Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şardon makinasından çıkan şardon tozları hakkında

Konu, 'Katı Atıkların Kontrolü' kısmında M. Hayri Cüneydi tarafından paylaşıldı.

1. M. Hayri Cüneydi

M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

Arkadaşlar merhaba;

Tekstil sektöründe şardon makinalarından çıkan şardon tozlarının analizini yaptırmamız gerekiyor mu?Gerekiyorsa kanunun hangi maddesine dayanarak yaptırmamız lazım?Patronuma bilgi vermek zorundayım da o sebepten bu soruları sormaktayım. :)

2. Oğuz Dedehayır

Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

Merhaba Hayri Bey,

Analizi hangi sebepten dolayı yaptırmak istiyorsunuz?

3. M. Hayri Cüneydi

Analiz yapılıp yapılmayacağını patronum öğrenmem istedi.İdari yaptırımı var mı acaba diye?Öğrendiğim kadarıyla İşlenmemiş Tekstil Elyafı sınıfına girmekteymiş şardon tozları.O sebepten tehlikesiz sınıfta yer almakla beraber analiz yaptırma zorunluluğu da olmuyormuş.

Oğuz Dedehayır bunu beğendi.
  4. Sedat Güven

Sedat Güven CMNet Üyesi

Tehlikesiz sınıfta olduğundan analize gerek yok.Ancak depolamaya gönderecekseniz analizi şart. Şardon tozlarında DOC parametresi tehlikeli atık depolama sınıfında çıkmaktadır.
    Bilginize

Oğuz Dedehayır bunu beğendi.
  5. M. Hayri Cüneydi

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

6. Oğuz Dedehayır

Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

Konuyla ilgili olarak gördüğüm, özellikle trakya bölgesinde bu tarz atıklara yapılan analizlerde, doğal olarak, organik değerler yüksek çıktığı için 1. sınıf düzenli depolamaya dahil uygun çıkmıyor ve herhangi bir landfill sahasına atık gönderilmiyor. Bu sebeple analizi yaptırmanız size gereksiz maliyet oluşturacaktır. Ama illaki biz değerleri görmek istiyoruz derseniz bu durumda bizim çok yorum yapmamaıza gerek kalmayacak :) Bununla birlikte analiz sonucunuz her ne olursa olsun çimento fabriklarının bertaraf için verdiği fiyatlar düzenli depolama fiyatlarının altında kalacağı için direkt olarak çimento tesislerinde ekonomik çözümler bulunabilir.

Şardon makinasından çıkan şardon tozları hakkında konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çöpten Çıkan Şirket

Küçük yaşlardan itibaren sokak sokak gezerek çöplerden topladığı atıkları satıp geçimini sağlayan Yusuf İpek Adana'daki Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde geri dönüşüm şirketi kurdu. Adana Atık Toplayıcılar ve Çukurova Atık Toplayıcılar Derneği üyesi olan İpek, şimdi kendi geri dönüşüm şirketlerini kurmanın ve yanında 7 arkadaşını istihdam etmenin mutluluğunu yaşıyor. İpek, 7...
  2. plastik kırma makinasından çıkan atıksuların arıtılması

merhaba arkadaşlar, Tesisimize kirli naylon, plastik geri dönüşümü için kırma makinası alındı. kirli naylonların yıkanması sonucu oluşan atıksuların arıtmadan geçmesi gerekiyor mu? konuyla alakalı net bir bilgiye ulaşamadım. naylon ve plastikler çamurlu ve tozlu olarak makinaya girecekmiş. oluşan atıksuyu nasıl bertaraf etmemiz gerekiyor acaba? yardımlarınızı bekliyorum. iyi çalışmalar.
  3. Matematik olimpiyatlarında çıkan bir soru...

Ayakkabi magazasina gelen müsteri dükkanda dolastiktan sonra bir ayakkabi begenir. Fiyatinin 35 YTL oldugunu ögrendigi ayakkabiyi satin almak istedigini söyler ve saticiya 50 YTL para uzatir. Kasasina bakan satici kasasinda bozuk para olmadigini görür ve yan dükkana gider, bu 50 YTL'yi bozdurur ve magazasina geri dönüp para üstünü ve ayakkabiyi müsteriye teslim eder. Aradan 10 dk zaman...
  4. Ofis telefonlarından çıkan tekrar şarj edilebilir piller hakkında

Arkadaşlar merhaba; Hazırlamakta olduğum Endüstriyel Atık Yönetim Planına ofis telefonlarından çıkan tekrar şarj edilebilir pilleri de dahil edeceğim ama hangi kodu kullanmam lazım açıkçası biraz sıkıntıya düştüm,fikirlerinize müracat etmek istedim.Bana göre 16 06 02 (A) Nikel Kadmiyum Piller.Ama yanılıyor muyum diye sizlere sormak istedim.Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
  5. Diyaliz makinelerinden çıkan enfeksiyöz sıvı hakkında

Günaydın Arkadaşlar, Diyaliz makinelerinden çıkan enfeksiyöz sıvının kontrolü hakkında bilgisi olan var mıdır ? Tşkler.