Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Radyoaktif atıkların bulunduğu kurşun depoları hk.

Konu, 'Özel Teknik Konular' kısmında Berrak Ören tarafından paylaşıldı.

 1. Berrak Ören

  Berrak Ören CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Merhaba,

  Radyoaktif atıkların muhafaza edildiği kurşun depoları hakkında bilgisi olan var mıdır? Bu depoların ne şekilde olması gerekiyor, nereye konması gerekiyor gibi bir prosedür var mıdır? ya da bir yönetmelik. ben bulamadım. yardımcı olabilecek var ise çok sevinirim.
   
 2. E.İ.İNCİ

  E.İ.İNCİ CMNet Üyesi

  RADYOAKTİF MADDE KULLANIMINDAN OLUŞAN ATIKLARA İLİŞKİN YÖNETMELİK , Dördüncü Bölüm madde 11 - madde 12 .
  Burda belirttiği şartlara göre uygun malzeme ile zırhlanma konusunda direk kurşun diye bir ibare yok ama kurşun tercih sebebi. Bizde uygulaması; katı atıklar için kurşun depo, belli bir yarı ömür bekletilir, yine aynı yönetmeliğin belirttiği değerlere kadar düştükten sonra tıbbi atık olarak bertaraf edilir. Sıvı atıklar için atık bekletme tankı var, yine yarı ömrüne göre bekletilerek sınır değerler sağlandıktan sonra kanalizasyona verilmektedir.

  İyi Çalışmalar
   
 3. Berrak Ören

  Berrak Ören CMNet Üyesi

  Elif Hanım Teşekkürler cevabınız için. bizde o şekilde yapıyoruz aynı. benim merak ettiğim bu kurşun deponun durması gereken bir yer var mı özellikle? nasıl muhafaza edilmeli? bununla ilgili bir yönetmelik var mı?
   
 4. E.İ.İNCİ

  E.İ.İNCİ CMNet Üyesi

  Berrak Hanım, yönetmelik dayanağı hakkında bir bilgim yok ama genel olarak atık depolarının sağlaması gereken şartları sağlamak yeterlidir diye düşünüyorum. İnsan trafiğinden uzakta, atık üreticisinin imkanları dahilinde oluşturacağı optimum şartlar. Bizde, hastane koşullarında, hasta trafiğinden uzakta, atığın çıktığı bölümün yer aldığı binanın zemin katında..

  Katı radyoaktif atıklar da oldukça büyük iğneler var o yüzden kesici delici atık kaplarında ( 60 lt ve üzeri ) muhafaza etmek uygun olur. Atığın oluştuğu alanda uygulama yaparken de çöp kovaları kurşun bir cihaz içerisinde, doldukça geçici depoya alınıyor.
   
Radyoaktif atıkların bulunduğu kurşun depoları hk. konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Doğal zeolitlerle atıksulardan kurşun giderimi

  Bu çalışmada Manisa kentinden getirilen iyon değiştirici klinoptilolit zeolitinin, endüstriyel atıksulardan kurşun uzaklaştırma kapasitesi belirlenmeye çalışılmıştır. Deneysel çalışmada 1.0-2.0 mm boyutundaki zeolit, aktive edilerek ve aktive edilmeden kullanılmış ve kurşun giderme verimleri saptanmıştır. Zeolit örnekleri 1 M NaCl çözeltisi ile 2 mL/dk akış hızında aktive edilmiştir. İyon...
 2. Kurşun Kirliliğinin Sağlık Üzerine Etkileri

  21-10-2009 [COLOR=#3333ff][FONT=Verdana]Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK [COLOR=#3333ff][FONT=Verdana]TBMM Çevre Komisyonu Başkanvekili [FONT=Verdana]Kurşun ve kurşun bileşikleri çok toksikdir. Benzinli taşıtlardan ve baca gazı arıtma tesisi olmayan kurşun...
 3. Tehlikeli Kimyasal Depoları fiziksel şartlar hk.

  Tesislerde depolanan bahçe kimyasalı, boya-vernik, LNG-mazot-LPG, havuz kimyasalı vb. kimyasaların depolarına örnek olacak görseller elinizde mevcut ise paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler.
 4. Kurşun levha alternatifi

  Arkadaşlar, kurşun levhaya alternatif olarak kullanabileceğimiz ağır bir malzeme var mıdır? (Radyasyon önleme amaçlı kullanılmıyor, sadece ağır olsun diye kullanılıyor)
 5. Radyoaktif atıklar

  Arkadaşlar radyoaktif maddeleri bertaraf eden lisanslı firmalar biliyor musunuz? Bunların listelerine nerede ulaşabilirim?