• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Plastikler ve geri kazanılması

Can Avşar

Antalya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
ARÜV ÇEVRE MÜH. A.Ş.
DAHA İYİ BİR ÇEVRE İÇİN PLASTİKLERİ GERİ KAZANALIM

Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK
Müsteşar Yardımcısı

Ekli dosyalar

• plastik.pdf
    1,001.1 KB · Görüntüleme: 541
@Ümit Mert
çapaktan granüle geçişte kimyasal değişim söz konusu 2. il hammadde çıkışı var bu geri kazanım dır çevre izin lisans y. de ek 1 e girer...plastikten çapak-tat....çapaktan granül gdt...

Arkadaşlar bugün bir arkadaştan şöyle bir şey duydum. Açıkçası biraz kafam karıştı. Biz ambalaj atıkları toplama ayırma ve polietilen geri dönüşümü yapmaktayız. Bu yönde de ikisi ile de ilgili lisansımız var(Toplama-Ayırma Tesisi ve Geri DÖNÜŞÜM). Granül üretimi yapıyoruz. Bu arkadaşımın bana söylediği ise şu şekilde; Siz GDT lisansı ile sadece kırma yapabilirsiniz granül yapmak için Geri Kazanım Lisansı almanız gerekiyor. Ayrıca Geri Kazanım Lisansını aldığınız zaman Tesis EK-1 e gireceği için danışmanlık hizmeti almanız gerekli veya 2 adet çevre görevlisi bulundurup birim kurmanız gerekli diyor. Ayrıca ben geri kazanım lisansını aldığım zaman diğer Toplama Ayırma ve GDT lisansımın iptal olacağını söylüyor.Toplama ayırmaya gerek kalmıyorsa tam zamanlı çalışacak bir çevre görevlisine de gerek kalmıyor benim düşüncem. Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

- ambalaj dışı plastikleri ergiterek granül elde ediyorsanız tehlikesiz atık geri kazanım lisansı almanız gerekir o da danıştaydan durdurma kararı aldı

-ambalaj + diğer plastiklerin geri kazanımı durumu varsa
Ek 1. 8.1 Atık ara depolama, geri kazanım ve bertaraf tesisleri (Bu maddeye Çevre izninde gürültü konusunda getirilen muafiyet atik pil ve akümülatör ve ömrünü tamalamiş lastik geri kazanım tesisleri için geçerli değildir). *

çevre yönetim birimi kurmak zorundasınız yada çevre danışmanlık firması ile anlaşmak zorundasınız ayrıca ambalaj yönetmeliği gereği 1 çevre görevlisi çalıştırmak zorunda

- sadece ambalaj atığı geri dönüşümü yapıyorsanız
EK 2 8.1 Ambalaj atığı toplama, ayırma ve geri dönüşüm tesisleri.*

çevre danışmanlık firması ile anlaşmak zorundasınız ayrıca ambalaj yönetmeliği gereği 1 çevre görevlisi çalıştırmak zorunda

@hepaistos

Tamam ambalaj atıkları kontrol yönetmeliğine göre tam zamanlı bir çevre görevlisi çalıştırıyoruz ama danışmanlık firması ile anlaşmamız gerektiği nerede yazıyor onu bulamadım ben.

@Ümit Aydın

ek 1' e giriyorsanız ya çevre danışmanı bulundurmalısınız ya da çevre yönetim birimi kurmak zorundasınız.

Çevre görevlisi çalıştırma ve çevre yönetim birimi kurma kriterleri
MADDE 7 – (1) Tesis veya faaliyetlerden;
a) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-1 listesinde yer alan faaliyet veya tesisler, çevre yönetim birimlerini kurmak ya da yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından çevre yönetimi hizmeti almak,

Üretim fazlası, kullanılmamış ambalaj atığı geri kazanımı yapan bir tesis söz konusu. Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği kapsamında Tehlikesiz Atık Geri Kazanım Lisansı için başvuruda bulunuyoruz. Danıştay kararı ve itiraz davası süreci nedeni ile red almış durumdayız. Bu ambalajların üzerinde matbaa basımları yapılmış durumda, her ne kadar kullanılmamış olsa da üzerinde bir baskı var! Bu durumda bunlar Tehlikeli mi Tehlikesiz mi oluyor? Tehlikeli olarak kabul edilmesi durumunda prosesinde nasıl bir iş akışı olmalı? Geri kazanılmadan (ekstrüzyon - soğutma - granül kesme) önce arındırılması gerekiyor mu? Tesis makinaları üzerinde davlumbaz ve atış bacası mevcut?
Konu ile ilgili görüşlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

Şimdi şaşırmış durumdayımda eğer biz plastik ambalaj + plastik atıklarını geri dönüştürmek istiyorsak ek-1 den mi baş vuracağız ??

@diienayzed

Resmi Gazete Tarihi: 05.07.2008 Resmi Gazete Sayısı: 26927
ATIK YÖNETİMİ GENEL ESASLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK
Tanımlar
MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;
a) Atık: Herhangi bir faaliyet sonucunda oluşan, çevreye atılan veya bırakılan EK-1’de yer alan sıılardaki
herhangi bir maddeyi,
EK I
ATIK SINIFLARI
Q1 Aşağıda başka şekilde belirtilmemiş üretim veya tüketim artıkları,
Q2 Standart dışı ürünler,
Q3 Son kullanım süresi geçmiş olan ürünler,
Q4 Dökülmüş, niteliği bozulmuş ya da yanlış kullanıma maruz kalmış olan maddeler (örneğin, kaza
sonucu kontamine olmuş maddeler ve benzeri),
Q5 Aktiviteler sonucu kontamine olmuş ya da kirlenmiş maddeler (örneğin, temizleme işlemi atıkları,
ambalaj malzemeleri, konteynırlar ve benzeri),
Q6 Kullanılmayan kısımlar (örneğin, bozuk piller ve bitik katalizörler ve benzeri),
Q7 Yararlı performans gösteremeyen maddeler (örneğin, kontamine olmuş asitler, kontamine olmuş
çözücüler, bitik yüzey işlem tuzları ve benzeri),
Q8 Endüstriyel işlem kalıntıları (örneğin, cüruflar, dip tortusu ve benzeri),
Q9 Kirliliğin önlenmesi işlemlerinden kaynaklanan kalıntılar (örneğin, yıkama çamurları, filtre tozları,
kullanılmış filtreler ve benzeri),
Q10 Makine/yüzey işlemleri kalıntıları (örneğin, torna atıkları, frezeleme kırıntıları ve benzeri),
Q11 Hammadde çıkarılması ve işlenmesinden kaynaklanan kalıntılar (örneğin, petrol sahası slopları,
madencilik atıkları ve benzeri),
Q12 Saflığı bozulmuş materyaller (örneğin, PCB'lerle kontamine olmuş yağlar ve benzeri),
Q13 Yasa ile kullanımı yasaklanmış olan ürün, madde ve materyaller,
Q14 Sahibi tarafından artık kullanılmayan ürünler (örneğin, tarımsal, evsel, ofis, ticari ve market kalıntıları ve
benzeri),
Q15 Arazi ıslahı ve iyileştirilmesi faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan kontamine olmuş madde, materyal ve
ürünler,
Q16 Yukarıdaki kategorilerde yer almayan herhangi madde, materyal ve ürünler.
Resmi Gazete Tarihi: 24.08.2011 Resmi Gazete Sayısı: 28035
AMBALAJ ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ
Kapsam
MADDE 2 –
(1) Bu Yönetmelik; piyasaya sürülen bütün ambalajları ve bu ambalajların atıklarını
kapsar.
(2) Defolu ürünler, fireler, piyasaya sürülmemiş ambalajlar ve benzeri üretim artıkları ile ambalaj
atığı tanımına girmeyen boru, sac levha, demir-çelik hurdaları, kumaş atıkları ve benzeri ambalaj dışı
atıklar bu Yönetmelik kapsamı dışındadır.
(3) 22/7/2005 tarihli ve 25883 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tıbbi Atıkların Kontrolü
Yönetmeliği kapsamındaki ambalaj atıklarının, 14/3/2005 tarihli ve 25755 sayılı Resmî Gazete’de
yayımlanan Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği kapsamındaki ambalaj atıklarının ve 30/7/2008
tarihli ve 26952 sayılı Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği kapsamındaki ambalaj atıklarının toplanması,
taşınması, ayrılması, geri dönüşümü, geri kazanımı ve bertarafı yukarıda belirtilen ilgili mevzuat
hükümlerine göre yapılır.
MADDE 4 –
(1) Bu Yönetmelikte geçen;
a) Ambalaj: Hammaddeden işlenmiş ürüne kadar, bir ürünün üreticiden kullanıcıya veya
tüketiciye ulaştırılması aşamasında, taşınması, korunması, saklanması ve satışa sunulması için
kullanılan herhangi bir malzemeden yapılmış Ek-1’ de yer alan Ambalaj Tanımına İlişkin Açıklayıcı
Örneklerde belirtilenler ile geri dönüşsüz olanlar da dâhil tüm ürünleri,
b) Ambalaj atığı: Üretim artıkları hariç, ürünlerin veya herhangi bir malzemenin tüketiciye ya da
nihai kullanıcıya ulaştırılması aşamasında ürünün sunumu için kullanılan ve ürünün kullanılmasından
sonra oluşan kullanım ömrü dolmuş tekrar kullanılabilir ambalajlar da dâhil çevreye atılan veya
bırakılan satış, ikincil ve nakliye ambalajlarının atıklarını,
Resmi Gazete Tarihi: 29.04.2009 Resmi Gazete Sayısı: 27214
ÇEVRE KANUNUNCA ALINMASI GEREKEN İZİN VE LİSANSLAR HAKKINDA
YÖNETMELİK
EK-1

ÇEVREYE KİRLETİCİ ETKİSİ YÜKSEK OLAN FAALİYET VEYA TESİSLER

8. Atık Yönetimi
8.1 Atık ara depolama, geri kazanım ve bertaraf tesisleri (Bu maddeye Çevre izninde gürültü konusunda getirilen muafiyet atik pil ve akümülatör ve ömrünü tamalamiş lastik geri kazanım tesisleri için geçerli değildir). *

Merhaba arkadaşlar
Atık poşet geri dönüşümü yapan firmamız için lisans başvurusu yapacağız tesise alınan atık kodu için ne yazmamız gerekiyor

@hepaistos
Ek1 8.1 maddesine giren bir ambalaj atığı toplama ayırma ve geri kazanım tesisinin çevre danışmanlık firmasından danışmanlık hizmeti alması yeterli midir?

@Mahmut Cimşit
Ancak ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliğine göre tam zamanlı en az 1 çevre görevlisi istihdam etmelidirler ibaresi bulunuyor. Ayrıca bu çevre görevlilerinin firmada çalıştığına dair dilekçeyi dört ayda bir il çevre ve şehircilik il müdürlüğüne göndermelidirler ibaresi var. Dediğiniz şey sadece geri kazanım için olabilir mi? TAT'lar için de geçerli mi acaba?

Tekrar hangi lisansı alacaksa il müdürlüğüne başvurması gerekir. Ama burada zor olan önceden alınmış lisansları varsa bunlar iptal olur ve tüm lisanslar için tekrar başvuru yapılır (lisans tarihleri bitmemiş olsa bile) ve hepsi tek lisans olarak verilir.(Çevre izin lisansı)

merhaba arkadaşlar,
bir inşaat sahamız var bina içerisinde havalandırma sistemleri kurulurken havalandırma borularının dışına yalıtım amaçlı kauçuk köpüğü yapıştırılmaktadır. fazla gelen kısımları ise kesilmektedir. artık haline gelen bu kauçuk köpüklerini geri dönüşüm firmasına (ya da geri kazanım/bertaraf) vermek istiyoruz, fakat atığın ne kodunu bulabildik ne de ilgili bir firma, konu hakkında herhangi bir bilgisi olan var mıdır?
öğrendiğim kadarıyla petrol türevi bir madde. rengi siyah, içi boşluklu ve oldukça yumuşak. ayrıca yapıştırma işlemi bally ile yapılmakta olup, bununla bulaşık hale gelmiş artıklar da çıkmaktadır. bunları tehlikeli olarak nitelendirmeli miyiz?
yardımcı olabilecek var mıdır?

@Tuğçe Özcan
150102

@yasemin süler
08 04

Yapışkanlar ve Yalıtıcıların İmalat, Formülasyon, Tedarik ve Kullanımından (İFTK) Kaynaklanan Atıklar (Su Geçirmeyen Ürünler Dahil)

08 04 09*

Organik çözücüler ya da diğer tehlikeli maddeler içeren atık yapışkanlar ve dolgu macunları

M

08 04 10

08 04 09 dışındaki atık yapışkanlar ve dolgu macunları

arkadaşlar bi tesisim var plastik enjeksiyonla naylon poşet üretimi yapıyor sadece kendi atıklarını (poşet kesildiği zaman arta kalan atıklar) tekrar geri kazanıyor ve işlemeye devam ediyor. bunun yanında makinelerin ısıl gücü 1965 kw bu tesis çevre iznine tabi midir. yönetmelikte araştırdım fakat sizlere de danışmak istedim. fabrikamızın ısınmasında katı ve sıvı yakıt kullanılmamaktadır.

@maverick
Merhaba,öncelikle kolay gelsin.Eğer siz kendi atıklarınızı tesis içerisinde geri kazanım yapıyorsanız çevre izin ve lisansına tabi olmazsınız.Enjeksiyoncularda proses kaynaklı baca olmadığı için izne tabi değiller.