Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Plastikler ve geri kazanılması

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

1. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

DAHA İYİ BİR ÇEVRE İÇİN PLASTİKLERİ GERİ KAZANALIM

Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK
    Müsteşar Yardımcısı

Ekli Dosyalar:

2. Aslı Boyacı

Aslı Boyacı CMNet Üyesi

plastik ambalajların geri dönüşümünü yapan bir firma var.Bu firmanın geri dönüşüm lisansı var.Aynı zamanda kaynagında ayrı toplma-ayırma işlemi içinde lisans almak istiyorlar.Aynı alanda hem toplma-ayırma işlemi hemde geri dönüşüm yapabilirler mi?Ayrı -toplama için uygunluk belgesi alınması gerekirmi? Yoksa geri dönüşüm için alınan uygunluk belgesi üzerindenden geçiçi lısans başvurusu yapılabilir mi? :) anlatabildim umarım

3. hatice

hatice CMNet Üyesi

firmalar hem geri dönüşüm hende toplama ayırma lisansını birlikte almak zorundalar eğer bu tesis geri dönüşümü zaten yapıyorsa toplama ayırma işlemi için ayrı bir geçiçi faliyet belgesi almak zorunda değil şuan iki işlem geri dönüşüm ve toplama ayırma için alınacak izin işlemleri birbirleriyle bağlantılı olarak yapılmaktadır gerekli detay bilgiyi il çevre orman müdürlügündenalbilirsiniz iyi çalışmalar

4. the_sea_inside

the_sea_inside CMNet Üyesi

TAT ve Geri Dönüşüm ayrı lisans konuları olup her iki faaliyette lisans gerektirmektedir. TAT lisansı ile geri dönüşüm, geri dönüşüm lisansı ile toplama ayırma faaliyetinde bulunamazsınız. Tabi bu birde hangi şehirde olduğunuz ve Çevre İl Müdürlüğünün biraz insiyatifine kalmış bir konu. Ama toplama ayırma faaliyetinde bulunacaksanız ayrı bir başvuru daha yapmanız gerekmektedir. Evraklar hemen hemen aynı ama TAT için yeni bir uygunluk yazısı almanız gerekmektedir. Asıl sorunuz aynı alanda iki faaliyette yürütülebilir uygun görüldüğü sürece bunu da Çevre İl Müdürlüğü inceleme için geldiğinde size söyleyecektir. Yeterli alan söz konusu ise sorun olacağını sanmıyorum. İyi Çalışmalar.

5. Aslı Boyacı

Aslı Boyacı CMNet Üyesi

teşekkürler yardımlarınız için ...

6. Metin Koci

Metin Koci CMNet Üyesi

iki uygulama da birbirinden çok farklıdır.Bunlar için çevre izni almanız gerekiyor.GDT lisansınız varsa hiçbir belediyeyle anlaşıp toplama yapamazsınız,TAT lardan malzeme satın alırsınz

7. NilgünGülen

NilgünGülen CMNet Üyesi

Fabrikada oluşan plastik atıklar kırma makinaları ile parçalanarak uygun şekilde bertaraf edilmektedir. Ancak uygulanılabilirliği kapsamında bir soru sormak istiyorum: Plastikler için kıma makinaları hazır mevcuttken tesise sadece kendi atıklarımızı kullanmak değerlendirmek ve uygun bertarafını sağlamak için geri dönüşüm lisansı alabilir miyiz?

8. Hamdiye Güzel

Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

Plastik geri dönüşüm tesisi kurmayı düşünüyoruz arkadaşlar ben yeni mezunum ve tesisi yetkilisi ilk defa böyle bir sektöre girecek benim sormak istediğim kuracak tesisi de bulunması gereken makinalar nelerdir ben plastik geri dönüşüm hattı, araç, forklift bulunması gerekir diye biliyorum bunların dışında benim bilmediğim varsa yardımlarınızı bekliyorum .Teşekkürler.

9. Ezgi Özturan

Ezgi Özturan CMNet Üyesi

merhaba arkadaşlar bir konuda görüşlerinizi almak istiyorum;

plastik enjeksiyonla üretim yapan bir tesis ham maddesi olan granülün bir kısmını elde etmek için kırık plastikleri bir TAT tesisinden alıyor ve bunları işleyerek granül elde ediyor. elde ettiği granülü de kendi üretiminde kullanılıyor. kırık plastiklerle elde ettiği granül için geri kazanım lisansı alması gerekir mi?

sdagtekin bunu beğendi.
  10. Ezgi hanım geri kazanım tesisi bence tesisiniz için lisansalmanız gerekiyor, granülün temini kapasite raporunda nasıl belirtilmiş

11. sdagtekin

sdagtekin CMNet Üyesi

Cevabını bilen olsa keşke...

12. benim cevabım yeterli değil mi:aglyrmngaa:

13. sdagtekin

sdagtekin CMNet Üyesi

aynı anda yamışız sanırım sizin cevabınız sonra kalmış benim sitemim,

cevabınız yeterlidir bence:)

Yasemin Aslantürk Çebi bunu beğendi.
  14. Ezgi Özturan

Ezgi Özturan CMNet Üyesi

kapasite raporunda hurda plastikten granül üretimi olarak geçiyor. ben lisans almaları gerektiğini düşünüyorum ama tesis yetkilileri tabiki aynı görüşte değiller gelen hurda plastiği ham madde olarak kullanıyoruz diyorlar ama direkt olarak kullanmıyorlar ara ürün olarak geliyor granüle dönüştürülüyor. yasemin hanım teşekkürler bu arada :)

15. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Kesinlikle lisans almalıdır. Plastik firmaları kırpıntı/kırıklarını (kendi kırpıntıları haricinde) işleyerek granül elde etmesi durumunda lisans alması zorunludur.

16. Ezgi Özturan

Ezgi Özturan CMNet Üyesi

Teşekkürler Zeynep Hanım.

17. Murat Akyüz

Murat Akyüz CMNet Üyesi

Benim yazılarım mı silindi yoksa sistem hatası mı oldu anlamadım. Yazdığımı sandığım yazıların hiçbiri yok.

18. Merve Yeşildağ

Merve Yeşildağ CMNet Üyesi

Arkadaslar plastik geri dönüşümde oluşan kirli suyun bertarafini nasıl yaparız aklımda birşey var ama saçma mi bilmiyorum gelecek cevaplar doğrultsunda fikrimi paylaşmak istiyorum arkadaşlar sorum için yardımcı olur musunuz..

19. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Kirli su tabiri biraz tuhaf oldu. Sonuçta proses nitelikli bir atıksu oluşumu söz konusu. Kanala mı deşarj var / alıcı ortama mı sorgulamak gerekiyor. Ve elbet ki kirlilik parametrelerini bilmeniz gerekiyor. COD ? ne kadar. Kanal deşarj parametrelerine uygun mu? Yoksa arıtma kurmalısınız gibi..

20. Ümit Mert

Ümit Mert CMNet Üyesi

Çapak olarak alınan malzemelerin granüle dönüştürülmesinde lisans gerektiği nerede yazıyor. Ne lisansı (TAT, GDT)? Yönetmeliği, mevzuattaki yeri nerede? Bir iş yeri sahibine göstereceğim de, benim için önemli.

Plastikler ve geri kazanılması konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Alüminyum Malzemelerin Geri Kazanılması

Alüminyum yeryüzünde oksijen ve silisten sonra en bol bulunan maddelerden biridir.Metal olarak silisyumdan sonra yeryüzünde en bol bulunan metaldir. Alüminyum 1820 y ılında keşfedilen ve yeryüzünde %8 oranında bulunan bir metaldir. Dolayısıyla hammaddelerden Alüminyum üretimi dünyadaki bugünkü tüketim hızına göre 1000 yıl yetecek kadardır. Alüminyumun yeryüzündeki en önemli hammadde bileşiği...
  2. Atık Lastik Geri Kazanılması

Arabamın lastiklerini değiştirmem gerekiyor. 4 yıllarını doldurdular ve 50 bin km yol yaptılar. Değişim için araştırma yapmaya başlayınca, lastik satan dükkanların eski lastikleri almadıklarını öğredim. “Yenilerini alınca 4 koca eski lastiği ne yapacağım?” diye sorunca “Çöpe atarsınız” dediler. Atık araba lastiklerinin geri kazanımı mümkün ve ekonomik olarak değerliler. Geri kazanılmadığı...
  3. Kullanılmış Kağıtların Geri Kazanılması

Hızlı nüfus artışı, konforlu hayat şartlarının gelişmesi, şehirleşme, okuma alışkanlığının artması, matbaacılığın ve ambalajlama sanayisinin gelşimesi, kağıt - karton tüketimini arttırmaktadır. Ülkelerin kağıt tüketimi gelir seviyeleri ile değişmektedir. Bir ülkede kağıt tüketim hızı kişi başına yada tüketilen kağıt miktarı ile belirlenmektedir.Birimi:kg kağıt/kişi/yıldır.Yani bir ülkede bir...
  4. Plastiklerin Geri Kazanılması

Günümüzde geniş bir alanda kullanılmakta olan plastik, ilk olarak 1860 yılında Alexsander PARKES tarafından keşfedilmiştir. Dünyada yılda 80 milyon ton plastik ürünleri kullanılmaktadır. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan bu dökümana ekten ulaşabilirsiniz.
  5. Kullanılmış çeliğin geri kazanılması

KULLANILMIŞ ÇELİĞİN GERİ KAZANILMASI Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK Müsteşar Yardımcısı