Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Radyoaktif atıkların bulunduğu kurşun depoları hk.

Konu, 'ARŞİV' kısmında Berrak Ören tarafından paylaşıldı.

 1. Berrak Ören

  Berrak Ören CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Merhaba,

  Radyoaktif atıkların muhafaza edildiği kurşun depoları hakkında bilgisi olan var mıdır? Bu depoların ne şekilde olması gerekiyor, nereye konması gerekiyor gibi bir prosedür var mıdır? ya da bir yönetmelik. ben bulamadım. yardımcı olabilecek var ise çok sevinirim.
   
 2. E.İ.İNCİ

  E.İ.İNCİ CMNet Üyesi

  RADYOAKTİF MADDE KULLANIMINDAN OLUŞAN ATIKLARA İLİŞKİN YÖNETMELİK , Dördüncü Bölüm madde 11 - madde 12 .
  Burda belirttiği şartlara göre uygun malzeme ile zırhlanma konusunda direk kurşun diye bir ibare yok ama kurşun tercih sebebi. Bizde uygulaması; katı atıklar için kurşun depo, belli bir yarı ömür bekletilir, yine aynı yönetmeliğin belirttiği değerlere kadar düştükten sonra tıbbi atık olarak bertaraf edilir. Sıvı atıklar için atık bekletme tankı var, yine yarı ömrüne göre bekletilerek sınır değerler sağlandıktan sonra kanalizasyona verilmektedir.

  İyi Çalışmalar
   
 3. Berrak Ören

  Berrak Ören CMNet Üyesi

  Elif Hanım Teşekkürler cevabınız için. bizde o şekilde yapıyoruz aynı. benim merak ettiğim bu kurşun deponun durması gereken bir yer var mı özellikle? nasıl muhafaza edilmeli? bununla ilgili bir yönetmelik var mı?
   
 4. E.İ.İNCİ

  E.İ.İNCİ CMNet Üyesi

  Berrak Hanım, yönetmelik dayanağı hakkında bir bilgim yok ama genel olarak atık depolarının sağlaması gereken şartları sağlamak yeterlidir diye düşünüyorum. İnsan trafiğinden uzakta, atık üreticisinin imkanları dahilinde oluşturacağı optimum şartlar. Bizde, hastane koşullarında, hasta trafiğinden uzakta, atığın çıktığı bölümün yer aldığı binanın zemin katında..

  Katı radyoaktif atıklar da oldukça büyük iğneler var o yüzden kesici delici atık kaplarında ( 60 lt ve üzeri ) muhafaza etmek uygun olur. Atığın oluştuğu alanda uygulama yaparken de çöp kovaları kurşun bir cihaz içerisinde, doldukça geçici depoya alınıyor.
   

Related Contents

Adsız.png
Merhaba arkadaşlar; GFB başvurusu yaparken böyle bir uyarıyla karşılaşıyorum. Çevre bilgi sisteminden düzelttiğim halde yine aynı uyarıyı veriyor. Sistemsel bir hatamı var?
Adsız2.png
@Faruk Dağgezen il müdürlüğü bizimle alakalı değil demişti bize.. @ciileem değerlendirilmeye alınmaz gönder demediğiniz sürece il müdürlüğü ilgilenmedi evet, gönder butonu çıkmıyor sadece yeni...
Ekran Alıntısı.PNG
Duyuru yapılmış