Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sanayi kaynaklı hava kirliliğinin kontrolü yönetmeliği

Konu, 'Hava Kirliliği ve Kontrolü' kısmında İbrahim Şehit tarafından paylaşıldı.

1. İbrahim Şehit

İbrahim Şehit CMNet Üyesi

Merhaba Arkadaşlar,

Benim bu yönetmelikte takıldığım iki nokta var. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan bana yardımcı olmalarını rica ediyorum.
    Önce projeden bahsedeyim, 16 MW kapasiteli fuel oil yakıtlı kojenerasyon tesisi krurulacaktır. Bunun ile ilgili olarak yönetmelikte KÜKÜRT DİOKSİT sınır değerler adı geçen maddenin birinde dizel motordaki değer;
    "7.2.4.1) Yakıt ısıl gücü 100 MW’a kadar olan sıvı yakıt kullanan motorlarda kükürt oksit emisyonları
    900mg/Nm3 değerini aşmayacaktır "
    Bir diğer değer ise ;
    İzin verilen SO2 emisyon değeri 60 kg/hr
    Buna göre benim hangi değeri baz almam gerekiyor.
    Sonuç olarak 16 MW kapasiteli bir dizel kojenerasyon tesisinde izin verilen Kükürt Dioksit sınır değeri nedir?

Teşekkürler.

2. Mustafa Demir

Mustafa Demir CMNet Üyesi

Cevap: Sanayi kaynaklı hava kirliliğinin kontrolü yönetmeliği

İbrahim bey verdiğiniz değerlerden birisi derişim diğeri debi.

Sanayi kaynaklı hava kirliliğinin kontrolü yönetmeliği konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Yürürlükte Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği

SANAYİ KAYNAKLI HAVA KİRLİLİĞİNİN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi: 03.07.2009 Resmi Gazete Sayısı: 27277 Amaç: Bu yönetmeliğin amacı, sanayi ve enerji üretim tesislerinin faaliyeti sonucu atmosfere yayılan is, duman, toz, gaz, buhar ve aerosol halindeki emisyonları kontrol altına almak; insanı ve çevresini hava alıcı ortamındaki kirlenmelerden doğacak tehlikelerden korumak; hava...
  2. Sanayi kaynaklı hava kirliliği kontrolü yönetmeliği değişikliği

Arkadaşlar sanayi kaynaklı hava kirliliği kontrolü yönetmeliğinde değişiklik yapılmıştır. yeni yönetmeliğe aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.13184&sourceXmlSearch=&MevzuatIliski=0 yapılan değişiklikler aşağıdadır. 13 Nisan 2012 CUMA Resmî Gazete Sayı : 28263 YÖNETMELİK Çevre ve Şehircilik Bakanlığından: SANAYİ KAYNAKLI HAVA...
  3. Toprak Kirliliginin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı kirlenmiş sahalar yönetmeliği

8 haziran da beyanlar başlıyor beyanlar ile ilgili ne yapılacak. Çalışma yapan veya konuya hakım olan arkadaşlar bilgileri ile bizi aydınlatırsan sevinirim.
  4. Sanayi kaynaklı hava kirliliğinin kontrolü yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik tas

Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı