Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sais hakkında ( atıksu izleme )

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Yasemin Agca tarafından paylaşıldı.

 1. Yasemin Agca

  Yasemin Agca CMNet Üyesi

  Arkadaşlar,
  Bakanlık yakın zamanda yayınladığı tebliğle atıksu uzaktan izleme kabinlerine ( 10000m3/gün) üzerindeki tesisler için AKM ve KOI parametleri de ekledi. Sizin bu konu hakkında görüşleriniz nelerdir ? Kabinlere parametleri ilave edenler var mı ? Maliyetli bir işlem ve bakanlığın tebliğin arkasında durup durmayacağı konusunda emin değilim.
  Teşekkürler.
   
 2. marjinal

  marjinal Misafir

  Merhabalar,
  Atıksu arıtma tesislerimizde 26.12.2012 tarih ve 2012/24 sayılı Bakanlık genelgesine uygun olarak "Gerçek zamanlı uzaktan atıksu izleme istasyonları" şirketimizce kurulmuş ve onay almıştır.
  Kurulan bu izleme istasyonlarına 22.03.2015 tarih ve 29303 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürülüğe giren "Sürekli Atıksu İzleme Sistemleri Tebliği" ile ilave ölçüm parametrelerinin (KOİ, AKM ve Otomatik Numune Alma) eklenmesi zorunluluğu getirilmesi ile ilgili tesislerimize resmi yazılar gelmiştir.
  Konu ile ilgili tebliğ incelendiğinde tebliğ tarihi itibari ile 4 ay gibi bir sürenin olduğu görülmektedir. Parametrelerin ilavesi ile ilgili çalışmalar yapılmakta olup dediğiniz gibi bir tesis için ortalama 30.000-40.000 Euro gibi bir maliyet çıkmaktadır.
  Bakanlık ve bağlı bulunduğumuz ÇŞİM ile irtibata geçilmiştir. Komisyon sonucu bir yüklenici firma ile anlaşılması halinde sizlerle bilgi akışını sağlamaya çalışacağım.
  Ayrıca herhangi bir teknik şartname portalda ve linklerde görüntülenememektedir. Bakanlığın istediği bir firma ile anlaşmanız ve anlaştığınız firma ile Proje Başvuru Dosyası hazırlamanız, son 1 yıla ait akdredite olmuş laboratuvar sonuçlarını ek yaparak göndermeniz şeklindedir.