Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rüzgar ve güneş enerji sistemleri

Konu, 'Enerji Kaynakları' kısmında Funda Saltık tarafından paylaşıldı.

1. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Arkadaşlar, rüzgar ve güneş enerji sistemleri ile çalışma yapan oldu mu? Maliyetleri ve geri dönüşü, işletimi nasıldır? Firmada elektrik tüketimini azaltmak amacıyla düşündüğümüzde bize getirisi, götürüsü nedir?

2. Cnds23

Cnds23 CMNet Üyesi

ben tez yazaraken çalışmıştım rüzgar enerjisi üstüne fakat benim çalışmam biraz daha ticari ve kapasitesi büyük makineler içindi ( 2.5 MW gibi ).
    aklımda kalanlar;
    1- ölçümler önlemli çünkü tasarımdaki en önemli kriter. Rüzgar sürekliliği, yılın rüzgarlı günleri, rüzgar gücü hesabı vb..
    2- maliyet için pek birşey diyemem seçilen türbinlere göre değişir.
    3- Küçük türbinlerin geri dönüşü kullanım ömrüne bağlı olabilir. Üretici ile detaylı görüşmeniz faydalı olacaktır.

3. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Teşekkür ederim. Üretici birkaç firmadan teklif ve bilgi istedim. Dediğiniz gibi rüzgar ve güneşlenme gün sayısı önemli bir faktör. En azından 5 yıl içerisinde kendini yenileyebilecek ve işletme giderleri yüksek olmayan bir sistem olursa, (bulunduğum yerde doğalgazdan elektrik üretiliyor osb'ye bağlıyız) doğalgaza bağımlılığımızı azaltırız. Ortalama 1 kw/h için maliyetler nedir cevap gelirse paylaşırım sizlerle.

Rüzgar ve güneş enerji sistemleri konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çevre, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji

29 ocak 2010 da verilen haber. http://www.patronlardunyasi.com/haber/50-bin-kisiye-yuksek-maasla-is/77601 bununla ilgili bir gelişmeden haberdar olan var mı ?
  2. Enerji Kaynaklarının ve Enerji Kull.Yön

Merhabalar, Enerji verimliliği ile ilgili yönetmelikte enerji kullanımı 1000 TEP üzeri olan kuruluşlar enerji yönetim birimi kurmak zorundadır der. Fakat 1000 TEP altı olanlar için nasıl bir sorumluluk getiriyor. OSB de olanlarn biraraya gelerek Enerji yönetim birimi kurabilecekleri belirtilmiş. Peki OSB de olmayan firmalar bu durmda ne yapacaklar. Bilgisi olan var mıdır? Teşekkür ederim şimdiden.
  3. Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından Güneş Enerjisi Duyurusu

Güneş enerjisine dayalı üretim tesislerinin bağlanabileceği trafo merkezleri ve baglantı kapasiteleri yayımlandı.
  4. Türkiye rüzgar enerji kongresi (yeşilköy/istanbul)

[FONT=Trebuchet MS] [FONT=Trebuchet MS]Neden Ziyaret Etmelisiniz ? Sektördeki yenilikleri ve son teknolojileri takip etmek Ülkemizdeki enerji kaynaklarının verimli kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak Rüzgar Enerji teknolojisi ile ilgili ürün ve hizmetlerden yararlanmak Sektör liderleri ile fikir alışverişinde bulunmak Yeni bağlantılar kurmak ve geliştirmek Yeni strateji ve fikirler...