• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Proses Atık Suyundan Sülfat ve Cl Giderimi

caglar ates

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
eti maden
Öncelikle merhaba ve buna benzer bir başlığın varlığından haberim var arkadaşlar. Ama her proses kendine özgü bir yapı olduğu için tekrar yazmak istedim ve önceki başlıkta da net bir cevaba ulaşamadım.

Sorunum yüksek sodyum ve yüksek pH varlığında Sülfat-200ppm ve Kloru-1000ppm gidermek. Literatür araştırmaları yaptığımda
kimyasal çöktürmeden, ters ozmosa kadar çeşitli yöntemlere ulaştım ama her yöntem kendi içinde de farklı sorunlara sahip-örneğin ters ozmosun sıvı atığını ne yapacağız veya kimyasal çöktürmede istenilen hedeflere ulaşılamıyor. Bu arada istenen değerlerde Sülfat için 50-klor için 30ppm civarı.

Biliyorum zorlu bir konu ve belki ilgilenmek istemezsiniz de ama her yorumunuza açığım.

Şimdiden teşekkürler
Saygılarımla....

Bu parametreler dışında suda AKM, renk, KOI değerleri mevcut mudur? Mevcut bir sistem var ama yeterli değil midir yoksa tesis arıtma prosesine göre ilk defa mı yapılacak?

Klor gidermek için tek yol, RO. RO yapınca SO4 den de kurtulabilirsiniz. Sıvı atığını da evaporasyon ile minimize edip, damıtılmış suyu muhtemelen deşarj edebilirsiniz. Debiniz çok büyük değil ise uygulanabilir bir sistem. Veya RO'ya sokmadan direk evapore edilebilir.

Eğer RO düşünüyorsanız, atıksuyun içindeki diğer iyonlar ve AKM de önemli. Sizin bununla ilgilenmenizin nedeni atıksuyu tekrar proseste kullanmak için mi yoksa deşarj limitlerine ulaşmak için mi?