Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Proje onayi

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında hanvey1105 tarafından paylaşıldı.

1. hanvey1105

hanvey1105 CMNet Üyesi

AAT kapasitesinin gerçek kapasitesi 1000 m3/gün, ancak proje onayı 600 e göre alınmış. Şimdi ise proje onayını tekrar güncelleyip 1000 e göre onay alacağız. Bu durumda Çevre İznini de yenilemem gerekir mi? ÇKAGİLHY maddelerinde yenileme maddelerinde yer almamaktadır. Gene de bir sormak istedim. Teşekkürler

2. sdagtekin

sdagtekin CMNet Üyesi

kapasitenin 1/3 oranında artması kapsamına giriyor mu bu?, giriyorsa yenilemek gerekecek bence bunu sorgulamak lazım,

3. hanvey1105

hanvey1105 CMNet Üyesi

Üretim kapasitesi artmıyor. bu nedenle bu oranı uygulamak doğru olur mu ki?

4. Emine Erdem

Emine Erdem Genel Yönetici

kapasite artışını il müdürlüğüne bildiriyorsunuz, eğer artış 1/3 oranı geçmiyor ise çevre iznini yenilemenize gerek yoktur yazıyorlar veya özel durumları içeriyor ise yeniden gfb başvurusundan başlıyorsunuz.

üretim kapasitesi artmıyor diyorsunuz ama sonuçta baktığımızda izin alınan faaliyetin kapasitesinde bir artış oluyor bundan dolayı bu şekilde değerlendirebilirler.
    sorunuzun net yanıtı almak için il müdürlüğü ile görüşebilirsiniz.

5. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

proje onayı 600 ise, çevre iznini 600'a göre almışsınızdır. bu yüzden artış olarak değerlendirilir bence.

6. sdagtekin

sdagtekin CMNet Üyesi

kapasite raporunda geçiyor mu peki?
    bu arada
    arkadaşlar bu arada kapasite raporunda vardiyalar belirtilmiyor, kapasite raporunda 300 iş günü üzerinden hazırlanana kapasite çed raporundaki üretim miktarlarını aşmaz ama 3 vardiya ise mesela aşar hale geliyor, böyle bir mantık güdüyor mu müdürlükler, vardiya sayısı ile çarpmak gibi?

7. hanvey1105

hanvey1105 CMNet Üyesi

evet. ancak yönetmeliğin gfb/izin yenileme ile ilgili hükümleri altında arıtma tesisi kapasitesinde artış olursa yenilenir yazmıyor. yalnızca üretim kapasitesi ile ilgili bir oran var. bizde ise üretim artmıyor zaten.

Bakanlık bu konuya dikkate eder hale geldi. İl müdürlüklerinde bir değerlendirme söz konusu değil. ancak reel üretimi yansıtarak izin alınması gerektiğini düşünüyorum. O nedenle kap. rap. üzerinde günde 8 saat ifadesi yer alıyor ancak bizler 3 vardiya ise bu duruma göre hesap ederek kap. rap. üretim miktarına bu miktarı yazdırmalıyız. ki bazı yerlerde bu şekilde oluyor.

Proje onayi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Proje onayı

Arkadaşlar tesisimin atıksu arıtma tesisi 2004 yılı öncesinde kuruldu ancak 2008 de bir revizyon geçirdi bu kapsamda proje onayına tabi midir ? 2005/5 genelgesine göre revize olanlar için tabidir deniliyor ne tür bir revizyon yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın! bu tür konuyla ilgili tevrübe yaşamış olan arkadaş var mıdır ? yardımlarınızı bekliyorum.
  2. Arıtma Tesisi Proje Onayı

Merhaba Arkadaşlar... Çalışmakta olduğum firmada nötralizasyon arıtma tesisi bulunmaktadır. Bu tesisi yabancı bir firma yapmış olup çevre izni alabilmemiz için arıtma tesisi proje onayı gerekmektedir. Fakat yapan yani yüklenici firma yabancı bir firma olduğundan dolayı büro tescil kaydı vb. gibi belgeleri bulunmamaktadır. Tasarım hesapları mevcut değil , dökümanlar ve projeler ingilizce...
  3. Atıksu Arıtma Tesisi Proje Onayı!

Arkadaşlar adana ve çevresinde Ek-1 Atıksu Arıtma Tesisi Proje Onayı alabilecek bir firma var mı? Firmanın kendisi bitkisel yağ üretimi yapmakta olduğu için Ek-1'e dahildir.
  4. Kum ocaklarında aat proje onayı hakkında?

Kum-Çakıl Ocağı ve Kırma Eleme Yıkma tesisi (Maden kanunu 1A grubunda malzeme çıkarılan ocak) yıkama sularının arıtımı ile ilgili . Eldeki veriler : - PTD 'de yıkama sularının dinlendirildikten sonra sisteme geri çevrildiğini ve deşarj edilmediğini taahhüt etmiş yalnız, firma taahhütünü çiğneyip yıkama suyunu deşarj ettiği için ceza yemiş ve taahhütünü gerçekleştirmek için ek 6 aylık bir süre...
  5. Atıksu arıtma tesisi proje onayı süreci

Arkadaşlar mevcut arıtma tesisimize ek yapacağıız ve atıksuyumuzun geri dönüşümünü sağlayacağız bu süreçte üniversitelerin cevre muhendislik bölümleerinden onay almak gerekiyormuş sanırım bu süreç hakkında bilgisi olan varmı acaba ? Teşekkürler