Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sapanca gölü kızıla bulandı

Konu, 'ARŞİV' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  2 milyon kişinin içme suyu ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü renk değiştirdi.
  haber.jpg
  Kocaeli ve Sakarya'da yaklaşık 2 milyon kişinin içme suyu ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü kızıla büründü.
  Sapanca Gölü'nün Sapanca ilçesinde bulunan sahil şeridi, sabah saatlerinden itibaren yine kızıl rengine büründü. Rüzgarın da olmaması nedeniyle kızarıklık saatlerce sahilde kaldı.
  Yanal Ergezen isimli bir vatandaş "Bu olay bu dönemlerde sıkça görülen bir olay, Özellikle yaz aylarına girmeden önce oluyor. Sanırım mikrop. Bu suyu Sakarya ve Kocaeli'nin içme suyu olarak kullandığını düşünürsek bunun ne kadar tehlikeli bir durum olduğunu anlamak güç değil.
  Geçen yıl bu kırmızılıkta yüzen birçok çocukta alerjiler meydana geldi. Yetkililerin biran önce ilgilenmelerini istiyoruz. Ellediğinizde yağ gibi bir madde burası az olan kısımları daha çok olan yerlerde var ancak dışarıdan ulaşım mümkün değil. Kırmızı bir madde. Sapanca Gölü daha çok kirlenmeden yetkililerin biran önce bu konuya el atmaları lazım" dedi.
  Geçtiğimiz yıllarda yine Sapanca Gölü'nde gerçekleşen kızarmalar Bilim Adamları tarafından incelenmiş ve tespitler sonucu, sahil kesiminde görülen kızıllığın, mevsimsel değişiklikler ve göl içerisindeki sıcaklık farkından kaynaklandığı sanılan alg patlaması olduğu açıklanmıştı.
  Diğer yandan göldeki kızarıklık sonrası Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) tarafından inceleme başlatıldı.

  Kaynak : http://www.haberler.com/sapanca-golu-kizila-bulandi-4382372-haberi/
   
  Abdulkerim Doğam ve Filiz Bali bunu beğendi.
 2. Ercan Selvi

  Ercan Selvi CMNet Üyesi

  Gerçekten rezil bir halde sapanca ,o kadar insanı besleyen bir su kaynagını bu kadar ilgisiz olunması insanlık ayıbı yıllardır bir çözüm bulamıyorlar kaynagında sorunu gıderemıyorsan kırlılıgı azaltmaya bakmalılar bence ..
   
 3. Ercan Selvi

  Ercan Selvi CMNet Üyesi