Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sanayi Ürünleri Parkinson Yapıyor

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Murat Erdem tarafından paylaşıldı.

 1. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  Uluslararası bir araştırma, Parkinson hastalığı ile sanayide kullanılan, çözücü özelliğe sahip sanayi ürünleri arasındaki ilişkiyi ortaya koydu.

  Eki Görüntüle 11591

  Araştırmacılar, işyerinde "trikloretilen- TCE" maddesine maruz kalan kişilerde Parkinson hastalığı gelişme riskinin altı kat arttığını belirledi.

  TCE kullanımı dünyanın bir çok yerinde yasaklanmış olsa da bu kimyasal madde, halen özellikle metal sektöründe çözücü olarak kullanılabiliyor.

  Araştırma, ABD'de veri tabanından seçilen 99 ayrı ikiz üzerindeki analizlere dayanıyor.
  Sinir sisteminde oluşan bir hastalık olan Parkinson'un tam sebebi bilinmiyor, ancak hastalık zamanla ilerleyen konuşma bozuklukları, hareket yavaşlaması ve titremelere yol açabiliyor ve kesin bir tedavisi bulunmuyor.

  Bilimadamları, Parkinson'un genetiğe ve çevreye dayalı faktörlere dayalı olabileceğini belirtiyor.
  Ancak geçmişte, haşere ilaçlarının kullanımıyla Parkinson arasında bir ilişki tespit edilmişti.
  Solvent olarak da anılan maddelere maruz kalmanın etkilerinin araştırıldığı projeye ABD, Kanada, Almanya ve Arjantin'den çeşitli enstitüler destek verdi.

  Araştırma kapsamında birinde Parkinson hastalığı olan 99 ikiz kardeş incelendi.İkizler genellikle genetik olarak benzer özelliklere sahip olduklarından araştırma kapsamında sağlıklı olan ikizin kontrol grubu olması sağlandı.

  Sonucunda trikloretilen (TCE)'ye maruz kalanlarla Parkinson hastalığı arasında önemli bir ilişki belirlendi.TCE, boya, yapıştırıcı, halı ve kuru temizleme maddeleri ayrıca yağ çözücülerde kullanılıyordu.1970'li yıllardan bu yana toksik özellikleri nedeniyle gıda ve ilaç sanayinde kullanımı yasaklanmış durumda.

  Bu madde halen metallerde çözücü olarak kullanılmaya devam ediliyor.

  BBC Türkçe
   
Sanayi Ürünleri Parkinson Yapıyor konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Dezenfeksiyon Yan Ürünleri

  21.NCİ YÜZYILDA NİÇİN KLORLAMA ? Teknolojideki ve tıp alanındaki gelişmelere rağmen, halen insan sağlığını ve yaşamını tehdit eden en büyük doğal tehlikelerden birisi hastalık yapıcı mikroorganizmalardır. 1900’lü yıllara kadar büyük çaplı salgınlar yaygın olarak görülmekte ve bunların başında da su kaynaklı salgınlar gelmekteydi. 1900’lü yıllardan itibaren içme sularının klorlanmaya başlanması...
 2. İnnova geleceğin mühendislerine yatırım yapıyor

  Genç Yetenekler Programı’nın ilk etabını tamamlayan İnnova, üniversitelerin mühendislik bölümlerinden yeni mezun olan 21 genci kadrosuna kattı. Türkiye’nin önde gelen bilişim çözümleri firması İnnova, 2010 yılı içinde başlattığı Genç Yetenekler Programı sayesinde, üniversiteden yeni mezun olmuş, iş deneyimi olmayan gençlere eğitim, sertifika ve iş imkanı sunuyor. İlki bu sene yapılan ve...
 3. Bu site bağımlılık yapıyor diyenler:)

  Herkese günaydın arkadaşlar. Yaklaşık bir ay oldu bu siteye üye olduğum ve bu sabah farkına vardım işe geldiğim de ilk açtığım sayfa oluyor. Bu siteden kendi adıma çok bilgi öğrendim. Herkese teşekkür etmek istedim. siteye bağımlı olanlar :) belki birşeyler yazarlar diye bir konu açayım dedim. Kolay gelsin...
 4. Başarılı yöneticiler neler yapıyor?

  Başarılı Yöneticiler Neler Yapıyor? Uzunca bir dönem mesleğim adına yürüttüğüm değişim, gelişim projelerinde bana hiçbir engel koymayan çok nitelikli bir tepe yönetici ile çalıştım. Kariyerim adına bana verilen lütuf sayarım kendisini. Elbette beterini tecrübe etmiş olmak aradaki farkı çok iyi analiz etmemi sağlıyor. “Üretken ve özgüveni tam olan yönetici nasıl yönetiyor, nasıl...
 5. Süt ve süt ürünleri

  süt ve süt ürünleri atıksularının arıtılması ile ilgili projelendirme, akım şeması olan varsa yardımcı olabilir mi?