Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Pomza(ponza) taşları

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Melis Kara tarafından paylaşıldı.

1. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

İyi günler,
    Pomza (Ponza) taşlarını, adsorpsiyon özelliğinden yararlanıp atık sudan KOİ gideriminde kullanmak istiyorum. Konu hakkında yapılan çalışmaları inceledim. Fakat bir bölümde takıldım.
    Uygulamak istediğim çalışmada üretimde kullanılmış pomza taşlarını kullanmak istiyorum; atık vasfında olan taşları değerlendirme amacı ile arıtmada kullanmak istiyorum.
    Adsorplama potansiyelinde bir değişiklik olur mu?
    Bu konuda çalışma yapan var mıdır?
    Saygılarımla.

2. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Sayın fmrlhst,

Eke pomza ile ilgili 2 tane makale ekliyorum okumanızda fayda var.

Özet olarak,

Ham pomzanın çok düşük koi giderim yeteneği var. Atık pomza kullanmanız durumunda bu yeteneğin daha da düşeceği kanaatindeyim. Bazı makalelerden alıntılar yapacak olursak.

1.png

2.png

Diğer makalenin sonuç kısmından alıntı yaptığımız zaman aşağıdaki gibi yazmaktadır.

Fatma Sena bunu beğendi.
  3. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Fatih Bey,
    Makaleleri bende inceledim. Adsorplama kapasitesinin düşük olduğunu gördüm.
    Fakat üretim sonucu çok fazla oluşuyor, belki değerlendirilebilir diye düşündüm.
    Araştırmaya devam..
    İlginiz için teşekkürler.

4. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Değerlendirilebilir şu şekilde bekleme süreleri haliyle tesislerinizin boyutu arttırılarak yada yardımcı bir malzeme daha kullanılarak. Verimi o kadar düşük ki kullanacağınız yardımcı malzeme pomzadan çok daha fazla olabilir.

5. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Evet dediğiniz gibi yardımcı bir madde olabilir, bunu da bir araştıracağım.
    Bunların haricinde bertaraftan başka bir çözüm bulamadım.
    Saygılar

Fatih Özcan bunu beğendi.
  6. Kağan

Kağan CMNet Üyesi

Bahsettiğiniz atık pomza taşlarının yapısal özellikleri hakkında bir fikrim yok fakat topraksız fidan yetiştiriciliği ya da gübre üretiminde topaklanmayı önleyici olarak sıklıkla kullanılan bir malzeme. bu alanda belki değerlendirilebilir.

7. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Merhaba,
    Gübrede kullanılması sakıncalı olabilir; şu açıdan:
    Bahsi geçen pomza taşları tekstil endüstrisi arıtımından çıkmakta olup arıtma çıkışına kadar olan evrede yüksek KOİ içeriğine sahip boyalı bir atık su ile muamele görmektedir. Ben o yüzden arıtma içerisinde tekrar kullanıma gidebilir miyim diye bir soru yönelttim kendime.
    İlginiz için teşekkürler.

Pomza(ponza) taşları konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Demir ve Mangan Gideriminde Saf ve Kaplı Pomza Kullanılması

1) Hüseyin Cahit SEVİNDİR, 2) Nazlı BALDAN PAKDİL 1) Süleyman Demirel Üniversitesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Çevre Mühendisligi Bölümü / ISPARTA 2) Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Çevre Mühendisligi Bölümü / BOLU Alınıs Tarihi:30.11.2005, Kabul Tarihi:23.03.2009 makalesidir.
  2. Pomza NACE kodu yardım?

Pomza NACE kodu nedir acaba? Yardımcı olursanız sevinirim.