Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şantiyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Bildirimleri

Konu, 'CMNet Forum Arşivi' kısmında Mustafa Demir tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa Demir

Mustafa Demir CMNet Üyesi

İsg konusunda çalışmak isteyen ya da çalışan arkadaşlarımızın bilgilendirilmesi ve uzmanlıkların paylaşılması açısından böyle bir konunun faydalı olacağını düşünüyoruz. Konusunda uzman arkadaşlarımızın da desteklerini esirgememelerini rica ediyoruz.

Öncelikle inşaat firmasının İSG uzmanıyla yaptığı sözleşmeyi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına göndererek onaylatması gerekmektedir. Bu onay alındıktan sonra şantiyenin İSG bakımından sorumlusu İSG uzmanıdır.

Daha sonra İSG uzmanı ya da şantiye şefi ÇSGB'ye inşaat için bildirim yapar. bildirim için yasal gereklilikler aşağıdadır.

Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği
    Madde 5 c)
    İşveren veya proje sorumlusu
    · Yapı işi 30 iş gününden fazla sürecek ve devamlı olarak 20’den fazla işçi çalışacaksa,

· İşin büyüklüğü 500 yevmiyeden fazla çalışma gerektiriyorsa.

yapı işine başlamadan önce aşağıdaki bilgileri içeren bildirimi Bakanlığın ilgili bölge müdürlüğüne vermekle yükümlüdür;​
    1. Bildirim tarihi,

2. İnşaatın tam adresi,

3. Yüklenicilerin ad ve adresi

4. Proje tipi (*),

5. Proje sorumlularının adı ve adresi,

6. Proje hazırlık safhasındaki güvenlik ve sağlık koordinatörlerinin adı ve adresi,

7. Proje uygulama safhasındaki güvenlik ve sağlık koordinatörlerinin adı ve adresi,

8. İşin planlanan başlama tarihi,

9. Planlanan çalışma süresi,

10. İnşaat alanında çalışacak tahmin edilen azami işçi sayısı,

11. İnşaat alanında çalışacak müteahhitler ve kendi adına çalışan kişilerin sayısı,

12. Seçilmiş müteahhitler hakkında bilgi.

(*) Yapılan inşaatın yapı çeşidi yazılacaktır ( köprü, bina, yol gibi)

Bu bildirimde belirtilen bilgilerin yer aldığı levha, açıkça görünecek şekilde yapı alanının uygun bir yerine konulacaktır. Gerektiğinde bu bilgiler güncelleştirilecektir.
    yönetmeliğin tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz

2. Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

Şantiyede geçici olarak yerine başka bir uzman baksa,bildirim yapılması gerekiyor değilmi ?? Peki uzman c sınıfı olabilir mi??

3. salih38

salih38 Misafir

şantiyeler çok tehlikeli sınıftadır A sınıfı bakabilir. yerine bakması için sözleşmenin yenilenerek bakanlığa bildirimi gerekiyor

4. Servet Yortumluk

Servet Yortumluk CMNet Üyesi

C sınıfı uzman şantiyeye bakabilir, A sınıfı uzman yok is, 3 yıl tehlikeli sınıftaki iş yerlerine bakma yetkisi verilen , C sınıfı uzman inşaat işlerinde iş güvenliği yönetmeliklerine sadık kalmak kaydı ile bakabilir diyorum.

5. tatar027

tatar027 CMNet Üyesi

C sınıfı uzman 2016 ya kadar B (Tehlikeli) yerine bakabilir. İnşaat sektörü Tehlikeli değil Çok Tehlikelidir, yani A sınıfıdır. O yüzden C sınıfı A sınıfına bakamaz.

ondesduygu bunu beğendi.
Şantiyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Bildirimleri konusuna benzer içeriklerimiz
  1. şantiyelerde iş sağlığı

http://www.satso.org.tr/SeminerIcerik.aspx?refno=46
  2. İş sağlığı ve güvenliği eğitimi

İlgili yönetmeliği bulamadım;işletme içi verilen eğitim dışında dışardan sertifikalı eğitim aldırma zorunluluğumuz var sanırım,nasıl bir yol izlenebilir?
  3. iş sağlığı ve güvenliği

Arkadaşlar iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tehlike ve risk değerlendirme raporu hazırlamam gerekiyor.Örnek bir rapor paylaşırsanız sevinirm.Tesekkür.
  4. iş sağlığı ve güvenliği

İş sağlığı ve güvenliği mevzuat kapsamında 50 çalışanı geçen bi işyerinin yükümlülükleri nelerdir çevre açısından
  5. Iş sağlığı ve güvenliği sertifikası

merhaba arkadaşlar.çevre mühendisi son sınıf öğrencisiyim.iş sağlığı ve güvenliği sertifikası almak istiyorum yardımcı olur musunuz?