır ve lisanslı firmalar ile bertaraf edilir.

Fatih Közen bunu beğendi.
  9. Sedat Güven

Sedat Güven CMNet Üyesi

Toplanması, taşınması, ayrılması, geri dönüşümü, geri kazanımı ve bertarafı Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği, Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği ve Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği hükümlerine göre yapılan ambalaj atıkları belgelendirmede kullanılmaz. Bu ambalajları piyasaya süren işletmeler belgeleme yükümlülüğünden muaf tutulur. (Madde18(12)) buradanda piyasaya sürenin yükümlülüğünde olmadığı anlaşılmaktadır. Bilginize

Aslında bu formu koymaları çok saçma olmuş, çok defa TUKÇEV ile beraber bakanlıktan bu konular hakkında toplantı talep ettik ama Bakanlığın 2 ye bölünmesinden kaynaklı bir türlü gerçekleştiremedik...

Herkese kolaylıklar...

10. Müberra Kaşkaya

Müberra Kaşkaya CMNet Üyesi

arkadaşlar çalışma yılı olarak 2012yi mi seçmem gerekiyor 2013mü? 2012 yi seçmiştim sisteme girdiğimde bir önceki yıl piyasaya sürülen miktar diyor bu durumda 2012 sectıgımde 2011 yapmış oluyorum.doğrumudur?

11. Cansu Bağ

Cansu Bağ CMNet Üyesi

Çalışma yılınız 2013 ise 2012 yılının ambalaj miktarlarını girmeniz gerekmektedir.

Müberra Kaşkaya bunu beğendi.
  12. 2013 seçmeniz gerekli, aynen dedğiniz gibi giriş yapılan çalışma yılı aslında bir önceki yılık beyanı

Fatih Közen ve Müberra Kaşkaya bunu beğendi.
  13. Müberra Kaşkaya

Müberra Kaşkaya CMNet Üyesi

arkadaşlar ek 5 b2 de "BİR ÖNCEKİ YIL PİYASAYA SÜRÜLEN VE GERİ KAZANIM/BERTARAFI BU YÖNETMELİK DIŞINDA YAPILACAK AMBALAJLARIN TOPLAM MİKTARI (KG)" diyor. benim ambalajlarım tehlikeli atıkla kontamine olmuş ambalaj bu durumda burada bildirmem gerekiyormu ve bu konuda belgelendirmeden muafmıyım ?

14. bildirmeniz gerekiyor belgelendirmeden muaf oluyorsunz

Fatih Közen ve Müberra Kaşkaya bunu beğendi.
  15. Hatice Özbir

Hatice Özbir CMNet Üyesi

piyasaya süren muafiyeti nasıl alaınır?3000 kg altındaysa yanı yine beyan edilecek mi?

16. Olgaç Sürmelihindi

Olgaç Sürmelihindi Genel Yönetici

Eger 3000 kg altındaydı belgelendirmeden muaf olursun sen yine beyanını yaparsın

17. Hatice Özbir

Hatice Özbir CMNet Üyesi

firmalarımızdan biri piyasaya süren olarak değerlendirilmekte henüz kod ve şifre alınmamış..öncelikle bazı sorularım olacak bilgisi olan arkadaşlar yanıtlarsa çk memnun olurum;
    1. kod şifre işlemi için ek 5 formuyla mı muracaat edilecek kaç güne şifremiz gelir?
    2.3000 kg altında zaten muaf ama beyan zorunluluğu var diye tahmın ediyorum?
    3.2013 de dahil olmak üzere hiç bildirim yapılmamış.bu bildirimler firma faturalarından mı yapılacak?faturada malzemeyle birlikte kg.ları var.nasıl ayrılacak anlayamadım:S
    şimdiden tesekkürler..

18. Olgaç Sürmelihindi

1-) şifren 1 hafta içerisinde gelir.
    2-) beyan zorunluluğu var sen almış veya satmış olduğun ambalajları bildireceksin.
    3-) beyan yapılırken fatura baz alınarak yapılır ve faturaları aldığınızı ayrı sattığınız faturaları ayrı düzenleyerek yapın.

19. Hatice Özbir

Hatice Özbir CMNet Üyesi

20. Olgaç Sürmelihindi

şimdi kutulardakaç tane civata olduğunu bilirsen kutu sayısınıda bilirsin. Aldığın ambalaj-piyasaya sürdüğün ambalaj= stok miktarı senin dediğin doğru. Birde fire miktarınıda yazarsın.Fire miktarını sen kendin yaparsın. Dediğim gibi kutulardaki civata sayısı bellidir. Biliyor musun?

Piyasaya süren bildirimi nasıl yapılır? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Ambalaj atıkları piyasaya süren

Ambalaj atıkları kontrolü yönetmeliğine göre Piyasaya süren konumundaki bir firma satışlarını yurtışına (büyük bir kısmı) gerçekleştiriyorsa, geri toplatmakla ilgili yükümlülüğünü yerine getirirken sadece yurt içine yapmış olduğu miktarla mı işlem yapar ? yoksa hem yurt içi hemde yurt dışı toplamı ile mi ?
  2. Piyasaya süren ambalaj hk.

bildirimler için son gün yarın değil mi ?sistem açılmıyorda
  3. Piyasaya süren firma

Öncelikle iyi forumlar, foruma yeni katıldım ufak bir araştırma yaptım ama aradığım şeye ulaşamadım. Konuya girim, piyasaya müşterilerimizin ihtiyacı doğrultusunda promosyonel ambalaj süren firmayız, marka ürünümüz var bunun için ambalaj atıklarına giriş yapmak ve çevko belgesi almak istiyoruz. Nereden başlayacağımızı net olarak bilmiyoruz, Beni yönlendirirseniz sevinirim, Selamlar.
  4. Piyasaya süren

benim sorum bir mobilya firması üretim yapıyor ve bu ürünleri ambalajlı olarak başka bir firmaya satışını yapıyorsa bu üretimi yapan firmada piyasaya süren konumunda mı oluyor
  5. Piyasaya süren

arkadaşlar herkese kolay gelsin. firmada gdt ve tat'a sahip ve bize çuval ve kılıf geliyor ve biz bunları kırma makinesinden geçir,yoruz. şimdi benim piyasaya süren beyanı yapmam lazım mı?