Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sabun? sıvı sabun?

Konu, 'Çevre Mühendisliği Dersleri' kısmında İrem Bengisu Erol tarafından paylaşıldı.

1. İrem Bengisu Erol

İrem Bengisu Erol CMNet Üyesi

Merhaba , kolay gelsin hepinize arkadaşlar.

Bir yandan çalışıyor bir yandan yüksek lisans yapıyorum.

Hocamız bir ödev verdi; soru şu ki:

Üretim şekilleri göz önünde bulundurularak katı sabun mu yoksa sıvı sabun mu tercih edilmelidir? Yani hangisinin üretiminde daha az kirlilik üretilir gibi bi unun için sabun üreten bir tesisin akım şemasını öğrenmek istiyorum.Katı sabun ve sıvı sabun üretimindeki farklılıkları - farklı kimyasalları vs.- değerlendirmem gerekiyor. Elinde bu gibi bilgilere sahip olanlarınız ya da sabun üreten bir yerde çalışanınız var mı acaba?

teşekkürler,

2. Burak Bilen

Burak Bilen CMNet Üyesi

Aslında ben Kimya sanayinde staj yaptım. sabun üretiliyordu sıvı sabun. 3-5 veya 10 tona kadar çıkan büyük kazanlarda belli kimyasallar eklenerek sıvı sabun üretimi gerçekleşiyordu. bu kazanların her birinin başında da mutlaka bir işçi olurdu. ama ben çevre mühendisi stajı yaptığım için oraları sadece gezdik :) şu akım şemaları falan da deniz deşarjları dersinde olması gerekiyor aslında

3. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Merhaba,
    Ekteki dosyadan, sabun üretimi ile ilgili faydalanabileceğinizi düşünüyorum.
    İnceleyebilirsiniz.
    İyi çalışmalar

Ekli Dosyalar:

Fatih Özcan bunu beğendi.
Sabun? sıvı sabun? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Sıvı toplama haznesi (ızgara tava)

Merhaba, Atık alanında atık akü/yağ için ızgara tava kullanan arkadaşımız var mı?
  2. Hastanelerin sıvı tıbbi atıkları

Merhabalar, Çevre danışmanlığını yaptığım küçük çaplı bir hastanemde, tıbbi atık geçici depo alanında biriktirilen aspire ettikleri kanın, sıcak aylarda koku yapacağını söylediler ve başka bir çözüm bulabilir miyiz diye sordular. Bende bir araştırma yaptım. Burda paylaşarak benim size, sizlerin de bana fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Kan atıklarının dezenfekte edilmesinde karşıma çıkan...
  3. Sabun deterjan endüstrisi

Endüstriyel Kirlenme dersi kapsamında hazırlamış olduğum sunu sabun deterjan endüstrisi, çevreye etkileri ve arıtım yöntemleri
  4. Sıvı membran

Merhaba arkadaşlar hiç aranızda beton zemine sıvı membran uygulana varmı ? bu konu hakkında bilgi ve tecrübesi olan varmıdır?
  5. Diyaliz makinelerinden çıkan enfeksiyöz sıvı hakkında

Günaydın Arkadaşlar, Diyaliz makinelerinden çıkan enfeksiyöz sıvının kontrolü hakkında bilgisi olan var mıdır ? Tşkler.