Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Pu (poliüretan) köpükler

Konu, 'Arıtma Çamurları ve Bertarafı' kısmında Mehmet Ünlüdere tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Ünlüdere

Mehmet Ünlüdere CMNet Üyesi

herkese merhabalar,

PU (Poliüretan) köpük atıklar tehlikeli atık sınıfında olması muhtemel atıklardır(M) . Daha önce İşletmemizden çıkan poliüretan atıkları 07 02 14 kod ile tehlikeli atık geri kazanıma gönderdim. Ancak tabii bu biraz maliyetli oldu vede olacak:)

Aynı atıklar birikip bir sevkiyat yaptırana kadar bu atıkları analiz ettirmeyi düşünüyorum, aramızda daha önce PU(Poliüretan) köpük atıkları analiz ettiren oldumu?

2. Tunalper

Tunalper CMNet Üyesi

PU atıklar bizde de var fakat EWC atık katalogunda tehlikeli olarak sınıflandırılmamış. Biz de şu an için tehlikeli atık olarak değerlendirmiyoruz. Fakat yine de bu benim de aklıma takılan bir soru işareti. Bir gelişme oldu mu konu hakkında?

3. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

bu konuyu tekrar canlandırabilir miyiz ? lisanslı çimento firmasına sözleşme kapsamında gönderiyoruz PU köpük atıklarımızı. Atık yönetim planı için bir sorun oluştururlar mı ?

4. Oğuz Dedehayır

Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

Ayçelen Hanım,

Benimde bir müşterim böyle bir talepte bulundu bu atığı siz hangi kodla ve hangi çimentoya gönderiyorsunuz. Nakliye hariç yaklaşık maliyeti ne kadardır acaba?

Saygılarımla

5. Burcu Yazıcı

Burcu Yazıcı CMNet Üyesi

Merhaba,

Polyol ve izosiyanat karıştırılarak poliüretan üretilmektedir.
    Her ne kadar polyol ve izosiyanat tehlikeli olsa da poliüretan hale geldikten sonra tehlikeli değil diye biliyorum.
    Üretim artığı olarak oluştuğu zaman evsel ile beraber karıştırılamayacağından dolayı çimento fabrikasına gönderilmesi doğru bir seçimdir ve atık yönetim planında bunun belirtilmesi gerekmektedir.

6. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

toplam organik karbon (TOC) dan tehlikeli çıkar, bakanlığın mantığına göre şekerli çay da tehlikeli ama içiyoruz :) tehlikeli tehlikesiz atık kriterleri değişmeli .

galiba konuyu hortlatmışız :D

7. mohammed

mohammed CMNet Üyesi

alan firma varmı

8. Mahmut Cimşit

Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

ben sana daha iyi bir öneride bulunayım.
    benim firmam bunları başka bir firmaya ürün olarak satıyor.

9. mohammed

mohammed CMNet Üyesi

hangi firmaya gönderiyor bizde göndermek istiyoruz

10. Mahmut Cimşit

Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

firma ismi veremem. ama piyasada bir çok firma vardır. poliüretan köpükleri alıp kullanan

11. Emrah orhan

Emrah orhan CMNet Üyesi

Poliüretan atiklarinizin bertaraf edilmesi konusunda tarafima iletisim bilgilerinizi mail atarsaniz yardimci olabilirim

12. Nihal Ş. Aksoy

Nihal Ş. Aksoy CMNet Üyesi

Peki ambalaj bildiriminde nasıl bildirim yapıyorsunuz poliüretan köpükler ile ilgili? İkincil ambalaj olarak kullanılan pu köpükleri sistemde ne olarak bildireceğiz, yardımcı olur musunuz?

13. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Ekli Dosyalar:

14. Olgaç Sürmelihindi

Olgaç Sürmelihindi Genel Yönetici

15. Şahin Kartal

Şahin Kartal Misafir

16. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Şaşırmadım çünkü dosyada arama yapılamıyor ;)

17. Şahin Kartal

Şahin Kartal Misafir

arama yapılıyor adobe reader belki aratmıyor ama acrobat reader de arama yapılıyor

18. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Biraz daha uğraş bence.. Belki poliüretan türkçede daha farklı yazılıyordur. Belki de ben sayfa numarasını bile vermişimdir.

19. Şahin Kartal

Şahin Kartal Misafir

o kod bizim patrona uymaz. tehlikesiz olacak, analiz gerekmeyecek, atık para edecek, kanuna uygun olacak :D

20. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

sen yanlış sitedesin o zaman biz seni http://www.komikaze.net/ adresine alalım o zaman :D ya da sen firmayı değiştir.

Pu (poliüretan) köpükler konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Poliüretan ayakkabı tabanı geri kazanım tesisi

İmalat atığı olarak oluşan Poliüretan ayakkabı tabanının geri kazanımı ya da bertarafı ile ilgili bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim. Atık kodu ne olabilir? Yakmaya mı gönderilmeli yoksa geri dönüşümü yapılabiliyor mu? Ben pek bir bilgiye rastlayamadım.
  2. Poliüretan??

poliüretan atık kodunu bulamadım yardımcı olur musunuz? (poliüratan köpüğü değil)
  3. Eps, (poliüretan) köpükler

“Dış cephe kaplama-strafor üretimi- Genleştirilmiş Polistren Köpük (EPS)” konusunda faaliyet gösteren firma için Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkındaki Yönetmelik kapsamına göre hangi kategoride değerlendiriliyor? kapsam belirleme için dilekçe yazdım fakat son 2 ay kaldığı için yetişmeyebilir bu yüzden yardımlarınızı bekliyorum.
  4. Eps ve poliüretan atik geri kazanımı

Arkadaşlar EPS , XPS ve poliüretan atıklar konusunda sıkıntısı olanlar bu konu altında toplanabilir isek elimden geldiğince hepinize faydam dokunabilir diye düşünüyorum. Teşekkürler