• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Radyasyon ölçüm cihazi belgesine sahip kişileri nerden bulabilirim ?

@Esem
Ne amaçla gerekiyor? Eğer metal için tehlikesiz atık geri kazanımı yapan tesis iseniz bu kişinin sürekli bünyenizde SGK'lı olarak çalışması gerek. Dolayısı ile dışarıdan hizmeti almaktansa, TAEK ile iletişime geçerek en yakın eğitime bir çalışanınızı kaydettirmenizi öneririm. Eğitim zaten 1 gün sürmekte.

@Esem Belge'nin adı; Radyasyondan Korunma Sorumlusu Belgesi, eğitimi Türkiye Atom Enerjisi Kurumu veriyor.
TAEK eğitim sonunda yaptığı sınavların sonuçlarını internet sitesinde açıklar, burdan başarılı olanlara ulaşabilirsiniz takip ederseniz.

Metal hurdalardan geri dönüşüm yapan firmalar ne tür radyon cihazlarını kullanabilir ? Kullanan arkadaşlar varsa bilgilendirirse iyi olur. TAEK in sitesinde şöyle bir liste var
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
burdan seçip almamız mümkün mü ?

Bende metal geri dönüşüm sektöründe çalışmaktayım. DOSE RATE METER NEB.211B adlı radyasyon doz hızı ölçen bir cihaz bulunmakta bu bizim tesis için yeterlilik almış @Hamza Ay

Standartlara uygun ayarlanmıs olarak ölçüm yapan bir cihaz olduğu zaman sıkıntı yok.Standartları da TAEK belirliyor.TAEK den alınan eğitim sonunda cihaz isteniyor.Belge içinde işlemin gerçekleştiği yerde kim sorumlu olacaksa belgeyi de o alıyor.@Hamza Ay ;)

Eğer Radyasyon Doz Ölçer Lazımsa ucuza satıyorum. Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun NEB211B
veya bana da iş lazım bu cihazla beraber yanınıza gelebilirim. Tezim vardı kullanmıştım. Artık gerek yok.
Ölçüm eğitimi gerekebilir.

Metal hurda toplama ayırma tesislerinden ve atık elektronik geri kazanımı yapan tesislerden birine ulaş, orada zorunldur bu cihazlar. cihazın eğitimini de almış personel mevcuttur.

Arkadaşlar bu radyasyon ölçüm cihazı ve eğitimini taek ten alabileceğimiz başka bir kurum var mı? Ölçüm cihazı eğitimi en yakın 7 eylül tarihinde başka alternatif var mı öğrenmek istedim.

Serhat A.Üstad merhaba ağız alışkanlığı diyelim ancak bir şey eklemek istiyorum kendimde yanlış yapmamak adına sizin eklediğiniz eğitim takvimi faklı geldi bana, ben aşağıda bir link bırakacağım oradan da bakabilir misiniz, telefonda da görüşmüştüm en yakın 7 eylül de eğitim var denilmişti özellikle.