Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Risk analizi ve çevre boyutları prosedürü

Konu, 'Çevre Yönetim Sistemi (ISO 14001)' kısmında Aysun Kurt tarafından paylaşıldı.

 1. Aysun Kurt

  Aysun Kurt CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Merhaba,

  Otomotiv yan sanayi talaşlı imalat yapan bir firmada çalışıyorum. Iso 14001 ve Ohsas 18001 belgesi için prosedür talimat vs hazırlıyoruz. Risk analizi ve çevre boyutları prosedürünü ortak yapıcaz. Elinde birleşik olarak yapılmış risk analizi ve çevre boyutları prosedürü olan varsa paylaşabilir mi?

  Şimdiden teşekkürler..
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Bunları birleşik yapmanızın özel bir nedeni var mı? İkisi farklı konular. Çevre boyutları ile kastınız çevresel risk analizi ize buda nihayetinde risk analizi ve tek olmalı bence..
   
 3. Aysun Kurt

  Aysun Kurt CMNet Üyesi

  merhaba fatih bey,

  Çevre boyutları puanlandırma ile risk analizi(İş güvenliği) puanlandırmayı aynı metotla yapacagımız için olasılıkxşiddet mantıgı aynı oldugundan birleştirmek istiyoruz. İSG ve Çevrenin bir çok maddesi ortak biliyorsunuz fazla dokuman olsun istemıyoruz.
   
 4. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Haklısınız ikisi içinde tek bir Risk Değerlendirme Prosedürü yapın ve direk bunu kullanın. Çevre boyutları diye özellikle belirtmenize gerek yok bence..
   
 5. Aysun Kurt

  Aysun Kurt CMNet Üyesi

  İkisini nasıl birleştireceğimi bilemedim birleşik yapılmış bir örnek olsa elimde daha kolay kendi firmamıza uyarlayabılırım.

  Siz fatih bey ayrı ayrı mı olusturdunuz?
   
 6. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Risk analizi prosedürümüz var ayrıca Çevre konulu prosedürümüz var. İkisini birleştirirseniz ileride ayırmak zorunda kalırsınız..
   
 7. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  Örneğin kimyasal yıkama ünitesinde kimyasal sızıntısı tehlikesini değerlendiriyorsunuz diyelim, bunun insan açısından çevre açısından ayrı kalemlerde aynı analizde değerlendirirsiniz, insan açısından kayıp düşme halinde uzuv kırılması vb. dan başlarsınız,sızan kimyasalın etkisine göre parlayıcı patlayıcı, ona göre riskini belirleyip matrisini hesaplarsınız, sızıntının çevreye yayılması,kanalızasyona akması vb. ni ayrı kalemlerde gösterir hesaplarsınız, böyle böyle sadece sızıntı konusunda 10-20 kalem tehlike ve risk bulabilirsiniz. Matris yöntemi genelde kullanılan yöntemdir.Bu sitede meslektaşlar bahsetmişlerdi risk analizi metodlarından onlardan yararlanabilirsiniz..Yani OHSAS ve ıso 14000 açısından ortak bir çalışma çıkmış olur, ki zaten ben ayrı değerlendirildiğini bilmiyorum.Bir durumu farklı tehlikeleri öngörerek risk analizinin yapılması mantığından yola çıkarak her alanda değerlendirme yapılmalıdır.
   
Risk analizi ve çevre boyutları prosedürü konusuna benzer içeriklerimiz
  erhanerguder
 1. Çevre Mühendisliği Uygulamalarında Risk Analizi...

  Selam arkadaşlar... Bitirme tezim için veri toplama aşamasındayım... "Çevre Mühendisliği Uygulamalarında Risk Analizi" hakkında elinde döküman olan arkadaşlarımızın yardımcı olmalarını rica ediyorum... Saygılarımla...
 2. Aysun Kurt
 3. Çevre boyutları ve risk değerlendirme yardım

  Arkadaşlar merhaba, Fabrikanın çevre boyutları ve risklerini belirlemem gerekiyor. Nasıl bir yol izlemeliyim? Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
 4. Mustafa Demir
 5. Birincil Risk Analizi -(Preliminary Risk Analysis (PRA)):

  [FONT=Verdana]Birincil Risk Analizi, bir faaliyeti yerine getirirken gerçekleşebilecek kazaları analiz edebilmek için kullanılan sistematik bir yöntemdir. Her bir kaza için analiz; kazaları önlemek veya kaza nedenlerini önlemek için çok belirgin korunma yolları tanımlar. Analiz, riski indirgemek için tavsiyelerde bulunduğu gibi kazalar ile ilgili riski aynı zamanda tanımlar. Analiz kaza ile...
 6. hatice kaya
 7. Çevre boyutları ve risk analizi prosedürü ve risk analizi formu

  Merhaba..Ben çelik konstrüksiyon imalat ve montaj firmasında çalışıyorum..Bu sektörle ilgili çevre boyutları risk analizi formu ve prosedür örneğine ihtiyacım var..Bu konuda yardımcı olabilecek varsa sevinirim..
 8. yadigar can
 9. Çevre için atıklar yönünden risk analizi

  arkadaşlar danışmanı olduğum bir firmada oluşan atıklar için risk analizi hazırlamam gerekiyor. daha önce hiç yapmadım bu konuda daha önce çalışma yapmış arkadaşlar yardımcı olabilirlerse çok memnun olurum.