• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Plastik Geri Dönüşüm

Yasemin Karadiş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SÜREKO ATIK YÖNETİMİ A.Ş.
Merhabalar,
Tehlikesiz atık ve ambalaj atığı geri döünüşüm için başvuruda bulundum ve GFB mi aldım. Nihai lisans için bazı belgeler istenmekte. Bunlar;
1)Emisyon ölçüm raporu
2)Teknik uygunluk raporu (tehlikesiz atık)
3)Geri dönüşüm sonunda elde edilen ürünün standardına ve ürünün satışa uygunluğuna ilişkin izin belgesi

benim burada sormak istediğim
1)Emisyon raporu bizim için gerekli mi? Sonuçta emisyon kaynağımız yok. İl çevre görüş vermesi yeterli olur mu?2)Teknik uygunluk raporu nereden alınmakta. Bazı yerlerde TSE diye okudum ama doğruluk derecesi nedir bilmiyorum.
3)Satışa uygunluk belgesi nedir? bununla ilgli hiç bir şey bilmiyorum.

yardımcı olan arkadaşlarıma şimdiden teşekkürler.

@g_kılıc
Ben terübemi sizin gibi dostlar sayesinde kazandım.Tanıdım,yaşadım ve güzellikleri gördüm.Bu bana büyük kazanç sağladı ve sağlayacak.:) Önemli olan saygı ve sevgi içerisinde yaşamak.

arkadaşlar merhabalar tat ve gerikazanım gfb sıne sahıbız yenı bır granül makinesi aldık ne yapmamaız gerekmektedir birde granül makinesinin yer alacagı alan sartları (yer özellikleri kapalı olmalı mı vs..)nelerdır nerden ulaşabılırım? teşekürler şimdiden

arkadaşlar bende birşey sanışmak istiyorum müsadenizle. TAT ta çalışıyorum yaklaşık 2 ay oldu çalıştığım firma plastik kırma işlemide yapılıyor ancak sadece toplama ayırma lisansı var. ve bende plastik kırma yapabilmek için lisans almamı istedi. Şimdi ben geri dönüşüm lisansı almak zorundayım bu işlemi yapabilmek için değil mi? eğer öyle ise ne yapmam gerekiyor bir bilen varsa bana anlatır mı:(

@dilber
Merhaba,

Plastik kırmayı sadece nakliyede boyutları küçültmek ve daha fazla yük yüklemek için mi yapıyorsunuz? Şunun için soruyorum, bu tarz başvurular, yani sadece tek bir kırma makinesiyle plastiğin boyutlandırıldığı durumlarda muaf da olabiliyor, lisans başvurusu da istenebiliyor. İki durumla da karşılaştım. Çevre izin lisans yönetmeliği kapsamında görüş sorabilirsin. Lisansa tabi olduğunuza karar verirlerse uygunluk isteyeceklerdir. Kırma makinesinin üstüne çekiş sistemi vs. gibi. Plastikleri yıkamıyorsunuzdur diye düşünüyorum, endüstriyel atık su yoktur. Plastik için tehlikesiz atık geri kazanım lisansı alınır ve Ek-2 kapsamında değerlendirilir. Tesisin sağlaması gereken şartlar;

Tehlikesiz Atık Geri Kazanım Tesisin Sağlaması Gereken Şartlar

• Kapasite raporunda yer alan makine ve ekipmanların montajı tamamlanmış ve faaliyete hazır olmalıdır.
  • İşletmenin girişinde atıkların kontrolünün yapıldığı kabul ünitesi bulunmalıdır.
  • İşletmede geçici stoklama sahası bulunmalıdır.
  • Geçici stoklama sahasının zemin geçirimsizliği, beton veya benzeri malzeme ile sağlanmalıdır.
  • Tesisin temizlenmesinde kullanılan yıkama ve benzeri atık suların ayrı toplanması için gerekli önlemler alınmalıdır. (Toplama kanalları ve ızgara sistemi bulunmalıdır).
  • Yağmur ve yüzey sularının drenajı için gerekli önlemler alınmalıdır. (Toplama kanalları ve ızgara sistemi bulunmalıdır)

Hangi il' de tesis?

plastikler kırma makinesinde kırılıyor ve ardından tankta yıkanıyor yani atık su çıkışı da var kanala gidiyor malesef. Bildiğimiz ufak parçalara ayrılıyor bu şekilde daha çok alıcısı oluyormuş sanırım biraz cahilim tat tesisinde tecrübem yok :(

Yıkamada herhangi bir kimyasal kullanılıyor mu? İlinizin veya ilçenizin bağlı bulunduğu su idaresinden kanal bağlantı yazısı temin etmen gerek. Su idaresini arayıp yönelendirmelerini isteyebilirsin. Muaf olsun olmasın mutlaka istenecek belgedir. Dilersen Çevre lisansı kapsamında görüş başvurunu yap, aynı zamanda ÇED kapsamdışı başvurun yoksa onu da yap, tesisin genel şartlarını gözden geçir, çevre müdürlüğü personeli denetime geldiğinde istedikleri eksikleri tutanağa yazarlar, bu doğrultuda devam edersiniz. Kolay bir işlem, gözünüzde büyütmeyin:)Dilerseniz örnek teşkil etmesi adına başvuru dilekçelerini gönderebilirim.

Kolay gelsin.

tesisin kanal bağlantı yazısı var zaten ama işte plastik kırma için ayrı alınacakmı bilmiyorum yıkamada sadece su kullanılıyor kimyasal kullanılmıyor.görüş başvurusu yaptığımda incelemeye gelirlermi tesisin hali pek iç açıcı değilde :oops: bu arada dilekçeleri gönderirseniz çok memnun olurum

Eğer yazı sadece evsel nitelikli sular içinse, yıkama hattından kaynaklı suyun da yazıya dahil edilmesini isterler. İstersen elindeki yazı ile başvur, dediğim gibi düzenlenmesini istediklerini denetim tutanağına yazarlar. Tesis kapalıysa halinin iç açıcı olmasına pek gerek yok başvurular için:) zemini muhakkak beton olsun. Beton değil toprak falan ise başvuru yapmadan muhakkak beton zemin sağlansın. Dosyaları da gönderiyorum.

yarı açık yarı kapalı ama ne nerde depolanıyor belli değil çok karışık şimdi plastik kırma için lisans alacaksak eldeki lisanstan olmayalım :koptum: teşekkürler gönderiniz için

Toplama ayırma tesisi , topladığı malzemeyi geri kazanımher ş veya geri dönüşüm tesislerine gönderir. Eğer malzemeyi bunların dışında bir tesise gönderiyorsanız. Örneğin Ambalaj yapımında kullanılmak üzere ambalaj üreticisine o zaman . Lisans almanız gerekir. Atık su görüşü işi su ve kanalizasyon başkanlığına başvuru yaparsanız. Buyuk ihtimalle bir ön arıtma isteyecektir.
Tavsiyem sizden müsterileriniz lisans istemedikçe bu durumda pek bulaşmayın tat belgenizle devam edin . Yavaş yavaş tesisi düzene sokmaya başlayın önce

sunuda söylemeyi unuttum. Kırmadan sonra elde ettiğiniz ürünleri hurda plastik atık diye fatura kesiyorsanız Sıkıntı çıkmaz

Ben Olsaydım sunları yapardım.
1- Anladığım kadarı ile tat kriterlerini sağlamıyor.
2- Zemini beton yaptır.
3- Tesis Etrafını Dışarıdan görünmeycek şekilde kapattırmaya bak
4-Zemini Beton veya benzeri malzeme ile kaplattır. Etrafında ızgara sistemi olsun
5-Şimdilik butun faturaları hurda atık diye kestir.
6-Atık su görüşünü yenile
7- Tabela vs etrafa yapıştır. Atık Kabul unitesi vs İsg tabelası
8 - Bir tane çevre dosyası hazırla (Kapasite raporu varsa, ticaret sicil ,vergi levhası, iç tetkik , denetim tutanakları vs, egitim vs)
10- proses özeti hazırla, bir tane iş akım şeması çiz, tesis resimlerini, ve diğer evraklarla il çevreye başvuru yap çevre izni kapsam belirleme diye.
Kırmadan emisyon çıkıyorsa bu arada lisans gerekmese bile emisyon iznine tabi olabilirsin.en azından baca ve havalandırma sistemi isterler kocaeli firması isen

birazkarışık bir cevap yazdım ama kafan karıştıysa detaylı yazabilirim.

tesis lisans kriterlerini sağlıyor yazdıklarınızın hepsi var ancak bir düzen yo0k tesiste ne nerde bekletiliyor belli değil alan çok büyük ama düzenli değil kağıtların yanında çuavlalar paşetler yani çok karışık depolanıyor onu düzene sokabilmek içinde biraz zaman gerekli. Plastik kırmayı bazı firmalar bu şekilde istediği için işlem yapılıyormuş. Geri dönüşüm tesislerine gönderiyoruz.atık plastik olarak ya da hurda plastik olarak fatura kesiyoruz. Daha önce çıkan atıksuya analiz yaptırılmış tehlikeli atıksu sınıfında değil. eğer geri dönüşüm lisansı alırsak firmalardan atık alamayacakmıyız? sadece tatlardan mı atık alabileceğiz?