Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Proses suyu arıtımı

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Pınar Pelit Demir tarafından paylaşıldı.

 1. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Merhaba, demir dışı metal üretiminden kaynaklı oluşan proses suyunun kimyasal olarak arıtımını yaptıktan sonra, bu su toz oluşumunu engellemek için sulamada kullanmak istenirse hangi parametrelere göre desarj etmemiz gerekir? İçme ve kullanma suyu standartlarına mı indirmek gerekir? Yoksa SKKY Tablo 7.1!deki parametreleri sağlamak yeterli midir?Yardımcı olursanız sevinirim...
   
 2. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  ATIKSU ARITMA TESİSLERİ TEKNİK USULLER TEBLİĞİ

  Arıtılmış atıksuların sulama suyu kullanım kriterleri
  MADDE 22 – (1) Evsel nitelikli atıksuların Tablo E7.1’ de belirtilen parametrelerin temelinde yapılan analiz sonucuna göre aynı Tablo’nun Sınıf A veya Sınıf B bölümünde belirlenen alanlarda ve bitki türlerinde sulama suyu olarak kullanılmasına izin verilir. Kentsel nitelikli atıksularda Tablo E7.1’e ilaveten Tablo E7.2’de belirtilen parametreler temelinde yapılacak analiz sonuçlarına göre Tablo E7.3, Tablo E7.4, Tablo E7.5 ve Tablo E7.6’da belirtilen bitkilerin hassasiyet durumları da sulamada dikkate alınır.
  (2) Sanayi tesislerinden kaynaklanan atıksuların Tablo E7.1, Tablo E7.2 ve Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliği EK-III’de bulunan sektörler hariç Tablo E7.7’de belirtilen parametreler temelinde yapılacak analiz sonuçlarına göre yapılacak değerlendirme neticesinde sulama suyu olarak kullanılmasına izin verilir. Sulama suyu kriterleri ile ilgili detaylı bilgiler Ek 7’de verilmiştir.
   
  Fatma Sena bunu beğendi.
 3. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Şafak Bey, ilginiz için teşekkürler. Tebliği inceledim fakat sizin belittiğiniz maddeler özellilke tarımsal alanların sulamasında kullanılan parametreler , benim sormak istediğim ise bu suyun toz bastırmada kullanılmasında hem insan hemde çevre sağlığı açısından yaratacağı etkilerin belirlenmesinde bakmam gereken parametreler neler? Yani end. atık suyun arıtıldıktan sonra da bu amaçla kullanmak için içme ve kullanma suyu standartına indirmem gerekir mi?
   
Proses suyu arıtımı konusuna benzer içeriklerimiz
 1. içme ve kullanma suyu arıtımı

  Arkadaşlar daha önce grubada sormuştum ama çok istediğim cevapları alamadım :) İçme ve kullanma sualrın arıtımı, kimyasal kullanımı ,RO gibi konularla ilgili nette kaynak aramaktayım, makale , teknik doküman gibi. Okuldayken bu konuları içeren Çevre kimyası kitbamız vardı ama işteyken netten yararlanabilecğim kaynakları arıyorum. Görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim.
 2. İçme Suyu Arıtımı Projesi

  SDÜ. Çevre Mühendisliği Bölümü 3.sınfta yapmış olduğum içme suyu arıtımı projemi çizimleri ve hesaplarını ekledim. Umarım faydalı olur..
 3. Deniz Suyu Arıtımı

  Merhaba benim sorum acaba deniz suyu ne kadar ve nasıl arıtılabilir.Ve içilecek durumda olurmu herhangi bir kimyasal madde eklenirmi.Şimdiden tesekkürler
 4. Peynir altı suyu arıtımı

  Arkadaşlar bir peynir fabrikası tarafından peyniraltı suyu arıtma tesisime verilmek isteniyor.Tesise verilmeden önce firma nasıl bir işlem uygulayıp peyniraltı suyunda arıtma gerçekleştirebilir.Kaçak olarak tesise verilirse ne gibi sorunlar oluşabilir???
 5. Bira sanayi atık suyu arıtımı

  arkadaşlar acilen bira sanayi atık suyu arıtımı ile ilgili belgelere ihtiyacım var daha önceden uygulanmış projeler vs olabilir yardımlarınız bekliyorum kolay gelsin herkese