Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Radyoaktif atıklar

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında cilgincevreci tarafından paylaşıldı.

 1. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Arkadaşlar radyoaktif maddeleri bertaraf eden lisanslı firmalar biliyor musunuz? Bunların listelerine nerede ulaşabilirim?
   
 2. hepaistos

  hepaistos CMNet Üyesi

  öyle bir tesis yok biliyorum. tesisin faaliyet konusu nedir ?
   
 3. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  faaliyet konusu termik santralde faaliyet konusuyla alakalı bir şey değil. iki adet radyoaktif paratonerimiz var ömrünü tamamlamış. onu bertaraf ettirecektik
   
 4. hepaistos

  hepaistos CMNet Üyesi

 5. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  çok teşekkür ederim hepaistos
   
  hepaistos bunu beğendi.
 6. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Radyoaktif atıklar için UATF düzenlenir mi ?
   
 7. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Radyoaktif atiklar ulkemizde sadece Kucukcekmece Nukleer Arastirma Merkezi tarafindan alinmakta ve depolanmaktadir. TAEK tarafindan yayinlanan liste kapali radyoaktif kaynaklari alan firmalarin listesidir, birbiri ile karismasin.

  Radyoaktif kaynaklar. Veya radyoaktif atiklar verilirken UATF kullanilmamaktadir. Kapali radyoaktif kaynaklari verirken, kendiniz tutanak tutabilirsiniz (ben kendi calistigim yerde boyle yapiyorum), radyoaktif atik verirken ise zaten TAEK ten bir yetkili gelecegi icin onlar ozel olarak bir belgeleme islemi yapiyorlardir saniyorum.
   
  cilgincevreci bunu beğendi.
 8. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  teşekkür ederim göksel bey
   
  Göksel Kurtuluş bunu beğendi.
 9. Nihal Ş. Aksoy

  Nihal Ş. Aksoy CMNet Üyesi

  Hastaneden kaynaklanan radyoaktif atıklar için Hastanenin TAEK ile sözleşme yapma zorunluluğu var mı? Endüstriyel Atık Yönetim Planında yalnızca bu sözleşmeyi eklesek ve radyoaktif atıkların TAEK in sorumluluğunda yönetildiğini yazsak yeterli olur mu acaba?
   
 10. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Radyoaktif madde tedavisinden kaynaknaklanan sıvı atıkların nasıl işlem gördüğünü yazarsınız (tanklrda biriktirilip bekletilmesi vs.), katı atıkların da bekletilerek yarılanma ömrünün doldurlduğunu ve sonrasında nasıl işlem gördüğünü yazn.
  Bunun dışında bi de radyoaktif kaynakların (tedavi için kullanılan cihazların reaktörleri) nasıl TAEK e gönderildiğinden bahsedin yeterlidir sanırım. Bu kaynaklar genellikle tedarik edilen firmalara geri verilir, onlar TAEK'e teslim eder, bu işlemlerden bahsedin.
   
 11. morgul

  morgul CMNet Üyesi

  hastanelerden kaynaklanan radyoaktif atıkların yarı ömrünü doldurmALARI İÇİN RADYOAKTİF ATIK DEPO ALANI OLUŞTURULMASI GEREKLİ MİDİR?
   
 12. Gizem Sunar

  Gizem Sunar CMNet Üyesi

  Ayrı bir depo oluşturulmasına gerek yok diye biliyorum. Bu tarz atıklar için kullanılan birimin en uygun yerinde kurşun kaplarda bekletilebilir. Biz öyle yapıyoruz. Ortalık bir yerde de durmamış oluyor.
   
 13. morgul

  morgul CMNet Üyesi

  peki sonrasında tıbbi atık olarak mı tehlikeli atık olarak mı uzaklaştırılıyor
   
 14. Gizem Sunar

  Gizem Sunar CMNet Üyesi

  Radyasyon seviyesi sınır değerin altına indiğinde tıbbi atık olarak uzaklaştırılıyorlar.
   
 15. morgul

  morgul CMNet Üyesi

  teşekkür ederim
   
 16. hersanlioglu

  hersanlioglu CMNet Üyesi

  Merhabalar;

  Fabrikamızda kullandığımız bir radyoaktif cihazın (sabit proses kontrol cihazı olarak geçiyor, ağırlık ölçümünde kullanılıyor) , yarılanma ömrü dolmak üzere. Cihazın kullanım süresi bittikten sonra nasıl bir yol izlemem gerekir? Sökülmesi işlemini de mi lisanslı firmaya yaptırmak gerek? yada atık sahibi bunu taek'e gönderir vb. gibi bir yönetmelik maddesi var mıdır?
   
 17. SenayKS

  SenayKS CMNet Üyesi

  @hersanlioglu , daha önceden bu konuda çalışma yapmıştım, notlarıma ulaşamadım ama hatırladığım kadarı ile; tesisinizde radyoaktif madde içeren bir cihaz varsa zaten TAEK'ten eğitim almış personel olmalıdır. Atıklar ve cihazlar konusunda da TAEK ile bağlantıya geçmeniz gerekmektedir, ekte tarife ve yönetmelik mevcut, kendilerine ulaşıp sormanızda fayda var. Kolay gelsin...
   

  Ekli Dosyalar:

 18. hersanlioglu

  hersanlioglu CMNet Üyesi

  Teşekkürler @SenayKS,

  Tesiste bulunması gereken Radyasyondan Korunma Sorumlusu Eğitimine katılacağım, 2016 yılı takviminin açıklanmasını bekliyorum.
  Dediğiniz gibi TAEKe ulaştım, ama taşıma/depolama kısımlarına pek değinmeden sadece ücret kısmı ile ilgili bilgilendirme yaptılar. Yönetmeliklerde de bu konular hakkında pek detay bulamıyorum malesef.
   
Radyoaktif atıklar konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Toksik, Radyoaktif Ve Güç Ayrisabilen Maddeler

  acaba bu konuyla ilgili elinde dokuman olan var mi? Sunum hazirlamam gerekli ve elimde bilgi yok. 2 hafta icinde toparlamaya calisiyorum yardim ederseniz sevinirim.
 2. Radyoaktif kirliliğinin denizlere etkisi nasıl olur?

  yardımcı olabilrmisiniz? teşekkürler.
 3. Yürürlükte Radyoaktif maddenin güvenli taşınması yönetmeliği

  RADYOAKTİF MADDENİN GÜVENLİ TAŞINMASI YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi: 08.07.2005 Resmi Gazete Sayısı: 25869 Bu Yönetmeliğin amacı radyoaktif maddenin karayolu, demiryolu, hava ve deniz yolu ile taşınması sırasında toplum bireylerinin, radyasyon görevlilerinin radyasyondan korunmasını ve çevrenin radyasyon güvenliğini sağlamaktır. Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi
 4. Yürürlükte Radyoaktif atık yönetimi yönetmeliği

  RADYOAKTİF ATIK YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete: 09.03.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28582 Amaç: Bu Yönetmeliğin amacı, nükleer enerjinin ve iyonlaştırıcı radyasyon kaynaklarının kullanımı sırasında ortaya çıkabilecek radyoaktif atıkların çalışanlar, toplum ve çevre ile gelecek nesillere zarar vermeyecek şekilde güvenli olarak yönetilmesine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir....
 5. Radyoaktif atıkların bulunduğu kurşun depoları hk.

  Arkadaşlar Merhaba, Radyoaktif atıkların muhafaza edildiği kurşun depoları hakkında bilgisi olan var mıdır? Bu depoların ne şekilde olması gerekiyor, nereye konması gerekiyor gibi bir prosedür var mıdır? ya da bir yönetmelik. ben bulamadım. yardımcı olabilecek var ise çok sevinirim.