Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rüzgar enerjisi incelemesi

Konu, 'Enerji Kaynakları' kısmında Sadık Güven tarafından paylaşıldı.

 1. Sadık Güven

  Sadık Güven CMNet Üyesi

  Rüzgar enerjisi incelemesini içeren bir yazı.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Öyküm Hız

  Öyküm Hız CMNet Üyesi

  türkiye'de rüzgar enerjisinin gelişme potansiyeline ilişkin bir makale.
   
 3. Hakan Nizamogullari

  Hakan Nizamogullari CMNet Üyesi

  Rüzgarda Ege'nin tahtını Marmara devralıyor.

  Türkiye Rüzgar Enerji Birliği (TÜREB), inşa halindeki rüzgar enerji santralleri tamamlanarak işletmeye alındığında bölgeler arası birinciliğin Ege'den Marmara Bölgesi'ne geçeceğini açıkladı.

  TÜREB'in hazırladığı rapora göre, bu yıl Marmara'da Ege'ye göre daha çok inşa halinde rüzgar enerjisi santrali bulunuyor. Geçen yıl inşa halinde olan santrallerin yüzde 44.04'ü Ege Bölgesi'nde, yüzde 42.22'si Marmara Bölgesi'nde bulunurken, bu yıl Ege'de inşa halinde olan santrallerin oranı yüzde 35,39, Marmara'da ise 46,64 olarak gerçekleşti. TÜREB raporunda, "Marmara Bölgesi'nde inşa halindeki RES'ler işletmeye alındığında, bölgeler arası birincilik Ege'den Marmara'ya geçecek" değerlendirmesine yer verildi.
  Rapora göre, işletmedeki RES'lerin kurulu güç bakımından bölgelere dağılımında yüzde 40,68 Ege ilk sırada yer alırken, yüzde 37,19 Marmara ikinci sırada yer aldı. Marmara Bölgesi'ni yüzde 16,32 ile Akdeniz, yüzde 3,05 ile Karadeniz ve yüzde 2,75 ile İç Anadolu Bölgesi izledi.
  Balıkesir, işletmedeki 666,5 MW kurulu gücüyle iller arasında ilk sırada yer aldı. 499,9 MW ile İzmir ikinci, 346 MW'lik işletmedeki kurulu gücüyle Manisa üçüncü oldu. Bu yıl işletmede olan RES'lere Uşak ve Afyon illeri de katıldı.
  Lisanslı RES'lerin toplam kurulu gücü 6.313 MW' ı bulurken, bölgelere göre dağılımda 2428 MW ile Marmara ilk sırada, 1658 MW ile Ege ikinci, 1153 MW ile de İç Anadolu Bölgesi üçüncü sırada yer aldı. İllere göre dağılımda ise 714 MW ile İzmir başı çekerken, Çanakkale 566 MW ile ikinci, İstanbul 389 MW ile üçüncü oldu.
  Rapora göre, rüzgar enerjisinde 2010 yılında 1329 MW kurulu kapasite, 2011 yılında 1805 MW, 2012'de ise 2312 MW'a çıktı. 2013 yılı Temmuz ayı itibariyle toplam kurulu güç 2619 MW'ın üzerine çıkarken, inşası devam eden 28 RES'in toplam kurulu gücü 751 MW'ı buldu. Bu yıl ilk defa Osmaniye ve Yalova'da RES yapımına başlandı.
  Rapora göre, işletmedeki rüzgar enerjisi santrallerinin kurulu güç bakımından yüzde 78'i Ege ve Marmara bölgelerinde bulunuyor. Kurulu güç bakımından iller bazında Balıkesir birinci sırada yer alırken İzmir ikinci sırada yer alıyor.
  Dünya
   
Rüzgar enerjisi incelemesi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. İş Kazası İncelemesi

  Ekte vermiş olduğum örnek yük asansörü iş kazası incelemesine dair sunumdur.
 2. Danimarka "rüzgar enerjisi" hedefini büyüttü

  Ülkede iş başı yapan merkez-sol koalisyon 2020 yılında ülkenin elektrik ihtiyacının karşılanmasında rüzgar enerjisinin sahip olacağı pay hedefini yüzde 50'ye yükseltti. 2010’da kurulu rüzgar enerjisi gücü 3.8 GW'a yükselen Danimarka'da geçen yıl elektrik talebinin yüzde 25'i rüzgar enerjisi santralleri aracılığı ile sağlanmıştı. Hükümet bununla birlikte 2020 yılındaki karbon emisyonu...
 3. Hidroelektrik santralleri (hes) ve rüzgar enerjisi santralleri (res)'nde çevresel etki değerlendirme

  Özellikle "Gfb_tayfa" nickli arkadaş baksın geçen HES lerle ilgili döküman istiyordu belki işine yarar. ayrıca bakarsa buraya (( Gfb=Genç Fenerliler, Tayfa:Trabzonspor taraftar derneklerinden biri :) bağlantıyı kuramadım ))
 4. Rüzgar Enerjisi.

  [SIZE=38px]Son 10 Yılda 100 Kat Arttı..http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/son-10-yilda-100-kat-artti-21350.html
 5. Uçan rüzgar türbinleri

  Rüzgar enerjisinin daha etkin kullanılması için değişik projeler gündemde. Bu projeler arasında en dikkat çekici olanı "uçan rüzgar türbinleri".. Yeni nesil türbinler, kulesi olmaksızın havada asılı kalabildiği gibi sürekli rüzgar çekiş avantajıyla çok daha yüksek enerji değerlerine ulaşabiliyor. Altaeros Energies isimli şirket, prototip olarak geliştirdiği yeni nesil...