Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

"rüzgarı hasat eden çocuk"

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

1. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Elektriği olmayan köyünde eski bisiklet parçalarından rüzgar gülü yaparak elektrik üretti. William Kamkwamba ondört yaşındayken Malawi'deki köyü için önemli bir icat yaptı. William'ın köyünde elektrik yoktu. O da kütaphaneye gidip rüzgar tribünlerini incelemeye başladı. Sonunda kolları sıvadı ve köyü için küçük bir rüzgar gülü yaptı. Heyecanla bu icadının çalışıp çalışmadığın kontrol etti. Sonuç mutluluk vericiydi. William sayesinde köyü elektriğe kavuştu. O dönemi şöyle anlatıyor:"Ailem bana pek inanmadı. Ama arkadaşlarım inandı. O zaman rüzgar gülünün resmini kitapta ilk kez gördüğümde kendi kendime şöyle dedim. Bunu yapan da bir insan ben de bir insanım. Niye yapamayayım ki... O dönemlerde zaten radyo gibi aletleri tamir edebiliyordum. O yüzden elektrikli aletlerin nasıl çalıştığı hakkında bir fikrim vardı. Rüzgar gülünü yaparken en çok gerekli olan aletleri bulmakta zorlandım. Bu yüzden eski bisiklet parçalarını, su borularını kullandım. Bir de yaptığım her şeyi kulenin tepesinde yapmam gerekiyordu. O yüzden kuzenim ve arkadaşlarım bana yardımcı oldu. Bir başka zorluk ise köyümdeki insanların bana inanmaması oldu. Bana hep gülüyorlardı. Çıldırdığımı düşünmüşlerdi." William'ın bu başarısı kulaktan kulağa yayıldı ve ondört yaşındaki delikanlı kısa sürede dünyanın en önemli toplantılarında söz aldı. Dünya Ekonomik Forumu'ndaki konuşması bunlardan sadece biri.. William'ın şu anda 24 yaşında, yaşadıkları ile ilgili bir de kitap yazıldı.

http://www.ted.com/talks/william_kamkwamba_on_building_a_windmill.html

(bazı insanların özel olduğunu düşünüyorum :harika:)

2. silinebilir üye

silinebilir üye CMNet Üyesi

"Bunu yapan da bir insan ben de bir insanım. Niye yapamayayım ki..."

sözü benim diyeceğim şeyi özetliyor elektrik alanında yeteneğini konuşturmuş arkadaş.

Türkiyede de bu gibi olaylar mevcut gerçekten gurur verici şeyler bence.. tabi istismarlar illa oluyor ne yazık ki

"rüzgarı hasat eden çocuk" konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Ilk iş, çocuk oyuncağı değildir ilk işinizde dikkatli olunuz

İLK İŞ, ÇOCUK OYUNCAĞI DEĞİLDİR İLK İŞİNİZDE DİKKATLİ OLUNUZ Kariyer basamağınızın ilki, yani ilk işiniz, çok önemlidir. Gelecekteki kariyeriniz için, önemli bir basamak olabilir. İlk işiniz, size profesyonelliğin ne olduğunu öğrenmek için önemli bir avantaj sağlar. Büyük fikirleri olan ve henüz iş hayatında ne ile karşılaşacağını bilmeyen, ancak büyük beklentileri olan gençler için, ilk iş...
  2. İktisat eden zenginleşir, israf eden fakirleşir

Rahmetli babaannem pirinç ayıklıyordu. Bir tane pirinç yere düştü .. Babaannem eğildi,aramaya başladı. Sağa bakıyor, sola bakıyor, bulmaya çalışıyordu. Çocukluk işte, -Aman babaanne dedim. - Bir pirinç tanesi için bu kadar caba harcamaya, yorulmaya değer mi? Rahmetli ilk defa sertleşti bana karşı, öfkeyle doğruldu. -Sen oturduğun yerden ahkam kesiyorsun, 'dedi. - Hiç pirinç üretilirken...
  3. 80'lerin sonu 90'ların başında çocuk olmak

Bir çoğumuzda geçmişe özlem vardır. Mesela sabahın köründe kalkıp Bugs Bunny izlemek gibi... Şimdiki çocuklar çok şanssız. Pepe, Caillou gibi çizgi filmlerle büyüyecekler :) WM5Gwzk3Vfc Futbolcu kartları, Tasolar vs.. daha bir çok şey bakalım neler çıkacak :)
  4. Çocuk ve genç işçilerin çalış.ve usul ve esasları hakk. yön. değişiklik yapılmasına dair yönetmelik

Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı:25.10.2013/28802 MADDE 1 – 6/4/2004 tarihli ve 25425 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 5 inci maddesinin beşinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir. “Ancak, 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarından mezun...